وعده رسيدگی بی‌طرفانه به اعتراضات سراوان

شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۰ | کد مطلب: ۳۳۹۷۷
وعده رسيدگی بی‌طرفانه به اعتراضات سراوان
عبدالواحد موسوي لاري، وزير كشور دولت اصلاحات معتقد است كه «هر جايي كه فشار زندگي به مردم زياد و پاسخگويي از ناحيه مديران كم شود، امكان بروز فاجعه‌ها وجود دارد. اين يك امر كلي است و چه در سيستان و بلوچستان و چه ساير نقاط كشور باشد، فرقي ندارد.» 

او تاكيد دارد كه «اگر حكومت بپذيرد كه مسوول تامين امنيت، معيشت و نيازهاي اوليه مردم است، به آن فكر مي‌كند و راه‌حل ارايه مي‌دهد و با بزرگان مردم نشست‌هايي برگزار مي‌كند. همان سيستان و بلوچستان سوخت‌بري يك امر عادي است. بنشينند و ببينند راه‌حل‌هاي بهتري وجود دارد يا ندارد و به‌دنبال آن راه‌حل‌ها بروند.» اشاره موسوي لاري به اتفاقاتي است كه هفته گذشته در بلوچستان رقم خورد و افكار عمومي را به‌ شدت تحت‌تاثير قرار داد.

ابتدا اخباري غيررسمي منتشر شد كه گواه از آن داشت كه دوشنبه شب، تعدادي از سوخت‌بران بلوچ در مرز سراوان ازسوي نيروهاي انتظامي هدف شليك گلوله قرار گرفته و جان باخته‌اند. 

اتفاقاتي تلخ كه در ادامه به درگيري‌هايي ميان مردم سراوان و نيروهاي امنيتي انجاميد. قطع اينترنت سراوان و بي‌خبري از وضعيت ناآرامي‌ها در اين منطقه، نگراني از حوادث اين منطقه را دوچندان و واكنش شهروندان و برخي مسوولان به آن را جدي‌تر كرد.

مولوي عبدالحميد، امام جمعه اهل سنت زاهدان در راستاي همين اتفاقات، بيانيه‌اي صادر و در آن حادثه تيراندازي به سوخت‌بران را كه منجر به شهادت و زخمي شدن جمعي از آنان شد، شديدا محكوم كرد و اين اقدام را برخلاف قانون و شرع دانست.

نهايتا در نيمه‌هاي روز سه‌شنبه محمدهادي مرعشي، معاون امنيتي انتظامي استاندار سيستان و بلوچستان با ارايه توضيحاتي درباره آنچه اتفاق افتاده، ماجرا را به شكلي ديگر روايت و مسووليت تيراندازي اوليه را متوجه نيروهاي مرزي پاكستان كرد. داستان اما به همين‌جا ختم نشد. طي چند روز بعد همچنان اخباري از بروز درگيري‌ در اين استان و البته ادامه قطعي اينترنت در اين منطقه منتشر شد و در ادامه اخبار مربوط به حوادث بلوچستان كه ازسوي افكار عمومي حوادث سراوان نام گرفت، نهايتا روز گذشته خبر آمد كه با كاهش سطح درگيري‌ها در اين استان، اينترنت همراه اول هرچند با اختلال، وصل شده و اينترنت خانگي هم با سرعتي بسيار پايين دوباره به مدار استفاده شهروندان بازگشته است.

همچنين ديروز دادستان نظامي استان از ورود سازمان قضايي نيروهاي مسلح به حادثه سراوان خبر داد.  عليرضا موسايي در نشستي كه با حضور استاندار، سران طوايف و ريش‌سفيدان و فرماندهان نظامي و انتظامي درباره حوادث اخير تشكيل شده بود، گفت: «درباره حوادث رخ داده در گذر مرزي شمسر شهرستان سراوان، از همان لحظات ابتدايي، پرونده‌اي در دادسراي نظامي استان تشكيل شد كه به‌طور ويژه در دست رسيدگي است.» 

او تاكيد كرد كه «سازمان قضايي نيروهاي مسلح استان سيستان و بلوچستان با رعايت عدالت و انصاف به موضوع رسيدگي مي‌كند و قطعا احقاق حق خواهد شد.» دادستان نظامي استان سيستان و بلوچستان در پايان گفت كه ابعاد اين حوادث در دست بررسي است و به محض تكميل تحقيقات به اطلاع عموم خواهد رسيد.
 
مرجع: اعتماد