برج جذب‌کننده کربن با بیشترین بالکن‌های سبز در جهان

چهارشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۷ | کد مطلب: ۳۳۶۷۷
برج جذب‌کننده کربن با بیشترین بالکن‌های سبز در جهان
یکی از شرکت‌های معماری در پاریس که اغلب با پروژه‌های سبز خود به جهانیان معرفی شده، اینبار با ارائه طرح ساخت نخستین برج جذب‌کننده در شهر تایپه چین، توانسته توجه بسیاری از معماران و توسعه‌دهندگان شهری را به‌سوی خود جلب کند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: طرح اجرای این پروژه در سال 2010 میلادی ارائه داده شد، اما با فراز و نشیب‌هایی روبه رو شد که ساخت آن تا به امروز به‌طول انجامید. این برج جذب‌کننده کربن که در منطقه Xinjin تایپه ساخته شده، از بیشترین تعداد بالکن‌های پر پیچ و خم سبز در جهان برخوردار بوده که یک ساختمان صد درصد پایدار و سبز را به وجود آورده است.

محوطه‌سازی خارق‌العاده این برج تنها برای زیبایی نیست، بلکه با برخورداری از 23 هزار درخت چشمگیر و متنوع می‌تواند سالانه 130 تن دی اکسید کربن را جذب کند. بنابراین درخت‌های سبز به‌گونه‌ای با برنامه‌ریزی در این برج قرار گرفته‌اند تا بتوانند با شرایط محیط‌زیست سازگار باشند و فرآیند جذب انرژی‌های پاک و آلاینده‌های محیطی خطرناک را به درستی انجام دهند. 

پیچ و خم دقیقی که در این برج و هر طبقه و بالکن آن طراحی شده، به این دلیل است تا بتواند بیشترین حجم انرژی را در هر زاویه و وزشی در طول شبانه‌روز جذب کند و به هدف نهایی خود که توسعه محیط‌زیست و حفظ آن است، دست پیدا کند.

بالکن‌های ساخته شده در این برج، هرکدام در هر زاویه و مساحت مختلفی طراحی شده تا بنا بر نوع زاویه تابش آفتاب و وزش باد، بتواند بیشترین میزان انرژی را جذب کرده و با تعیین تعداد درختان در آن، به هدف موردنظر دست یابد.

تمام کارشناسان معتقدند که این برج می‌تواند به دلیل چرخش و نمای باورنکردنی خود، هویت جدید و جالبی به تایپه بدهد که اثرات آن در بخش توسعه تجاری و اقتصادی شهر نیز مشهود خواهد بود.