جزییات سهم افشاگران فساد در بودجه ۱۴۰۰ شهرداری

يکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۰۶ | کد مطلب: ۳۳۳۵۴
جزییات سهم افشاگران فساد در بودجه ۱۴۰۰ شهرداری
معاون برنامه ریزی توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران گفت:‌ کمیته‌ای پیش‌بینی شده تا این فساد را بررسی کند و در صورت تأیید فساد مبلغی از درصد سود افشا به فرد افشاکننده تعلق خواهد گرفت.
اسکان نيوز:  حامد مظاهریان ،معاون شهردار تهران  در نشستی خبری که پس از ارائه لایحه به شورای شهر برگزار شد به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت: عوارض پروانه‌های ساختمانی به ویژه در محلات پر برخوردار باید افزایش یابد و بخش خصوصی هزینه‌ بیشتری بپردازد. مدل پرداخت عوارض ساختمانی در مناطق برخوردار و آپارتمان‌های بزرگ در بودجه ۱۴۰۰ متفاوت دیده شده است و در صورتی که به تصویب شورای شهر برسد می‌توانیم ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مورد نیاز برای انجام ۳۲ پروژه عمرانی را تأمین کنیم.

او با اشاره به پیش بینی اعتباری برای  حمایت از افشاگران فساد بودجه ای در نظر گرفته شده است  گفت :‌ اگر فردی فسادی را در شهرداری کشف کند می تواند از طریق سامانه امن موضوع فساد را افشا کند.
مظاهریان ادامه داد: کمیته‌ای پیش‌بینی شده تا این فساد را بررسی کند و در صورت تأیید فساد مبلغی از درصد سود افشا به فرد افشاکننده تعلق خواهد گرفت.

او درخصوص این که این موضوع در بودجه امسال شهرداری هم وجود داشت اما به نظر می رسید از آن استفاده نشده است هم توضیح داد :‌لایحه به شورا درخصوص سوت زنی ارسال شد که به نتیجه نرسیده است اما به نظر می رسد این لایحه در ماه های پیش رو به تصویب رسیده و امکان هزینه کرد این ردیف ها وجود داشته باشد .

او در پاسخ به سوالی  در مورد میزان عوارض صدور پروانه‌های ساختمانی در بودجه ۱۴۰۰ شهرداری تهران گفت: عوارض پروانه‌های ساختمانی به ویژه در محلات پر برخوردار باید افزایش یابد و بخش خصوصی هزینه‌ بیشتری بپردازد. مدل پرداخت عوارض ساختمانی در مناطق برخوردار و آپارتمان‌های بزرگ در بودجه ۱۴۰۰ متفاوت دیده شده است و در صورتی که به تصویب شورای شهر برسد می‌توانیم ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مورد نیاز برای انجام ۳۲ پروژه عمرانی را تأمین کنیم.

مظاهریان در پاسخ به این سوال که آیا افزایش نرخ عوارض صدور پروانه‌های ساختمانی در افزایش نرخ ملک در تهران تأثیرگذار خواهد بود، گفت: خیر، کل عوارض ما از موضوع مسکن یک تا دو درصد قیمت کل ساختمان است و به هیچ عنوان عوارض صدور پروانه تعیین‌کننده قیمت ملک نیست. این عوارض در جهت پروژه‌های عمرانی شهر استفاده می‌شود و رقم ناچیزی خواهد بود.

او درخصوص این که برخی سازندگان معتقدند تعیین عوارض بیشتر دست شهرداری ها را برای اعمال عوارض سلیقه ای باز می کند گفت :‌بر اساس تقشه مکانی که داریم املاک پلاک به پلاک عوارض شان مشخص است و به دلیل سیستمی بودن آن امکان تعیین عوارض سلیقه ای وجود ندارد.

مظاهریان با اشاره به این که چرا بر خلاف هر سال سهم عوارض پایدار مشخص نیست هم توضیح داد که به دلیل ورود تبصره ها به لایحه بودجه به دست آوردن میزان رقم سهم درآمدهای پایدار دشوار بود اما میزان کسب درآمد پایدار در شهرداری کاهش نیافته است.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه نگاه به بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری با محوریت اجتماعی است ادامه داد: چراکه مردم تهران از دو موضوع کرونا و مسائل اقتصادی در رنج هستند و در بودجه ۱۴۰۰ به این موضوع توجه شده است.

 مظاهریان با اشاره به  رقم کل بودجه در سال آینده افزود: رقم کل بودجه شهرداری تهران برای سال ۱۴۰۰ بیش از ۴۹ هزار میلیارد تومان است و از این بودجه ۳۷ درصد آن به حمل و نقل عمومی اختصاص یافته است البته ناوگان حمل و نقل عمومی را دولت باید تأمین کند و متأسفانه از سال ۹۰ حتی یک اتوبوس هم از سوی دولت به شهرداری تعلق نگرفته است. ‌همچنین شهرداران مناطق قرار است منابع بیشتری از بودجه در اختیارشان قرار گیرد و ۱۸ درصد بودجه شهرداری‌های مناطق در سال ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد تا پروژه‌ها سرعت یابد.

معاون شهردار تهران با اشاره به افزایش ۱۹ درصدی بودجه شهرداری نسبت به سال گذشته گفت: این افزایش بودجه بلند پروازانه نیست و مدیریت بعدی شهرداری به راحتی می تواند شهر را اداره کند.

مظاهریان با اشاره به اینکه در خصوص مسایل اجتماعی رشد قابل توجهی فعالیت‌ها حوزه اجتماعی فرهنگی در نظر گرفته شده و یکی از مهمترین اولویت‌های ما بحث نشاط شهری است، گفت: فاصله طبقاتی شهری به شدت در معرض آسیب قرار دارند و برای حل این معضل ۲۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. برای توسعه حمل و نقل عمومی سهم بودجه شهرداری ۳۷ درصد است و ۱۶ هزار ۲۹۵ میلیارد پیش بینی شده است.

او ادامه داد: بیشترین سهم بودجه سال آینده به حمل و نقل ترافیک اختصاص دارد که به غیر از روانی ترافیک به بحث آلودگی هوا را هم شامل می‌شود.

به گفته او بودجه شهرداری‌های مناطق ۱۸ درصد افزایش یافته است و کمک می‌کند پروژه‌های بیشتری اجرایی شود.

مظاهریان در پاسخ به سوالی درباره تخصیص بودجه در زمان بحران با توجه به شرایط کرونایی گفت: خوشبختانه قانون مترقی در شهرداری داریم که در مواقع بحران ۴ درصد بودجه صرف بحران می‌شود، بنابراین حدود ۱۵۰۰ میلیارد در مصارف بحران هزینه می‌شود.

معاون شهردار تهران افزود: امسال ایجاد نشاط شهری و اقتصادی در اولویت قرار دارد. در مورد برخورد با دستفروشان همیشه شهرداری در ردیف اول است. اما از آنجایی که دستفروش یعنی سرپرست خانوار در شرایط اقتصادی حاضر باید نوع نگاه شهرداری متفاوت باشد و به جای اینکه صورت مساله را پاک کنیم به ساماندهی بپردازیم و با ایجاد بازارچه و نظم اجتماعی به این قشر کمک کنیم.

وی ادامه داد: در ردیف‌های بودجه خدمات شهری ۱۴ درصد بودجه، ایمنی و مدیریت بحران ۴ درصد اجتماعی و فرهنگی ۷ درصد در نظر گرفته شده و توسعه مدیریت هوشمند سازی ۳۴ درصد است.

او درباره بودجه اختصاصی آلودگی هوا و ردیف‌های این بودجه گفت: ۱۶۳ میلیارد تومان مجموع ردیف‌هایی است که برای آلودگی هوا آمده است.