جلوه‌ای جذاب در زیرِ دریا با رصدخانه دریایی نهنگ

پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۳ | کد مطلب: ۳۳۸۱۶
جلوه‌ای جذاب در زیرِ دریا با رصدخانه دریایی نهنگ
یک شرکت معماری بریتانیایی، ساختمانی به شکل نهنگ را طراحی کرده که مرکز کشف زیرِ آب در استرالیاست و از جدیدترین فناوری‌های روز معماری و دریانوردی به‌شکل تلفیقی بهره‌مند شده است.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این رصدخانه تفریحی- دریایی در استرالیا غربی تا حدی در دریا غوطه‌ور می‌شود و منظره‌ای خیره‌کننده از زندگی زیرِ سطح آب را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد و می‌تواند بزرگترین طرح رصدخانه‌ای در نوع خود باشد. این رصدخانه به‌گونه‌ای طراحی شده که شکل نهنگ آن به دو قسمت تبدیل می‌شود؛ نخست بخش دم آن است که بیرون از آب قرار دارد و دوم، قسمت بدن نهنگ است که در زیرِ آب بوده و بازدیدکنندگان در داخل آن قرار می‌گیرند و زیبایی‌های زیرِ آب را با شکوه هرچه تمام‌تر مشاهده می‌کنند.
 نوع طراحی این رصدخانه با هدف جذب گردشگران خارجی نیز انجام شده که می‌تواند جلوه‌ای ویژه به محیط داده و جذابیت‌های بصری خاصی را برای بازدیدکنندگان به‌وجود آورد. همچنین فضای داخلی مرکز کشف زیرِ آب استرالیا، با بعضی از دهانه‌ها که مانند چشم نهنگ عمل می‌کنند، طراحی و اجرا شده است. این در حالی است که گالری‌ها و نمایشگاه‌های هنری نیز برای فضای داخلی این رصدخانه درنظر گرفته شده که تا سال 2022 میلادی به‌طور کامل افتتاح خواهند شد.

طراحی سایر بخش‌های داخلی رصدخانه نیز از پستانداران باشکوه اقیانوس الهام گرفته شده که با استفاده از آخرین فناوری‌های روز معماری و ساخت‌وساز به مرحله اجرا و بهره‌برداری خواهند رسید.