پیش از آنکه دیر شود موسیقی نواحی را ثبت کنید!

شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۱ | کد مطلب: ۳۳۸۲۹
پیش از آنکه دیر شود موسیقی نواحی را ثبت کنید!
مکتب‌خانه موسیقی نواحی و خانه فرهنگ و هنر خراسان جنوبی گشایش یافت.
اسکان نيوز: در این مراسم مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت تنطیم اساسنامه دقیقی برای مکتب خانه تاکید کرد تا صیانت کننده هنرهای موجود و بنیان گذار آثار در حوزه‌های صنایع دستی، هنرهای تجسمی، نمایشی و سینما در کنار موسیقی نواحی باشد.

صفی‌پور همچنین از برنامه‌ریزی برای طرحی تحت عنوان «کمک به آموزش و صیانت از هنرهای بومی در معرض فراموشی» در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد و افزود: آمادگی پیگیری کمک به مکتب خانه موسیقی خراسان جنوبی از محل این طرح را داریم. در شرایط فعلی که با هجوم بخش‌های فرهنگی غیر ایرانی مواجه هستیم، اولویت حمایت از هنرهای بومی و نواهای مقامی و سنتی است.

همچنین حسن رمضانی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در این مراسم با بیان این‌که در استان امکان ضبط فنی قطعات موسیقی وجود ندارد، گفت: در راستا حفظ، حراست و اشاعه موسیقی مقامی و نواحی استان باید مستندسازی کرد. خراسان جنوبی علی‌رغم داشتن ذخایر با ارزش فرهنگی و هنری سال‌ها در سایه بلند خراسان بزرگ بوده و ظرفیت‌های گسترده آن ناشناخته مانده است.

به گفته وی اکنون با آغاز فعالیت مکتب خانه موسیقی نواحی استان و خانه فرهنگ و هنر، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظار می‌رود در راستا معرفی و مستندسازی ذخایر با ارزش فرهنگی و هنری استان مساعدت داشته باشند.

رمضانی با بیان این‌که اگر در طول تاریخ توانستیم فرهنگ ایرانی را پاس بداریم، حاصل کوشش و ممارست در مستندسازی بوده است، اضافه کرد: متاسفانه بسیاری از هنرمندان بااستعداد خراسان جنوبی به دلیل نبود مستندی از آثار آن ها، فراموش شده اند.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وی با اشاره به این‌که سهم دولت‌ها در این موضوع اندک بوده و هر آن‌چه تاکنون اتفاق افتاده حاصل تلاش هنرمندان است، خطاب به مسئولان حاضر در جلسه عنوان کرد: در استان امکان ضبط فنی قطعات موسیقی وجود ندارد، لذا تقاضا داریم در راستا حفظ، حراست، مستندسازی و اشاعه موسیقی مقامی به این مجموعه کمک کنید.