سازه‌های شگفت‌آوری که از جاذبه زمین تاثیر می‌گیرند

شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۲ | کد مطلب: ۳۳۰۶۰
سازه‌های شگفت‌آوری که از جاذبه زمین تاثیر می‌گیرند
گروهی از طراحان و خلاقان دانشکده معماری کالیفرنیا اقدام به طراحی سازه‌های شگفت‌آوری کرده‌اند که هرکدام از این سازه‌ها بر پایه نیروی جاذبه زمین شکل گرفته و نمایان شده‌اند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: در واقع این پروژه مربوط به زیباسازی شهری ایالت‌های آمریکا می‌شود که تکنیکی نوین و خلاقانه را در خود جا داده است.

برای تشریح بهتر این پروژه بهتر است به کلاس فیزیک دوره دبیرستان اشاره‌ای داشته باشیم. ممکن است به یاد داشته باشید که نمودارهای نیرو را با فلش‌هایی که نشانگر جاذبه و برخی متغیرهای بیرونی است، ترسیم کرده باشید. پیکان‌ها احتمالا نیروهایی بودند که به صورت فشرده‌سازی کار می‌کردند. اهرام باستان نمونه‌ای کلاسیک از این شکل ساختمان است. با ایجاد یک پایه بزرگتر و انباشته شدن بلندتر، می‌توان یک ساختار خاص ایجاد کرد. حال انعطاف‌پذیری در این پروژه شهری دقیقا برعکس آن است، ساختارهای تناسبی به جا تمرکز بر یک پایه سنگین، از طریق تنش کار می‌کنند که این نوع تنش می‌تواند همان نیروی جاذبه زمین باشد.

این سازه‌ها از یک ساختار خودکششی برخوردارند که از ساختارها و کابل‌های سخت به همراه نیروهای کششی و فشرده‌سازی تشکیل شده‌اند. تمامی این سازه‌ها درنهایت یکپارچه‌سازی را توصیف می‌کنند که برای زیباسازی شهرهای بزرگ جهان، حرف اول را می‌زند. البته امروزه این سازه‌ها را می‌توان در مقیاس‌های مختلف از مجسمه‌سازی گرفته تا پل‌ها و فرودگاه‌ها در سراسر جهان مشاهده نمود.

اما در این‌جا فرق این سازه‌ها با دیگر سازه‌های مذکور در نوع تکنیک به‌کار رفته در آن‌هاست که به خوبی با نیروی جاذبه زمین ارتباط برقرار کرده‌اند.