متخصصان آلمانی از سنگ معبد نانپایا محافظت می‌کنند

چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۲ | کد مطلب: ۳۲۱۴۹
متخصصان آلمانی از سنگ معبد نانپایا محافظت می‌کنند
سنگ معبد نانپایا در کشور میانمار که از میراث فرهنگی غنی در جهان به شمار می‌رود و دارای سنگ‌تراشی‌های گرانبهایی‌ست، در معرض خطر نابودی قرار گرفته و هم‌اکنون متخصصان آثار باستانی آلمان مسئولیت حفاظت از آن را برعهده گرفته‌اند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: در سال 2016 میلادی زمین لرز‌ه‌ای به بزرگی 6.8 ریشتر در شهر باگان میانمار، یکی از مهم‌ترین مکان‌های فرهنگی تاریخی جهان، رخ داد که حدود 400 آثار تاریخی از 3 هزار اثر دچار آسیب جدی شدند.

در آن زمان گلدسته‌های بسیار سنگین تعدادی از معابد به زمین افتادند و سنگ‌تراشی‌ها شل شدند؛ نقاشی‌های دیواری گرانبها و تزئینات گچ بری نیز شکستند. آلمان یکی از کشورهایی بود که به درخواست فوری کمک بین‌المللی پاسخ داد و سه متخصص با سال‌ها تجربه در زمینه حفاظت از فرهنگ در جنوب شرقی آسیا را به باگان فرستاد تا با مسئولان محلی در مورد اقدامات مناسب حفاظت و مرمت گفت‌وگو کنند.حال قسمت دوم تعامل آلمان، پروژه حفاظت از سنگ معبد نانپایا، یکی از معدود معابد سنگی در بانگان است که متخصصان حرفه‌ای این پروژه را آغاز کرده‌اند. این در حالی است که از طریق یک طرح آزمایشی، متخصصان محلی باید در زمینه حفاظت از سنگ آموزش ببینند و نحوه انجام کارهای حفاظتی را به تنهایی آموزش دهند.

همچنین فعالان امر در میانمار تکنیک‌های مدرن حفاظت از ماسه سنگ را به صورت تئوری و عملی فرا خواهند گرفت و از این مهارت‌ها در محدوده پروژه استفاده می‌کنند. هدف از این پروژه نه تنها حفظ تزئینات سنگی نانپایا، بلکه ارائه آموزش کامل در مورد روش‌های حفاظت در میانمار برای مرمتگران است. 

نانپایا در قرن دوازدهم میلادی در دهکده کوچک Myin Ka Bar ساخته شده است. یک سازه آجری دارد که داخل و خارج آن با بلوک‌های سنگی پوشانده شده است. این معبد با سنگ‌تراشی گرانبهایی آراسته شده است. به برخی از تزئینات ماسه سنگ آسیب جدی وارد شده و سطوح در معرض خطر افتادن هستند. همچنین نما نیز از ترک‌های کوچک پوشانده شده است، در حالی که نقش برجسته‌ها در برخی موارد دیگر چندان برجسته نیستند. از این رو نیاز فوری به حفاظت وجود دارد. با این حال، اقدامات ساخت و ساز مانند احیای زهکشی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در حال حاضر تلاش‌های زیادی برای حفظ ساختمان انجام شده؛ اما برخی از اقدامات منجربه آسیب بیشتر به معبد نیز شده است.بنابراین مسئولان میانمار تصمیم گرفتند پروژه حفاظت از این میراث گرانبها را به طور کامل به متخصصان آلمانی بسپارند و به همین دلیل پروژه با اقدامات این افراد حرفه‌ای کشور آلمان آغاز شده است.