هایپرمارکت ۲۰ هزار متری جایگزین هتل فردوسی رشت و سه پلاک تاریخی می‌شود/ نماینده مجلس خبر داشت و سکوت کرد

چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۲۶ | کد مطلب: ۳۳۴۲۷
هایپرمارکت ۲۰ هزار متری جایگزین هتل فردوسی رشت و سه پلاک تاریخی می‌شود/ نماینده مجلس خبر داشت و سکوت کرد
هتل فردوسی رشت متعلق به دوره پهلوی اول که در سال ۱۳۸۴ نخستین ساختمان شورای شهر رشت بود و پیشتر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده بود، اکنون با شکایت مالک از فهرست آثار ملی کشور خط خورده و قرار است بزودی تخریب شود.
اسکان نيوز: فعالان میراث فرهنگی در شهر رشت  خبر داده‌اند که مالک این هتل پیشتر سه بنا واجد ارزش تاریخی دیگر را در همسایگی سرا تاریخی تخریب شده میخچی رشت خریداری کرده است و قرار است با تخریب همزمان سه پلاک با قدمت بیش از یکصد سال و بنا تاریخی هتل فردوسی رشت اقدام به برپایی یک هایپرمارکت وسیع در مساحت ۲۰ هزار متر مربع آن هم در مرکز بافت تاریخی شهر رشت کند.

به گفته آن‌ها کاظم دلخوش، نماینده رشت در مجلس نیز از اقدام مالک مطلع است و در حالی که می‌توانست از خروج این اثر از فهرست آثار ملی جلوگیری کند این اقدام را انجام نداده است.

براساس اخبار ارسال شده، هم‌اکنون تمامی مغازه‌های پایین هتل تخلیه شده است و مالک در انتظار روز موعود تخریب همزمان بناها در یک جمعه سیاه است تا زمینه احداث فروشگاه بزرگ تجاری خود را فراهم کند.دوستداران میراث فرهنگی در شهر رشت  اطلاع‌داده‌اند که روز جمعه تنها روز هفته است که در شهر رشت اجازه تخریب بناها داده می‌شود.

به همین دلیل نگران هستند که شاید این جمعه، مالک هتل تاریخی فردوسی رشت بتواند اقدام به تخریب همزمان یک پلاک تاریخی خارج شده از ثبت ملی و سه پلاک واجد ارزش‌های تاریخی کند.

هتل تاریخی فردوسی رشت یک ساختمان مستحکم است و یک ساباط نیز دارد. تزئینات سیمانی زیبایی نیز مانند گچبری‌های ظریف بر این هتل وجود دارد. درب هتل چوبی است و دارای یک نشان فروهر بر سر در اصلی است.

براساس آن‌چه دوستداران میراث‌فرهنگی شهر رشت گفته‌اند، خانه تاریخی چینی‌چیان رشت نیز در حریم درجه یک هتل تاریخی فردوسی رشت قرار دارد و گفته می‌شود مالک حتی به دنبال دریافت مجوز احداث یک هایپرمارکت وسیع در ۵ طبقه است.

دوستداران میراث فرهنگی رشت  گفته‌اند که کاظم دلخوش نماینده رشت در مجلس از موضوع خروج از ثبت هتل تاریخی فردوسی رشت توسط مالک این بنا مطلع بوده اما اقدامی برای جلوگیری از خروج اثر از فهرست آثار ملی نکرده است.

صدای میراث نوشت، به گفته آن‌ها نماینده رشت در مجلس باید نسبت به هویت تاریخی شهر رشت حساسیت داشته باشد و از تخریب بناهای تاریخی شهر رشت جلوگیری کند نه آن که با سکوت خود زمینه‌ساز خروج یک اثر تاریخی از فهرست آثار ملی و تخریب آن به بهانه احداث یک هایپرمارکت وسیع شود.