آخرین بودجه قرن 1400 شهرداری به شورا ارائه شد

میزان بدهی شهرداری به بانک ها / سهم افشا کنندگان فساد در بودجه شهرداری

يکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۸ | کد مطلب: ۳۳۳۴۸
میزان بدهی شهرداری به بانک ها / سهم افشا کنندگان فساد در بودجه شهرداری
شهردار تهران جزییات لایحه بودجه 1400 شهرداری تهران را ارائه کرد
اسکان نيوز: پیروز حناچی با اشاره به شرایط تهران در سالی که گذشت گفت: از دوم اسفندماه سال گذشته  به طور رسمی در شرایط کرونایی قرار گرفتیم و از اولین دستگاه هایی بودیم که بعد از وزرات بهداشت درگیر مسائل کرونایی بودیم و از معدود دستگاه هایی بودیم که بیشترین آسیب را دیدیم.

او ادامه داد: بسیاری از درامدهای عمومی شهرداری تهران در دوران کرونا دچار اختلال شد، در حال حاضرر حمل و نقل عمومی با 30 درصد ظرفیت اسمی در حال خدمات رسانی است. بسیاری از مجموعه سازمان های ورزش براساس پروتکل های اعلامی تعطیل هستند و مجموعه های بزرگی که وظایف گردشگری را بر عهده داشتند به دلیل رعایت شرایط کرونایی در حالت تعطیل و یا نیمه تعطیل به سر می برند.

حناچی افزود: در این شرایط تاکنون ریالی از کمک های دولت هم استفاده نشده است و امیدواریم در جلسه فردا که در حوزه اقتصادی تشکیل می شود، همانطور که به دستگاه های دولتی کمک می شود، به شهرداری تهران نیز کمک شود. البته نه در غالب وام چرا که مشکل ما را حل نخواهد کرد، بلکه در غالب کمک های بلاعوض به شهرداری تهران نیز کمک شود.

شهردار تهران در ادمه با اشاره به اینکه اولین بودجه قرن بعدی امروز ارائه شده است گفت: امیدواریم با تحولاتی که در این بودجه دیده شده بتوانیم سرفصل جدیدی را در شهرداری تهران به وجود آوریم.

حناچی با بیان اینکه در این دوره تلاش کردیم تا نگاهمان را بیشتر از نگاه فیزیکی بر نگاه های اجتماعی استوار کنیم افزود: چرا که اعتقاد داریم بسیاری از مسائل و مشکلات شهر تهران با نگاه اجتماعی و همراهی مردم قابل حل است.

شهردار تهران با اشاره به رویکرد اصلی بودجه سال آینده گفت: رویکرد اصلی بودجه به مسائل شهر رویکرد اجتماعی است و در شرایطی که شهروندان تهران به دلیل تاثیرات ناشی از کرونا شرایط سختی را گذراندند، پیش بینی می شود که بخشی از این اثرات مخرب در سال 1400 نیز ادامه داشته باشد و شهرداری نیز نسبت به این موضوع احساس مسئولیت بیشتری را نسبت به مردم خواهد داشت.

حناچی ادامه داد: باید تلاش کنیم که بیشتر در کنار مردم باشیم و توجه بیشتری به مشکلات شهروندان به ویژه اقشار آسیب پذیر داشته باشیم. با این رویکرد در بودجه 1400، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، توجه به اقشار آسیب پذیر، دستفروشان، بودجه خاص برای محلات نیازمند توجه ویژه مانند محله هرندی، دولاب، باغ آذری، خلازیر، منطقه فرح زاد، اسلام آباد، ده ونک، شمیران نو و خاک سفید است.

او افزود: توجه به پروژه های توسعه محله ای که از سال گذشته آغاز شده بود ادامه خواهد یافت و توجه به سلام شهروندان، ورزش شهری، نشاط شهری و حمایت از هنرهای موجود در شهر از دیگر برنامه های بودجه 1400 است.

شهردار تهران با اشاره به تحولات بودجه 1400 گفت: تلاش کردیم که بار مالی تبصره ها در ردیف های بودجه لحاظ شود و از تبصره پرهیز کنیم. در اجرای مقررات بالادستی از جمله دستور العمل شهرداری ها و مصوبات شورای شهر تهران اضافه کردن رقم 11 هزار و 354 میلیارد تومان به ردیف های بودجه، کمک به شفافیت مالی برای مثال درامد عوارض ایمنی ساختمان ها که در گذشته در تبصره ها بود به ردیف های اصلی منتقل شد و صرفا در خرید تجهیزات آتش نشانی هزینه خواهد شد.

حناچی با بیان اینکه بودجه سال آینده دو سطحی دیده شده است گفت: بودجه اصلی برابر با 47 هزار و 687 میلیارد تومان دیده شده است و بودجه تکمیلی برابرر با 2 هزار و 274 میلیارد تومان خواهد بود. بودجه تکمیلی از افزایش درآمدهای شهرسازی محقق خواهد شد و بخش مهمی از هزینه های توسعه شهری را کسانی که منافع بیشتری از املاک می برند باید بپردازند. بودجه تکمیلی صرفا به 32 پروژه خاص مرتبط با توسعه زیرساخت های شهری اختصاص خواهد داشت و برخی از پروژه ها شامل تکمیل خطوط 6 و 7 مترو، خطوط آنتنی مترو، احداث باغ راه حضرت فاطمه در محور قطار تهران-تبریز، احداث گل باغ آیت الله هاشمی بر روی نیایش و 27 پروژه توسعه ای دیگر از جمله مواردی است که اگر سطح دوم تصویب شود به آنها اختصاص پیدا خواهد کرد.

او ادامه داد: در حوزه منابع و مصارف اختصاصی، برخی منابع و درامدها، برخی مصارف متناظر خود اختصاص داده شده را دارند، برای مثال درآمد کسب پارکینگ مرتبط با ساخت پارکینگ های محله ای خواهد بود. تدوین بودجه مشارکت و سرمایه گذاری و تکمیل پروژه های نیمه تمام مبلغ 19 هزار و 380 میلیارد تومان بودجه مشارکت و سرمایه گذاری در نظر گرفته شده است که منابع ان کاملا از طریق بخش خصوصی، تامین خواهد شد.

حناچی گفت: درخصوص اصلاح بهبود سهم مصارف مختلف در بودجه 1400 سهم مصارف هزینه ای  و جاری از 38 درصد به 33 درصد کاهش یافته است. بیشترین سهم به مصارف سرمایه ای و توسعه ای اختصاص دارد که مشابه سال قبل حدود 46 درصد است. سهم مصارف مالی که به پرداخت بدهی ها به پرداخت پیمانکاران و بانک ها اختصاص دارد از 15 درصد به 21 درصد افزایش پیدا کرده، با این هدف که شهرداری تهران در پایان این دوره مدیریتی بدهکارتر از قبل نباشد.

شهردار تهران گفت: یکی از بیشترین رشدها در بودجه سرمایه ای به مناطق 22 گانه اختصاص پیدا کرده است که حدود 15 درصد است. از جمله دستاوردهای مهم بودجه، ارتقا قانون مداری، شفافیت و پاسخگویی در جهت تحقق هکمرانی شهری و همچنین پیش بینی اتخاذ سیاست های اجتماعی و تعریف پروژه های توسعه محله ای گامی رو به جلو در جهت جلب مشارکت شهروندان در اداره امور شهر تهران و تحقق آرمان تهران شهری برای همه به شمار می رود.

حناچی در حاشیه جلسه شورای شهر تهران پس از ارائه لایحه بودجه سال 1400 در جمع خبرنگاران هم با اشاره به برخی از جزییات این لایحه گفت : اولین بودجه قرن را امروز به شورای شهر ارائه دادیم و بودجه اصلی و ردیف های حدود 36 هزار و 333 میلیارد تومان است اما امسال اولین سالی است که تبصره های بودجه را هم در داخل بودجه آوردیم که در التزام بخشی به بودجه و شفاف بخشی آن بسیار کمک می کند.

وی ادامه داد: سال های قبل نیز این رقم بود اما به شکل تبصره ها ارائه می شد این رقم معادل 11 هزار و 554 میلیارد است ،بودجه امسال دو سطحی است و پیشنهاد دادیم که اگر در شورا به تصویب برسد رقم معال 2 هزار 274 میلیارد برای 32 پروژه اولویت دار اختصاص می یابد.

حناچی با تاکید بر این که رویکرد بودجه 1400 رویکردی جتماعی است و ارتقا برای توسعه پروژه های محله ای  گفت :تلاش شده است که به موضوع دستفروشان و کسانی که معیشت آنها به صورت روزانه تامین می شود هرچند که وظیفه شهرداری نبوده اما به عنوان یک نگاه اجتماعی به آن توجه شودو تسهیلاتی برای آن فراهم شود.

او در پاسخ به این سوال که بدهی و دیون شهرداری در لایحه بودجه 1400 چه میزان پیش بینی شده است گفت: میزان بدهی های شهرداری  ایستا نیست؛ بلکه دینامیک  است چرا که بخشی را می پردازیم و بخش دیگر جایگزین می شود ،بخش عمده ای از بدهی های ما بدهی های بانکی است که وقتی از آن مهلت می گذارد میزان بهره پرداختی بسیار بالا می رود و به نفع شهرداری است که آن را همیشه پایین نگاه دارد و در ترازی نگاه داریم که بتوانیم از تسهیلات جدید هم استفاده کنیم.

نمی توان رقم دقیق بگویم فقط به یکی از بانک ها بیش از 20 هزار میلیارد بدهی داشتیم و تلاش می کنیم این تراز را نگاه داریم و بدهی بیشتر برای شهرداری تولید نکنیم و در خصوص پیمانکاران نیز همین طور است چرا که دائما در حال پرداخت هستیم و رقم ثابتی نداریم، بدهی پیمانکاران خرد تقریبا همه پرداخت شده اند.

به گفته شهردار تهران در سال گذشته اعتراضات زیاد داشتیم که با برات کارت و روش های دیگر بدهی های پیمانکاران خرد را پرداخت کردیم و عمدتا پیمانکاران درشت ما باقی مانده اند که آن هم در حال پرداخت است.

شهردار تهران در ادامه در پاسخ به این پرسش که بودجه مترو در سال گذشته حدود 2 هزار و 800 میلیارد بوده که امسال در بودجه با اوراق مشارکت افزایش پیدا کرده است، این رقم نزدیک به 35 درصد اختصاص یافته است جایگاه مترو در بودجه 1400 چه میزان است ؟گفت: واقعیت این است که با این وضعیت بار ما بار نمی شود ،موضوع حاکمیتی مانند حمل و نقل عمومی با این ارقام مشکل اش حل نمی شود مشکل ما این است که می خواهیم پروژه های باقی مانده را تکمیل کنیم اما نمی شود با این وضعیت کار بزرگ انجام داد و این را به دولت هم اعلام کرده ایم.

به اعتقاد ما حمل و نقل در پایتخت یک موضوع حاکمیتی است و دولت نمی تواند خودش  را از این موضوع کنار بکشد و همان طور که برای طرح های عمرانی کشور اعتبار گذاشته می شود برای متروی تهران نیز بودجه اختصاص یابد.

حناچی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص بودجه افشای فساد در لایحه بودجه 1400 گفت: این قانون سوت زنی است که اگر شورا به تصویب برساند بخشی از آن افشا به کسانی اختصاص پیدا کند که این سند را افشا کرده اند این موضوع در حال بررسی است.

شهردار تهران در خصوص رویایی بودن بودجه 1400 و میزان تحقق پذیری بودجه سال جاری نیز توضیح داد: ما معمولا دو ماه آخر وضعیت بهتری در طول سال داریم به دلایل مختلف از جمله آن که معمولا هر سال عوارض تغییر می کند و افراد به این دلیل به سال بعد نخورند در همان سال عوارض خود را پرداخت کرده تاکنون 70 درصد بودجه محقق شده و این که بودجه محقق شود دور از ذهن نیست.

وی در خصوص شهرداران بازداشت شده دو منطقه نیز توضیح داد: منتظر هستیم دستگاه قضایی نظر خود را بدهد.

خبرنگاری از وی پرسیداین شهرداران از سوی اطلاعات سپاه دستگیر شده اند گفت: شهرداران در اختیار دستگاه قضایی هستند و شعبه بازپرسی کارکنان دولت در حال بررسی است و هنوز اتهام است و هر چه دستگاه حقوقی و قضایی تصمیم بگیرند تابع آن هستیم