شهر باستانی هِگرا پس از 2000 سال به روی عموم باز می‌شود

يکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۳ | کد مطلب: ۳۳۶۱۴
شهر باستانی هِگرا پس از 2000 سال به روی عموم باز می‌شود
شهر کویری باستانی هِگرا که در عربستان سعودی واقع شده، یک مقصد توریستی بی‌نظیر است که پس از گذشت 2 هزار سال سرانجام به روی عموم باز می‌شود و به زودی گردشگران می‌توانند از نزدیک از آن دیدن کنند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این شهر باستانی در شمال غربی عربستان سعودی قرار دارد که قدمت آن به 2 هزار سال پیش برمی‌گردد. اما در این مدت زمان طولانی، این مکان تنها به یک میراث باستانی غنی کشور عربستان تبدیل شد و عموم مردم برای بازدید نمی‌توانستند به آنجا مراجعه کنند.

حال دولت عربستان سعودی با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام داده، تصمیم گرفته که به زودی این مکان باستانی و فرهنگی را در معرض بازدید عموم مردم و گرداشگران قرار دهد که برای باستان‌شناسان و سایر توریست‌های خارجی بسیار شگفت‌آور است.

 

لازم به ذکر است که در تمدن گذشته از شهر باستانی هِگرا به عنوان مرکز مهم تجارت بین‌الملل استفاده می‌شده و با فضاهای مختلفی که دارد، بستر مناسبی را برای تاجران فراهم آورده است. اما متاسفانه باستان‌شناسان آنطور که باید، اطلاعات زیادی در مورد این شهر باستانی ندارند. زیرا در آن زمان، کتاب‌ها یا منابعی در خصوص این شهر نوشته نشده و ساکنان در آن دوره، چندان به این موضع اهمیت نمی‌دادند.

بنابراین کمبود اطلاعات در مورد این شهر باستانی باعث شده تا بخش اعظم آن دست‌نخورده باقی بماند. آنچه ما می‌دانیم این است كه ناباتایی‌ها در اصل عشایری بودند كه برای حفظ نفوذ در منطقه خود در مسیرهای تجارت ادویه وارد شده بودند. آن‌ها از قرن 4 قبل از میلاد تا قرن 1 میلادی فعال بودند و سرزمین‌شان در حال حاضر در اردن، شبه جزیره سینا، عربستان سعودی، اسراییل و سوریه یافت می‌شود.این در حالی است که حدود 111 مقبره عجیب و دیدنی در این شهر کویری باستانی قرار دارند که با سبک معماری خاص خود، توجه هر مخاطبی را به سوی خود جلب می‌کنند. بخش اعظم معماری این شهر باستانی هم از فرهنگ یونان، روم و مصر تاثیر گرفته است که بسیار جالب و قابل توجه است. بسیاری از باستان‌شناسان و کارشناسان معتقدند که دلیل اصلی در دسترس قرار گرفتن این شهر باستانی برای عموم مردم، چشم‌انداز 2030 عربستان سعودی است که به توسعه منابع اقتصادی این کشور کمک شایانی می‌کند.