کلیسا باستانی که زیرِ دریاچه ایزنیک مخفی شده است

دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۹ | کد مطلب: ۳۳۱۰۶
کلیسا باستانی که زیرِ دریاچه ایزنیک مخفی شده است
باستان‌شناسان پس از سال‌ها بررسی و تحقیق متعدد کشف کردند که یک کلیسا قدیمی یک هزار و 600 ساله در سواحل دریاچه ایزنیک ترکیه غوطه‌ور شده است.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: امروزه شهر ایزنیک ترکیه به دلیل سرامیک‌های خیره‌کننده‌اش شهرت دارد. اما از نظر تاریخی، این مرکز فرهنگی مهم مربوط به دوره بیزانس و اوایل دوره مسیحیان می‌شود. در واقع این منطقه ریشه‌های باستانی خود را در سال 2014 میلادی نشان دادند، درست زمانی‌که باستان‌شناسان متوجه شدند، یک کلیسای قدیمی یک هزار و 600 ساله در سواحل دریاچه ایزنیک غوطه‌ور شده است.

البته باستان‌شناسان از سال 2006 میلادی بررسی‌های میدانی خود را آغاز کردند و با مشاهده دقیق‌تر دریاچه متوجه وجود این کلیسا باستانی با چنین ساختار باشکوهی شدند. تا اینکه سرانجام در سال 2015 میلادی، تیم حفاری این دریاچه فعالیت خود را به‌طور رسمی آغاز کرده و با حفاری خود توانستند اطلاعات دقیقی از این کلیسا یک هزار و 600 ساله به‌دست آورند.





تیم حفاری نه تنها قدمت این کلیسا را به اواخر قرن چهارم یا اوایل قرن پنجم میلادی تغییر دادند، بلکه دریافتند که این بنا به احتمال زیاد بر روی یک سازه قبلی ساخته شده است. در واقع، این روش معمول در آن زمان بود و توضیح می‌داد که چرا کف در ابتدا 1.6 فوت پایین‌تر از دیوارها بوده است. آن‌ها همچنین هیچ مدرکی از کف موزاییک یا سنگی این بنا پیدا نکردند و بنابراین دریافتند که ساختار موجود احتمالا کف خاکی یا چوبی دارد. این در حالی است که تیم حفاری چندین گور در محل و همچنین اسکلت چندین کودک خردسال و یک بزرگسال میانسال را نیز کشف کردند.



با وجود آن‌که تمام این تحقیقات در سال 2015 میلادی انجام شد، اما اخبار رسمی کشف این کلیسا باستانی در ماه‌های پایانی سال 2020 میلادی منتشر شد و به رسمیت جهانی درآمد. درحالی‌که باستان‌شناسان به تحقیقات خود ادامه می‌دهند، برنامه‌هایی برای تبدیل این مکان به موزه زیرِ آب دارند تا افراد بیشتری بتوانند این میراث فرهنگی عجیب را مشاهده کنند.