ممنوعیت شب‌مانی در منطقه کلوت‌ها و دریاچه بیابان لوت

يکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۳ | کد مطلب: ۳۱۸۴۹
ممنوعیت شب‌مانی در منطقه کلوت‌ها و دریاچه بیابان لوت
مدیر محوطه میراث جهانی بیابان لوت از ممنوعیت شب‌مانی و چادر زدن در منطقه کلوت‌ها و دریاچه بیابان لوت (شهداد) تا اطلاع ثانوی خبر داد.
اسکان نيوز: معین افضلی، مدیر محوطه میراث جهانی بیابان لوت با اشاره به این‌که حضور گردشگران در منطقه ثبت جهانی شهداد منجر به افزایش روز افزون زباله در محوطه اطراف دریاچه و دیگر بخش‌های این منطقه شده است، گفت: از اول آذر ماه طرح ممانعت از شب‌مانی و چادر زدن در منطقه کلوت‌ها و دریاچه بیابان لوت اجرا شده است.

او بیان کرد: متاسفانه تعدادی از گردشگران با نگرش اینکه پوست میوه و دیگر زباله‌ها جذب طبیعت می‌شوند، آن‌ها را رها می‌کنند در حالی که این روند سه تا چهار ماه طول می‌کشد.

مدیر محوطه میراث جهانی بیابان لوت با بیان اینکه نریختن زباله نیازمند فرهنگ‌سازی جدی است، اظهار کرد: ریختن زباله در سطح منطقه بیابان لوت عواقب ناگواری دارد که به مرور زمان پدیدار می‌شود.

او افزود: طبق برنامه‌ریزی‌هایی که توسط این پایگاه انجام شده است، شنبه و یکشنبه هر هفته تعدادی از نیروهای علاقه‌مند، بخش‌هایی از این منطقه را پاک‌سازی می‌کنند که اخیراً به دلیل کمبود اعتبار موفق به انجام این فعالیت نشده‌ایم.

افضلی گفت: گردشگرانی که علاقه‌مند به اقامت شبانه در این منطقه هستند، می‌توانند از واحدهای بوم‌گردی و کمپ کویری شهداد استفاده کنند.

مهر نوشت، او با اشاره به این‌که راه‌اندازی صندوق طبیعت با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد از اولویت‌های کاری این پایگاه است، یادآور شد: با راه‌اندازی این صندوق همراهی و مشاوره سازمان‌های مردم‌نهاد را در زمینه پاکیزه نگهداشتن منطقه خواهیم داشت.