خوش‌نشینانی به اسم حاشیه‌نشین

شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۹ | کد مطلب: ۳۲۲۱۵
خوش‌نشینانی به اسم حاشیه‌نشین
اگرچه واژه حاشیه‌نشینی همیشه یادآور خانه‌های غیرایمن و سیما نازیبا سکونتگاه‌های اطراف شهرهاست اما حاشیه‌نشینان خوش‌نشین لقبی مناسب برای ساکنان بافت فرسوده تازه احیا شده اطراف شهر دوگنبدان مرکز شهرستان نفت‌خیز گچساران است.
اسکان نيوز: شهروندانی که به دلیل بنیه ضعیف مالی و ارزان بودن خانه‌های حاشیه این شهر ناچار به سکونت در سرپناه‌هایی نا ایمن درکوچه‌هایی بدقواره بودند اینک به همت دولت تدبیر و امید در اختصاص مشوق‌های احیا بافت‌های فرسوده و طرح‌های بازآفرینی شهری، صاحب زیباترین محلات این شهر شده‌اند.

در شرایطی که کوچه پس کوچه‌های تنگ و تاریک، خانه‌های مخروبه الونک مانند محله‌های سادات، لبنان و رادک را به محل‌هایی برای وقوع آسیب‌های اجتماعی همچون استعمال مواد مخدر تبدیل کرده بود و کارشناسان نسبت به احتمال یک فاجعه انسانی براثر سوانح طبیعی چون زلزله هشدار می‌دادند دولت تصمیم گرفت تا برای سامان بخشیدن به بافت فرسوده ۱۶۷ هکتاری شهر دوگنبدان چاره اندیشی کند.

به همین دلیل پا مسئولان بلند پایه کشوری زیادی در سال‌های اخیر به بافت فرسوده شهر دوگنبدان باز شد و بالاخره پس از سال ها انتظار عملیات اجرایی احیای بافت فرسوده شهر دوگنبدان کلید خورد.

اینک فقیرنشین‌ترین منطقه پایین شهر و حاشیه‌نشین دوگنبدان به نام محله سادات دیگر نشان چندانی از محرومیت ندارد و ساکنان مرارت‌های زندگی در بافت فرسوده را به خاطرات خود سپرده‌اند.

طرح احیا بافت فرسوده  محلات حاشیه‌شهر دوگنبدان که سال ۱۳۸۷ تصویب شده بود چند سال به دلیل نبود اعتبار راکد بود اما با پیگیری‌های نماینده ادوار نهمودهم مجلس شورای اسلامی و همت دستگاه‌های اجرایی عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۹۶ آغاز شد.

طرحی که برای ارتقای رفاه و بهبود وضعیت زندگی ۲۰ هزار نفر از ساکنان شهر دوگنبدان و نجات آنان از آسیب‌های اجتماعی و خطر حوادث طبیعی و انسان‌ساز پیش‌بینی شد.
 

توصیف بهره‌برداران از بافت فرسوده قدیمی


یکی از کودکان محله سادات شهر دوگنبدان حیاط بزرگ با یک اتاق و یک آشپزخانه با فاصله زیاد را تصویر خانه قدیمیشان معرفی کرد.

علی می‌گوید: برای من هنگام طی کردن فاصله بین حمام و اتاق و سرمای پس از استحمام تلخ ترین خاطره از خانه قدیمیان است.

او می‌گوید: در آن زمان خانه ما تنها یک اتاق داشت که محل استراحت، پذیرایی از مهمان ها و غذا خوردن بود و جایی برای بازی من و برادرم نبود.

وی اظهار کرد: اکنون خانه ۲ طبقه ما سه اتاق دارد و من و برادرم یک اتاق اختصاصی داریم.

علی با اشاره به این‌که تا پیش از این بچه‌ها در کوچه جایی برای بازی نداشتند گفت: اکنون یک بوستان زیبا محل بازی من و بچه‌های همسایه است.

مالک یکی از خانه‌های نوسازی شده شهر دوگنبدان می‌گوید: فکر احتمال آوار شدن خانه بر اثر یک زلزله یا سیل کابوس شبانه من پیش از نوسازی آن بود.

وی که خود را آرش معرفی و اظهار کرد: با درآمد اندک نه پولی برای بازسازی خانه داشتم و نه برای یک کارگر امکان گرفتن وام وجود داشت.

او تلاش مسئولان برای پیش بینی مشوق‌هایی که مردم کم درآمد را قادر به نوسازی خانه هایشان کرد را ستودنی دانست.

یکی از بانوان ساکن محله رادک که واحد مسکونی خود را بازسازی کرده با اشاره به این‌که خانه به سبک قدیمی آنان آشپزخانه جداگانه فاصله زیادی با اتاق‌ها داشت، می‌گوید: رفت‌وآمد در روزهای بارانی یا آفتاب داغ تابستان از آشپزخانه به اتاق‌ها برای سر زدن و رسیدگی به بچه‌ها زندگی را برایم سخت کرده بود.

مریم تاکید می‌کند: در آن روزهای سخت فکر این‌که هنگام پختن غذا احتمال دست زدن بچه‌ها بکاری که باعث حادثه برق گرفتگی شود اعصابم را به هم می‌زد اما با بازسازی خانه اتاق بچه‌ها نزذیک آشپزخانه است و این مشکل رفع شده است.

به گفته وی هشدار کارشناسان درباره دشواری امدادرسانی در شرایط حوادثی چون آتش‌سوزی به دلیل تنگ بودن معابر محله‌های بافت فرسوده آرامش را از ساکنان بافت فرسوده گرفته بود.

او با اشاره به این‌که عقب‌نشینی خانه امکان احداث جدول‌های آب را به مسئولان داد، می‌افزاید: به دلیل فرسوده بودن جدول‌ها تا پیش از اجرا طرح احیا بافت فرسوده همواره بوی نامطبوع جدول ها برای ساکنان بسیار آزاردهنده بود.


جزئیات بخش‌های انجام شده طرح بافت فرسوده ومشوق‌ها


مسئول ستاد احیا بافت فرسوده دوگنبدان می‌گوید‌: براساس طرح احیای بافت فرسوده، بازسازی سه هزار واحد مسکونی در محله مسکونی بافت فرسوده در سال ۱۳۹۶ شروع شد.

محمدمراد راغ‌پور تصریح می‌کند: تاکنون یکهزار و ۴۰۰ واحد مسکونی بافت فرسوده شهر دوگنبدان نوسازی شده و عملیات اجرایی ۲۰۰ خانه دیگر در حال انجام است.

وی بیان می‌کند: ۹۰۰ واحد مسکونی نیز در مراحل تشکیل پرونده، اخذ مجوز و تهیه نفشه و طراحی هستند. ۲۰ هزار و ۹۶۳ نفر در محله‌های فرسوده خیابان کیامرثی، رادک، سادات و لبنان زندگی می‌کنند.

راغ پور عنوان می‌کند: امسال برای نخستین بار مناطق مسکونی ۵۰۰ دستگاه، رزمندگان و ۱۰۸ دستگاه به مناطق احیا بافت فرسوده این شهر افزوده شده است.

مسئول ستاد احیا بافت فرسوده دوگنبدان اظهار کرد:برای نوسازی هر واحد مسکونی ۵۰۰ میلیون ریال وام بانکی ارزان قیمت و ۲۱۰میلیون ریال تسهیلات بلاعوض پرداخت می‌شود.

وی تصریح می‌کند: تسهیلات بانکی با سه سال دوره تنفس، چهار درصد کارمزد و ۱۵ سال دوره  بازپرداخت از مهمترین حمایت‌های دولت برای احیای بافت فرسوده این شهر است.

راغ پور تاکید می‌کند:جمع‌آوری انشعاب‌های برق، آب و گاز، تخفیف در پروانه‌های ساختمانی و ضمانت زنجیره‌ای از دیگر مشوق‌های ارائه شده برای احیا بافت فرسوده شهر دوگنبدان است.

وی ابراز کرد: اجرا طرح‌های بازآفرینی شهری شامل فرهنگ سرا و مجتمع‌های تجاری از دیگر برنامه‌هایی است که در کنار نوسازی واحدهای مسکونی برای بهبود زندگی ساکنان این مناطق اجرا شده است.

وی  زیباسازی، ایمن سازی و رونق اشتغال بخش مسکن در پروژه  ملی نوسازی بافت فرسوده را از پیامدهای احیا بافت فرسوده شهر دوگنبدان ذکر می‌کند.
 

طرح‌های بازآفرینی شهری


مسئول ستاد احیا بافت فرسوده دوگنبدان می‌گوید: بازگشایی رینگ معابر به عرض ۲۰ متر و طول یکهزار و ۶۰۰ متر از دیگر طرح‌های پیش‌بینی شده برای تغییر سیما زندگی در مرکز شهرستان گچساران است که نوسازی واحدهای مسکونی را راحت‌تر کرده است.

 برای اجرا این پروژه ۱۹۷ خانه در مسیر عملیاتی این طرح  خریداری شده است. این طرح در چهار فاز پیش‌بینی شده که فاز نخست آن بهره‌برداری و در مجموع پروژه ۵۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد. امسال ۱۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل این طرح پیش‌بینی شده است.

وی عنوان می کند: ۳۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و ۷۰ میلیارد ریال بودجه استانی برای این طرح در نظر گرفته شده است. ۳۰ میلیارد ریال اعتبارات ملی برای بازگشایی طرح رینگ بافت فرسوده شهر دوگنبدان اختصاص یافته است و در صورت تحقق اعتبار استانی، این طرح تا پایان دولت تدبیر و امید به بهره‌برداری می‌رسد.
 

سرمایه‌گذاری برای اجرا طرح‌های بازآفرینی شهری


مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: ۳۳ میلیارد ریال اعتبار برای پنج طرح بازآفرینی شهر دوگنبدان هزینه شده است.

پژمان نیک‌اقبالی می‌افزاید: این میزان اعتبار برای اجرا طرح‌های اتصال محله لبنان به سادات، پایگاه سلامت، پیاده‌رو‌سازی و آسفالت و کتابخانه عمومی محله رادک هزینه شد.

پایگاه سلامت محله رادک به مساحت ۳۵۰ متر مربع و اعتبار چهار میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال، پیاده روسازی محله رادک با مساحت ۲۷۰ متر مربع و اعتبار سه میلیارد و ۹۹۰ میلیون ریال، آسفالت محله رادک با ۱۰ میلیارد ریال اعتبار و ۲۲ هزار متر مربع، کتابخانه عمومی محله رادک با ۳۷۰ متر مربع مساحت و اعتبار چهار میلیارد و ۱۳۰ میلیون ریال و پل اتصال محله لبنان به سادات به ۲۷۰ متر مربع مساحت و هفت میلیارد و ۱۴۰ میلیون ریال از طرح های اجرا شده توسط دولت در مناطق کم برخوردار دوگنبدان در قالب بازآفرینی شهری است.

اکنون که شهروندان محله‌های دارای بافت فرسوده در شهر دوگنبدان طعن شیرین زندگی در خانه‌های ایمن را می‌چشند و فرزندانشان همچون فرزندان دیگر شهروندان دارای امکانات سالم تفریحی و اموزشی شده‌اند، می‌طلبد دولت برای اجرا ادامه طرح بازآفرینی شهری در شهر دوگنبدان همت بیشتری به خرج بدهد.  

ایرنا نوشت، شهر دوگنبدان مرکز شهرستان نفت‌خیز گچساران با ۱۰۶ هزار نفر جمعیت در ۱۵۷ کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.