وزیر بهداشت هم به کنسرت دعوت شد!

سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۴ | کد مطلب: ۳۱۷۳۳
عکس تزئینی است
عکس تزئینی است
موضوع «شروع دوباره کنسرت‌ها به شرط اتمام پیش از ساعت ۱۸» از همان ابتدا مطرح شدنش، بیش از آن‌که راه‌حل مناسبی برای به جریان افتادن چرخ اقتصاد هنر موسیقی در اوج کرونا باشد، بیشتر شبیه به بازی رسانه‌ای تعبیر شد که به نوعی توپ را در زمین هنرمندان و برگزارکنندگان کنسرت‌ها انداخت. اعلام این خبر که پرسش‌های بسیاری را در ذهن اهالی موسیقی و همچنین علاقه‌مندان به این هنر ایجاد می‌کرد، در ادامه حتی با شوخی‌هایی از این دست در فضا مجازی و شبکه‌های اجتماعی همراه شد که «آیا حقیقتا کرونا تا قبل از ساعت ۱۸ خواب است؟».
اسکان نيوز: فعالیت دوباره کنسرت‌های موسیقی در دوران کرونا، به خبری تبدیل شده که هر از گاهی مطرح می‌شود اما پای اجرایی شدن آن که به میان می‌آید، گویا کسی حاضر پذیرفتن عواقب آن نیست. واقعیت این است که ذات پیشگیری از بیماری کووید ـ ۱۹ با برگزاری کنسرت و دورهمی‌ها به شدت در تعارض است و به ساعت خاصی از روز هم مربوط نمی‌شود.

ایده از سرگیری کنسرت‌ها در دوران کرونا برای نخستین بار پس از ایام عزاداری محرم و صفر و بهتر شدن وضعیت شیوع کرونا در کشور، مطرح شد. قرار بود کنسرت‌ها از عید سعید فطر، از سر گرفته شوند ولی این تاریخ به یکم تیر موکول شد و در ادامه هم «حاشیه‌های بالا رفتن قیمت بلیط‌ها»، «ایجاد محدودیت‌های هفتگی برای فعالیت‌های جمعی از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا» و «نگرانی شرکت‌های برگزارکننده کنسرت‌ها بابت ضرر اقتصادی ناشی از پر نشدن سالن‌ها»، کنسلی این اجراها و بلیط فروشی را در پی داشت.

پس از آن چندماهی از برگزاری اجراهای حضوری خبری نبود تا این‌که خبرهایی از اجرا کنسرت‌های پاپ در فضا باز جزیره کیش به گوش رسید. بلیت‌ها تا سقف ۲۵۰ هزار تومان به فروش رسید و فضا آبنمای موزیکال برای برگزاری انتخاب شد. با این حال این کنسرت‌ها هم با پادرمیانی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان پس از چند شب برگزاری تعطیل شد تا جان هموطنانمان بیش از این‌ها در خطر نیفتد.

حالا چند روزی است که با وجود شرایط بحرانی کرونا در کشور، انتشار گفت‌وگویی با مدیرکل دفتر موسیقی درباره امکان برگزاری کنسرت‌های تهران به شرط اتمام در راس ساعت ۱۸، بار دیگر سئوال برانگیز شده است.

برای پیگیری جزئیات این خبر، از چند روز قبل از اعلام محدودیت‌های جدید، تلاش کردیم توضیحات بیشتری را از این مقام مسئول جویا شویم اما محمد اللهیاری پس از چند روز، در پاسخ به این پیگیری‌ها، به محدودیت‌های جدید ستاد مبارزه با کرونا در تهران اشاره و به همین حد توضیح، بسنده کرده است. 

اما آن‌چه می‌توان از این اشاره مدیرکل دفتر موسیقی برداشت کرد، عقب‌گرد از تصمیم برگزاری کنسرت‌ها تا ساعت ۱۸ است که حالا از سوی وی به محدودیت‌های جدید ستاد کرونا نسبت داده می‌شود.  همچنین در روند پیگیری برگزاری کنسرت‌ها با محمدحسین توتونچیان،  تهیه کننده موسیقی   هم تماس گرفت تا از او سئوال کند که آیا در پی اعلام خبر برگزاری کنسرت‌ها تا پیش از ساعت ۱۸، آیا اجازه برگزاری کنسرت از طرف دفتر موسیقی به وی داده شده است و این‌که اصولا در چنین شرایطی قصد برگزاری کنسرت دارند یا خیر؟

توتونچیان با تائید این خبر، پاسخ داد: بله؛ آقای اللهیاری شفاها به من اعلام کردند که امکان برگزاری کنسرت تا پیش از ساعت ۱۸ وجود دارد. البته این اتفاق به شرط این است که کرونا به قول خود عمل کند و تا ساعت ۱۸ خواب باشد.

او در ادامه تصریح کرد: خواب بودن کرونا تا پیش از ساعت ۱۸، حداقل با عقل و منطق من جور در نمی‌آید؛ در نتیجه به هیچ کدام از هنرمندان اعلام نکرده‌ام که می‌توانند کنسرت داشته باشند. از طرفی بعید می‌دانم مراجعی که می‌بایست مجوز برگزاری یک کنسرت را صادر کنند، شهامت این را داشته باشند که در این شرایط  قرمز تهران، مجوزی را امضاء کنند و به من اجازه دهند ۱۵۰۰ نفر را زیر یک مکان مسقف جمع کنم.

توتونچیان بیان کرد که «وقتی دولت قشری از جامعه را محروم و یا محدود از درآمدزایی می‌کند، موظف است پاسخگوی محدودیتی باشد که ایجاد کرده است؛ بنابراین باید همانند کشورهای غربی ۸۰ درصد از هزینه‌های ثابت کمپانی‌ها، ۶۰ درصد از تمام حقوق پرسنل و وام‌های میلیون یورویی بدون بهره را پرداخت کنند. ولی دوستان ما برای اینکه این وظایف را انجام ندهد و زیر بار مسؤولیت محدودیت ایجاد کرده نرود، چنین دستورات بی ثمری را صادر می‌کند.»

ایسنا نوشت، او اضافه کرد: اکنون قصد دارم برای فهمیدن صحت و سقم این موضوع به عنوان یکی از متولیان برگزاری کنسرت در سراسر کشور برای گرفتن مجوز برگزاری در این شرایط اقدام کنم تا ثابت شود حتی یک نفر شهامت امضا کردن این مجوز را ندارد. آیا خود این مسئولان حاضرند اعضا خانواده‌شان را برای تماشای کنسرت در این شرایط بفرستند؟ از وزیر محترم بهداشت و رییس ستاد مبارزه با کرونا هم دعوت می‌کنم که مهمان افتخاری بنده در این کنسرت‌ها باشند!