سقفی که برای کنترل دما به پله تبدیل شده است

سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۲ | کد مطلب: ۳۳۶۶۸
سقفی که برای کنترل دما به پله تبدیل شده است
یک شرکت معماری در تورنتو کانادا به منظور تنظیم دما و فشار در محیط داخلی و خارجی یک پروژه ساختمانی، پله‌های آن خانه را به‌گونه‌ای طراحی کرده که امتداد سقف به طراحی پایه‌های پله‌ها می‌رسد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این نوع طراحی کششی و قوس‌دار سقف که پله‌های خانه را نیز شکل داده، نه تنها منظره‌ای آرامش بخش و سکون مطلق را به نمایش درمی‌آورد، بلکه با هدف تنظیم دما و فشار محیطی و داخلی ساختمان نیز انجام شده است.

این سقف متحرک در امتداد ساختمان، ناگهان قوسی را به خود می‌گیرد که بتواند پایه‌های اصلی پله‌ها را تشکیل دهد و به دلیل تغییر زاویه، به تنظیم دما و فشار محیطی بپردازد. این تنظیم دما و فشار، به تنظیم دما در فضای داخلی این ساختمان هم کمک شایانی می‌کند و از مصرف بالای میزان انرژی در این خانه جلوگیری خواهد کرد. در واقع هنگامیکه میزان دما و فشار در محیط داخلی خانه تنظیم باشد، آنگاه مصرف انرژی هم کاهش پیدا می‌کند و خانه یک مصرف معمول را برای گرما و برق در طول شبانه‌روز خواهد داشت.

همچنین ترکیب چوب و استیل بازیافتی برای طراحی و ساخت این سقف متحرک توانسته به تنظیم فشار و دمای هرچه بیشتر محیط کمک کند و با ساختار سازگاری با محیط‌زیست، به عنوان پروژه سبز نیز انتخاب شود.