بزرگترین سازه بامبو جهان در رستوران وِدانا

شنبه ۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۷ | کد مطلب: ۳۲۷۴۷
بزرگترین سازه بامبو جهان در رستوران وِدانا
کوهپایه‎‌های جنگلی ویتنام به‌تازگی میزبان بزرگترین و گسترده‌ترین سازه بامبو جهان شده که توانسته توجه بسیاری از معماران و گروه‌های طراحی و ایده‌پردازی را از کشورهای مختلف دنیا به سوی خود جلب کند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این سازه عظیم بامبو در طراحی و ساخت یک رستوران محلی و توریستی به نام «وِدانا» در ویتنام اجرا شده که هم از نظر بصری و هم فنی از جذابیت‌های منحصربه‌فردی برخوردار است. در واقع می‌توان گفت سازه اصلی این رستوران از صددرصد بامبو ساخته شده که 135 ویلا، 5 هتل و 8 خانه ییلاقی نیز به منظور جذب توریست در کنار آن تعریف شده است.

معماران VTN، در طراحی ساختار این رستوران از یک سیستم سقف دایره‌ای سه جداره استفاده کرده‌اند که بیش از یک هزار مترمربع را با انواع بامبو محصور نموده‌اند. ساخت این پروژه از دو دیسک حلقه‌ای شکل انباشته شده که در بالای آن سقف گنبد مونتاژشده‌ای جا گرفته است.

هر یک از این اجزا به صورت جداگانه توسط نوارهای نازک و سبک بامبو جدا می‌شوند. بزرگترین شعاع آن تقریبا 60 فوت عرض دارد، در حالی که ساختمان تا ارتفاع بیش از 50 فوت افزایش می‌یابد و آن را به بزرگترین سازه بامبو گروه معماران VTN تبدیل کرده است. همچنین سقف پلکانی، با الهام از معماری سنتی، از 36 قاب مدولار ساخته شده است که ساختار چند سطحی را نشان می‌دهد، در حالی که رستوران فقط یک طبقه را اشغال می‌کند.

معماران این پروژه از نظر استراتژیک، رستوران وِدانا را در کنار یک دریاچه مصنوعی جهت خنک کردن منفعل فضا آماده کرده‌اند. استفاده از دریاچه در این پروژه ضروری است، زیرا هوای تابستان در فو فونگ و به طور کلی ویتنام شمالی، گرم و مرطوب است. این دریاچه به‌عنوان مخزنی عمل می‌کند که آب باران و آب‌های زیرزمینی کوه‌ها را ذخیره کرده و برای آبیاری گل و گیاهان در کل فضای 16.4 هکتاری، مورد استفاده قرار می‌دهد. این رستوران در وسط یک جنگل شکوفه قرار می‌گیرد که پیش‌بینی شده به زودی 15 هزار درخت شکوفه در آن کاشته شود.