خانه‌های خورشیدی که از گل‌های آفتابگردان الهام گرفته‌اند

شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۰ | کد مطلب: ۳۳۹۷۰
خانه‌های خورشیدی که از گل‌های آفتابگردان الهام گرفته‌اند
الهام گرفتن از طبیعت و محیط‌زیست برای اجرای طرح‌های مختلف معماری، در سطح جهان رشد چشمگیری پیدا کرده است، اما نکته مهم اینجاست که این تقلید می‌بایست عمیق‌تر و گسترده‌تر باشد تا بتواند خدمات بالقوه‌ای را نیز به وجود آورد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: طراحی خانه‌های خورشیدی در ایتالیا جزو آن دسته از پروژه‌هاست که فرم و شکل از عملکرد پیروی می‌کند. در واقع در این پروژه، طراحی خانه‌های خورشیدی از شکل گل‌های آفتابگردان الهام گرفته‌اند، اما در عین حال تمرکز معمار پروژه بر روی جذب انرژی خورشید به بهترین نحو ممکن بوده است.

در این طراحی از تکنیک‌های مختلف جذب انرژی در حالت و شرایط مختلف آب و هوایی در طول شبانه‌روز و در فصل‌های گوناگون سال استفاده شده و در حین زیبایی، تکنولوژی‌های نوین تولید انرژی‌های تجدیدپذیر را نیز در خود جا داده است.این خانه‌ها که می‌توانند میزبان یک خانواده کم‌جمعیت باشند، دارای فضاهایی برای جذب انرژی خورشید در حجم بالا و انرژی باد در حجم پایین‌تر و محدودتر هستند. از دیگر مزیت‌های این نوع طراحی، فضای بسیار کمی‌ست که خانه‌ها اشغال می‌کنند، اما در این فضای کوچک می‌توانند بیشترین حجم انرژی تجدیدپذیر را ذخیره کرده و برای محیط‌زیست هیچ‌گونه خطری نداشته باشند.

پروژه فوق که از طبیعت به بهترین نحو ممکن چه در بخش زیبایی‌شناختی و چه تکنولوژی پاک، بهره می‌برد؛ این زیبایی و شناخت را به ساکنان خود نیز انتقال می‌دهد و می‌تواند اهمیت دادن به محیط‌زیست در حین برخورداری از مزایای آن در زندگی بشر، بیش از هر زمانی نمایان کند.

این خانه‌ها همچون گل آفتابگردان به شکل چرخشی و گردان رو به آسمان حرکت کرده و در زوایای مختلف از انرژی خورشید و باد بهره‌مند می‌شوند. بنابراین چنین طراحی به پنل‌ها اجازه می‌دهند که 40 درصد بیشتر از حالت عادی، انرژی خورشید را جذب کنند و از کوچکترین انرژی طبیعی محیط غافل نشوند.