ایستگاه شناور تحقیقات اقیانوس، برنده جایزه ملی معماری فرانسه

چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۱ | کد مطلب: ۳۳۸۰۴
ایستگاه شناور تحقیقات اقیانوس، برنده جایزه ملی معماری فرانسه
طراحی منحصربه‌فرد ایستگاه شناور توسعه و تحقیقات اقیانوس و دریا توانست در مسابقه ملی معماری 2020 فرانسه که هر سال برگزار شده و سهم برجسته‌ای را در حوزه بین‌المللی معماری در سطح جهان دارد، رتبه نخست را به دست آورد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: در واقع می توان گفت که تغییرات آب و هوا و افزایش سطح دریا به‌طور مستقیم بر آینده معماری جهان تاثیر می‌گذارد و این یک واقعیت اجتناب‌ناپذیر است که باید در راستای توسعه معماری جهان به مسائل زیست‌محیطی نیز اهمیت داد.

یکی از مشکلات برجسته‌ای که طراحان و معمارانی مانند لنکا پتراکووا را درگیر می‌کند، موضوع آلودگی هوا و زمین و حفظ اقیانوس‌هاست که این روزها هم بیشتر در مورد آن بحث و بررسی انجام می‌شود. بنابراین طراحی این‌چنینی ایستگاه شناور تحقیقاتی که به نام قاره هشتم نیز شناخته شده است، مستقیما هدف توسعه محیط‌زیست و نگهداری صحیح از اقیانوس‌ها و دریاها را دنبال کرده و توانسته جایزه ملی معماری 2020 فرانسه را نیز از آن خود کند.

این مرکز شناور با سه فرم شیشه‌ای خارق‌العاده از یک پایه مارپیچی ظریف طراحی شده است. در واقع، قاره هشتم امیدوار است با حذف مواد زائد از سطح آب و بازیافت پلاستیک‌ها، در حالی که در آب قرار دارد، بر اقیانوس تاثیر مثبت بگذارد.

پتراکووا همچنین این ساختمان را برای حمایت از پروژه‌های تحقیقاتی اقیانوس و طیف وسیعی از کاربردهای ثانویه که به پاکسازی اقیانوس‌ها و پیشرفت تحقیقات زیست‌محیطی کمک می‌کند، طراحی کرده است. هر دو این نیازهای اصلی، برای پاکسازی اقیانوس‌ها و پیشبرد تحقیقات، بر پتراکووا تاثیر گذاشتند تا این مفهوم را به‌عنوان یک پروژه بنیادی برای رفع آلودگی طراحی کند. این نیاز مهم همچنین در تصمیم طراح برای نامگذاری پروژه به قاره هشتم تاثیرگذار بوده است.

پتراکووا توضیح می‌دهد: امروزه سطوح وسیع پوشیده از آلودگی پلاستیک دریایی به اندازه یک قاره است و قاره هشتم را به یکی از گیاهانی که در اقیانوس آرام رشد می‌کند، می‌گویند. برای مدت طولانی، ما در این توهم زندگی کردیم که با اقدام خود در خشکی نمی‌توانیم به اقیانوس صدمه بزنیم، درحالیکه تاکنون موجب انقراض صدها گونه در اقیانوس شده‌ایم.

پتراکووا تلاش می‌کند تا از طریق نوع جدیدی از معماری پایدار به شکستن این مسائل کمک کند. قاره هشتم به پنج منطقه به نام‌های مانع، برای جمع‌آوری زباله‌ها و تولید انرژی از جزر و مد؛ کالکتور، برای مرتب‌سازی و بازیافت زباله‌های اقیانوس؛ مرکز تحقیقات و آموزش؛ گلخانه، جایی که می‌توان آب را پردازش کرد و گیاهان را پرورش داد و محل زندگی، برای حمایت از کارکنان و محققان؛ تشکیل شده است.