اجرای تکنیک چاپ سه‌بعدی در خانه صددرصد بازیافتی ایتالیا

سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۰ | کد مطلب: ۳۳۷۸۱
اجرای تکنیک چاپ سه‌بعدی در خانه صددرصد بازیافتی ایتالیا
یک تیم طراحی و معماری در ایتالیا، به تازگی پروژه ساخت خانه‌های گنبدی شکل با استفاده از مواد قابل بازیافت را آغاز کرده‌اند که از تکنولوژی چاپ سه‌ بعدی در آن‌ها استفاده می‌کنند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این خانه گنبدی شکل در نزدیکی بولونیا، ایتالیا واقع شده که با نام اختصاصی TECLA، شناخته شده است. این خانه از صددرصد مواد بازیافتی ساخته شده که تولید زباله آن صفر خواهد بود و کاملا سازگار با محیط‎‌زیست است. همچنین تکنیک چاپ سه‌بعدی برای اجرای طرح‌های گنبدی و فرم‌های غیرمعمول و لایه‌های داخلی آن، در این پروژه به‌کار گرفته شده است که توجه هر مخاطبی را به‌سوی خود جلب می‌کند.

این در حالی است که این چاپگرهای سه‌بعدی به‌صورت مکانیکی در پروژه وجود دارند که لایه‌ها را روی لایه‌های خاک رس ساخته‌شده از مواد طبیعی و محلی قرار می‌دهد. این بدان معنی است که ساختمان ضایعات صفر دارد، زیرا تمام مصالح ساختمانی جمع‌شده در سازه به‌راحتی قابل بازیافت هستند.

پس از تکمیل، این نخستین خانه‌ای است که با این مواد در این فرآیند ساخته می‌شود و همچنین نخستین خانه‌ایست که توسط چاپگرهای چند بعدی که روی یک ساختار کار می‌کنند، تولید می‌شود. در واقع می‌توان گفت که این طراحی و فرآیند ساخت‌وساز ابتکاری، امکان آن را فراهم کرده تا پاسخی جدی به برخی از مسائل معماری در سراسر جهان داده شود.

تکمیل ساختار این خانه، یک نقطه عطف مهم است و نشان می‌دهد که به لطف طراحی و فناوری‌های استفاده شده، TECLA دیگر فقط یک ایده تئوریک نیست؛ این می‌تواند پاسخی واقعی و قابل دستیابی به نیازهای زندگی امروز و آینده باشد.