پالت نقاشی 3400 ساله که هنوز رنگدانه دارد

سه شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۳ | کد مطلب: ۳۳۵۳۳
پالت نقاشی 3400 ساله که هنوز رنگدانه دارد
موزه هنر متروپولیتن از یک پالت نقاشی مربوط به دوران مصر باستان که 3400 سال عمر دارد، رونمایی کرده که هنوز حاوی بقایای رنگدانه‌های نقاشی با 6 رنگ مختلف است.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: هزاران سال پیش از امپراتوری روم باستان، تمدن شمال آفریقا در مصر باستان در زمینه‌های هنری، معماری و مهندسی پیشتاز بود. بسیاری از آثار حفظ شده آن‌ها هنوز هم در موزه‌های سراسر دنیا دیده می‌شوند. علاوه بر مجسمه‌ها ، جواهرات و لوازم جنگی، برخی از اشیا و وسایل کاربردی روزمره را نیز می‌توان در این موزه‌ها مشاهده کرد.

در این میان، موزه هنر متروپولیتن از یک پالت نقاشی زیبا رونمایی کرده که قدمت آن به سال‌های 1352 تا 1390 پیش از میلاد برمی‌گردد و جذابیت‌های بصری بالایی دارد. هنرمند مربوط به دوران مصر باستان که این ابزار خاص را دراختیار داشته، برای نقاشی‌های زیادی از آن استفاده کرده است. 

ابزار این هنرمند که از یک قطعه عاج ساخته شده، شامل شش حلقه گود بیضی شکل است که هنوز هم حاوی رنگدانه‌های آبی، سبز، قهوه‌ای، زرد، قرمز و سیاه می‌باشد. در یک انتهای پالت نیز کتیبه‌ای از فرعون آمنهوتپ سوم مربوط به دوران 1353 تا 1401 پیش از میلاد، به‌شکل حکاکی‌شده دیده می‌شود.

سلطنت آمنهوتپ سوم یکی از پررونق‌ترین دوره‌های مصر باستان بوده که سرشار از موفقیت‌های هنری و فرهنگی بوده است. این در حالی است که طراحی پالت این نقاش علیرغم قدمت بسیار، شبیه اکثر ابزارهای هنری است که امروزه استفاده می‌کنیم.