میراث‌فرهنگی حمیدیه: از اداره ثبت و شهرداری بابت قطعه‌بندی محوطه ثبت ملی شده شکایت کرده

عرصه اصلی محوطه باستانی حمیدیه خوزستان در اختیار زمین‌خوارها/ مجوز ساخت‌وساز از شهرداری، سند مالکیت شخصی با اداره ثبت

پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۲ | کد مطلب: ۳۳۸۱۷
عرصه اصلی محوطه باستانی حمیدیه خوزستان در اختیار زمین‌خوارها/ مجوز ساخت‌وساز از شهرداری، سند مالکیت شخصی با اداره ثبت
دست‌اندازی به محوطه باستانی حمیدیه خوزستان از حریم این اثر ثبت ملی شده کشور عبور کرده و امسال بویژه در شش ماه اخیر، به عرصه اصلی این محوطه تاریخی باحداقل سابقه استقراری ۱۷۰۰ سال کشیده شده است. این محوطه باستانی در سی کیلومتری جنوب اهواز قرار دارد و به شماره ۷۹۳۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
اسکان نيوز: پیگیری‌‌ها مشخص کرده که در ششماه اخیر دست‌اندازی‌ها به این محوطه باستانی افزایش چشمگیر یافته و شهرداری و اداره ثبت اسناد حمیدیه به وفور مجوزهای تفکیکی برای زمین‌های واقع در عرصه این اثر ثبت ملی شده صادر و حتی ساخت‌وساز در عرصه اصلی این محوطه باستانی صورت گرفته است.

دوستداران میراث‌فرهنگی در حمیدیه اهواز نیز خبر داده‌اند که محوطه باستانی حمیدیه در سال‌های گذشته بارها مورد تعرض قرار گرفته و اخیرا گروهی از افراد به دنبال منافع شخصی خود به جان زمین‌های ملی و منابع‌طبیعی حمیدیه افتاده‌اند که دست‌اندازی‌ها حالا به عرصه اصلی محوطه باستانی حمیدیه رسیده است.

به گفته آن‌ها افراد سودجو با مجوزهای صادر شده از سوی شهرداری و اداره ثبت اسناد و املاک حمیدیه به تفکیک و فروش زمین‌های واقع در عرصه و حریم این اثر ثبت ملی شده پرداخته‌اند که زمینه از بین بردن این میراث ارزشمند تاریخی در جنوب کشور را فراهم کرده است.

شهرستان حمیدیه در ۳۰ کیلیومتری شهر اهواز تنها دو اثر تاریخی ثبت ملی شده دارد که کوشک تاریخی حمیدیه و محوطه باستانی حمیدیه آثار ملی کشور هستند. 

حسن بهداد، مدیر اداره میراث فرهنگی شهرستان حمیدیه در همسایگی اهواز مرکز استان خوزستان، با تشریح اتفاقات عجیبی که در پهنه‌بندی و تفکیک زمین‌های عرصه و حریم محوطه باستانی حمیدیه رخ داده است،  می‌گوید: محوطه باستانی حمیدیه سال ۸۱ در فهرست آثار ملی ثبت شد و در سال ۹۴ عرصه و حریم آن در اداره میراث‌فرهنگی استان خوزستان به تصویب رسید و اکنون نیز بازنگری در عرصه و حریم آن در شورای ثبت و حریم وزارت میراث فرهنگی در دست انجام است.

او با ابراز تاسف از این که دست‌اندازی‌های وسیع به این محوطه باستانی از ابتدا سالجاری افزایش یافته و در ششماه اخیر به اوج رسیده است افزود: یکسری افراد مدعی داشتن سند برای زمین‌های واقع در عرصه محوطه باستانی حمدیه هستند که متاسفانه اداره ثبت اسناد و املاک حمیدیه برای آن‌ها سند مالکیت عرصه این اثر ثبت ملی شده را صادر و شهرداری نیز مجوز تفکیک و ساخت زمین‌های واقع در عرصه اصلی این محوطه باستانی ارزشمند را به این افراد ارایه کرده است.

بهداد با اعلام این که سفال‌های تاریخی منقوش و لعابدار مربوط به پیش از اسلام و دوران اسلامی به همراه آجرهای باستانی متعلق به این محوطه باستانی در سطح زمین پراکنده است و هر کس که به این محوطه تاریخی برود متوجه باستانی بودن آن می‌شود، گفت: اداره میراث‌فرهنگی حمیدیه هم‌اکنون از اداره ثبت و شهرداری این شهرستان بابت صدور سند و جواز تفکیک و ساخت‌و ساز در زمین‌های واقع در عرصه این محوطه باستانی را تحویل مراجع قضایی داده است.

او با اعلام این‌که دست‌اندازی‌ها به محوطه باستانی حمیدیه اکنون به عرصه مرکزی و اصلی این محوطه باستانی رسیده، گفت: عرصه و حریم محوطه باستانی حمیدیه مشخص است و این محوطه بیش از ۲۰ هکتار مساحت دارد و حتی براساس بررسی‌های اولیه دیواره‌هایی از شهر قدیمی این محوطه تشخیص داده شده است و باستان‌شناس‌ها حتی به نشانه‌هایی از وجود گورستان متعلق به  سده‌‌های اولیه اسلامی در این محوطه دست یافته‌اند.

او افزود: وجود نشانه‌هایی از دوره ساسانی در این محوطه باستانی محرز است و در دوران تاریخی این محوطه به نام شهر قدیم تیرا نام داشت.

به گفته رییس اداره میراث فرهنگی حمیدیه، محوطه باستانی و ثبت ملی شده حمیدیه یکی از محوطه‌های تاریخی مهم کشور است که امیدواریم هر چه سریعت‌ر افرادی که اقدام به صدور سند برای این محوطه باستانی به نفع برخی افراد و حتی صدور مجوز تفکیک زمین‌های عرصه این اثر ثبت ملی شده کرده‌اند در مراجع قضایی پاسخگو باشند. چون براساس نقشه‌های هوایی متعلق به سال‌های ۳۴، ۴۶ و ۷۲ این منطقه نه زراعی و نه مسکونی بوده است که حالا بخواهند برای عرصه و حریم این اثر ثبت ملی شده سند مالکیت و حتی اجازه تفکیک و فروش زمین‌ها را صادر کنند. 

مسئول پروژه تعیین حریم محوطه باستانی حمیدیه: دست‌اندازی‌ها به این محوطه ثبت ملی شده فاجعه است


اما دست‌اندازی و زمین‌خواری در محوطه باستانی و ثبت ملی شده حمیدیه خوزستان کار را به جایی رساند که علاوه بر اعتراض مدیر میراث‌فرهنگی شهر حمیدیه به تسخیر عرصه اصلی این محوطه باستانی توسط برخی افراد و البته با حمایت برخی دستگاه‌ها، حالا مسعود مکوندی، سرپرست پروژه تعیین عرصه و حریم شهر حمیدیه نیز در گفت‌وگو با صدای میراث، وضعیت محوطه باستانی حمیدیه را فاجعه‌بار خوانده است.

در هیمن رابطه بهرنگ مکوندی، مسئول پروژه تعیین حریم و عرصه محوطه باستانی حمیدیه اهواز واقع در ۳۰ کیلومتری شهر اهواز، گفت: از سه سال قبل تاکنون، چندین نامه به یگان حفاظت میراث فرهنگی و البته اداره میراث فرهنگی استان خوزستان در ارتباط با تخریب‌ها و اتفاقات صورت گرفته در محوطه باستانی حمیدیه ارسال کردم و حتی یکسری مدارک را نیز در اختیار مسئول دفتر تعیین حریم اداره میراث‌فرهنگی خوزستان قرار دادم.

او گفت: این مدارک در ارتباط با زمین‌خواری‌های انجام شده در محوطه باستانی و ثبت ملی شده حمیدیه خوزستان بود.

او با تاکید بر این که وضعیت محوطه باستانی حمیدیه خوزستان درخصوص دست‌اندازی‌های صورت گرفته به عرصه و حریم این اثر ثبت ملی شده بسیار پیچیده است گفت: در این منطقه انواع و اقسام مالکیت دولتی، خصوصی و نیمه خصوصی، کشاورزی و حتی مالکیت زوری به همراه تغییر کاربری و تصرف اراضی منابع طبیعی وجود دارد.

مسئول پروژه تعیین حریم محوطه باستانی حمیدیه خوزستان با اعلام این که در یک مورد پس از اعلام مالکیت چند کشاورز در محوطه باستانی حمیدیه، دستگاه‌های دولتی با ادعای آن‌ها موافقت کردند و با صدور سندهای تفکیک شده برای مالکیت این محوطه ثبت ملی شده برای مدعیان مالکیت این محوطه تاریخی، تغییر کاربری زمین‌های این محوطه به مسکونی نیز انجام شده و هم‌اکنون زمین‌های عرصه و حریم این محوطه باستانی خرید و فروش می‌شود که متاسفانه شهرداری حمیدیه نیز در این مورد مرتکب تخلف شده است.

بهرنگ مکوندی یکی از حربه‌های تصرف زمین‌های واقع در عرصه ملی و حتی عرصه اصلی محوطه باستانی حمیدیه را ساخت‌وساز در قالب موسسات خیریه در این محوطه باستانی اعلام کرد و گفت: برخی زرنگ بازی می کنند و مثلا ۵ واحد اول را وسط عرصه ملی این محوطه تاریخی سخته و به یک بنیاد خیریه در اصفهان بخشیده اند تا مثلا برای رسیدگی به ایتام مورد استفاده قرار گیرد.

مسئول پروژه تعیین عرصه و حریم محوطه باستانی حمیدیه خوزستان درخصوص ارزش های تاریخی این محوطه ثبت ملی شده کشور، گفت: متاسفانه تاکنون هیچ کاوش باستان شناسی در این محوطه انجام نشده است و تا زمانی که کاوش گسترده در این محوطه صورت نگیرد نمی‌‌توان در مورد ارزش واقعی این محوطه تاریخی سخن گفت، اما آنچه در ارزیابی‌های سطحی این محوطه مشخص است، آن است که در سطح این محوطه آثاری از دوره سلوکی تا صدر اسلام و دوره های تاریخی پس از آن وجود دارد.

او افزود: در بررسی‌های اولیه برای تعیین عرصه و حریم محوطه باستانی حمیدیه حتی آثاری از وجود دوره‌های تاریخی متعلق به صابئین‌مندایی یافت شده است.

به گفته بهرنگ مکوندی، محوطه باستانی حمیدیه خوزستان جایگاه مهمی در دوره ساسانی و اشکانی داشته و حتی احتمال می‌رود آثاری از دوره هخامنشی نیز در این محوطه وجود داشته باشد. چون این محوطه باستانی دقیقا در راه ارتباطی با بین‌النهرین قرار داشت.

مسئول تعیین عرصه و حریم محوطه باستانی حمیدیه خوزستان افزود: براساس ارزیابی‌های اولیه و آثار و نشانه‌های موجود، این محوطه یک شهر کامل باستانی است که در بررسی‌های اولیه و البته سطحی تداوم حضور در این شهر از دوره سلوکی تا قرن ۳ هجری مشخص است و حداقل ۱۷۰۰ سال تداوم استقراری داشته است.

صدای میراث نوشت، مکوندی درخصوص آثار موجود در این محوطه باستانی، گفت: سفال‌های زرین فام و لوکس که متعلق به خانواده‌های اشراف در دوره باستان است به راحتی در این محوطه قابل مشاهده است.