بلندترین برج جهان که کربن می‌بلعد

شنبه ۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۸ | کد مطلب: ۳۲۷۵۱
بلندترین برج جهان که کربن می‌بلعد
شرکت معماری رِسکوبیکا برای نخستین بار طرح ساخت بلندترین برج سبز جهان را پیشنهاد داده که این برج قابلیت بلعیدن کربن را داشته و در جزیره روزولت شهر نیویورک واقع شده است.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این پروژه مفهومی از جمله برج‌هایی است که صددرصد سبز بوده و زندگی پایدار مدرن در آینده شهرهای متراکم را به تصویر می‌کشد. رِندرهای نمایشی برج یک شکل موج دار را که با طراحی پارامتریک امکان‌پذیر شده، تجسم می‌کند. این خطوط به شکل انتزاعی شباهت به گیاه نارنگی دارد که با زندگی و سبک زیستن انسان تلفیق شده است.

حالت طبقاتی این برج کاملا موج، خروش و جریان را به‌نمایش درمی‌آورد که هر کدام از آن‌ها با انبوهی از گیاهان و سیستم‌های نوین سبز پوشانده شده است. بنابراین می‌توان گفت این برج صددرصد کربن اطراف خود را می‌بلعد و هوایی کاملا پاک و سالم را هم در محیط داخلی و هم خارجی ایجاد می‌کند.

همچنین بلندترین برج سبز جهان به تبعیت از طرح «شهر بدون کربن نیویورک تا سال 2050 میلادی» نمایان شده و به مرحله بهره‌برداری می‌رسد. مفهوم غرق شدن کربن در این پروژه، هدف پایداری کربن خنثی را دنبال می‌کند؛ به این معنی که این پروژه کربن بیشتری از آنچه تولید می‌کند مصرف خواهد کرد و در نهایت، کربن را منفی می‌کند.

این پروژه سبز پیشنهاد می‌کند که این کار با استفاده از بهترین معماری مدرن پایدار با تکنیک هایی مانند تکنیک مدرن گرمایش، خنک کننده غیرفعال برای تهویه فضاهای داخل، انتخاب مواد طبیعی و حجم بالایی از گیاهان انجام می‌شود. در حال حاضر، این طرح شامل یک هزار و 600 درخت و تقریباً 300 هزار فوت مربع دیواره گیاهان زنده در 160 سطح آن است.

این پروژه علاوه بر دستیابی به اهداف فنی یا کمی در رابطه با مصرف کربن و انرژی، مفهومی به نام «هوشیاری انرژی» را نیز اجرا می‌کند که خواستار تغییر در شیوه زندگی و در نتیجه اثر کربن کمتر است. این ساختمان در تلاش است تا معیارهای مورد نیاز برای مسئولیت‌پذیری اجتماعی را برآورده کند، در حالی که این مسئولیت، همان پاسخ ما به تغییرات آب و هوایی و سازگاری با آن‌ها خواهد بود.