کاروانسرا شوریاب فیروزه هم از پا درآمد

يکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۶ | کد مطلب: ۳۱۸۵۰
کاروانسرا شوریاب فیروزه هم از پا درآمد
در هرگوشه از سرزمین پرشکوه ایران یادمانی از گذشتگان برجا مانده. یادمان‌هایی از روزگاران دور و نزدیک که گواه تاریخ پرمایه و شکوهمند این سرزمین هستند. کاروانسراها به عنوان سازه‌های تاریخی بخشی از این یادمان‌های ارزشمند هستند. ویران شدن هر اثر تاریخی ویرانی پاره‌ای از پیکره‌ این سرزمین است. سرزمینی که آیندگان نیز سهمی از آن دارند و بایسته است این امانت نیاکانی به‌درستی به آیندگان سپرده شود.
اسکان نيوز: در میان انبوه کاروانسراهای ایران، که بیشتر در مسیر راه ابریشم  ساخته شده‌اند، کاروانسرا «شوریاب فیروزه» نیشابور یکی از این یادمان‌های تاریخی برجا مانده از روزگار قاجار است. یادمانی که شوربختانه سال‌هاست زخم بی‌مهری بر تنش نشسته و این روزها کابوس ویرانی به جانش افتاده است.

این کاروانسرا به دلیل نبود رسیدگی و رها شدن به حال خود، اکنون در آستانه‌ ویرانی کامل است.  اگرچه میراث فرهنگی در سال‌های گذشته کارهای مرمتی را روی این سازه آغاز کرده است ولی مرمت فراگیری روی آن انجام نشده است.

از سویی غارتگران میراث فرهنگی پیرامون این سازه دست به حفاری‌های غیرمجاز می‌زنند و بر ویرانی‌ها می‌افزایند. به‌گونه‌ای که حتی سنگ‌های ارزشمند و ناودان‌های آن دزدیده شده است.

امرداد نوشت، کاروانسرا شوریاب  فیروزه در سال 1381 به شماره‌ی ۵۹۰۱ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.