دو تابوت سفالی در جوبجی رامهرمز کشف شد/ انتقال تابوت‌ها به پایگاه هفت‌تپه برای مطالعات اولیه

سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۵ | کد مطلب: ۳۱۷۲۸
دو تابوت سفالی در جوبجی رامهرمز کشف شد/ انتقال تابوت‌ها به پایگاه هفت‌تپه برای مطالعات اولیه
پس از انجام جدیدترین فصل کاوش در محوطه تاریخی جوبجی رامهرمز، دو تابوت سفالی دراین منطقه کشف که این تابوت‌ها به منظور مطالعات اولیه و حفاظت‌های لازم به پایگاه میراث جهانی هفت‌تپه انتقال داده شدند.
اسکان نيوز: مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه گفت: فصل دوم عملیات نجات‌بخشی محوطه باستانی جوبجی به سرپرستی میثم حسین‌زاده ازسوی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان از ابتدا پائیز سال جاری آغاز که کاوش‌های فصل اخیر در این محوطه تاریخی منجر به نمایان شدن دو تابوت سفالی شد.

عاطفه رشنویی ادامه داد: باتوجه به فراهم بودن شرایط انجام آزمایش‌های اولیه در مجموعه میراث جهانی و موزه هفت‌تپه، بنا بر درخواست سرپرست تیم کاوش، گروه باستان‌شناسی پایگاه به سرپرستی مهدی عالی‌پور به محل کاوش اعزام شدند و پس از انجام عملیات نجات‌بخشی در محوطه، دو تابوت سفالی با رعایت استاندارهای حفاظتی لازم برای انجام مطالعات اولیه، مرمت و حفاظت‌های لازم، به موزه هفت‌تپه منتقل شدند.

در این خصوص، مهدی عالی‌پور، سرپرست تیم نجات‌بخشی و حفاظت تابوت‌ها نیز عنوان کرد: از ابتدا این کاوش نجات‌بخشی تنها یک تابوت نمایان شده بود که پس از استقرار تیم و انجام اقدامات اولیه مطالعه و حفاظت و آزادسازی تابوت نخست، تابوت دیگری نیز در پشت آن نمایان شد.

او افزود: باتوجه به شرایط بد آب هوایی، سبک‌سازی تابوت‌ها در محل کاوش انجام نشد و تابوت‌ها به صورت کامل بلوک‌برداری و به محل مطالعه (موزه هفت‌تپه) منتقل شدند.سرپرست تیم نجات‌بخشی و حفاظت این تابوت‌ها در شرح اقدامات آتی بر این دو تابوت، تصریح کرد: جابه‌جایی هر دو تابوت با رعایت قوانین حاکم بر حفاظت، پس از انجام مستندنگاری، تثبیت، حفاظت‌های اولیه و بلوک‎برداری توسط کارشناسان متخصص پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه انجام شده و برای مطالعات تخصصیتر انسانشناسی و مرمت، به موزه هفت‌تپه انتقال یافته‌اند.

او با بیان این‌که جنس تابوت‌ها سفالی و تدفین در آن‌ها احتمالا کامل است، اضافه کرد: باتوجه به عدم تکمیل مطالعات هنوز دوره تاریخی تابوت‌ها مشخص نیست و پس از تکمیل نمونه‌برداری‌ها و سن‌یابی، گزارش‌های تکمیلی در این‌باره توسط پایگاه میراث جهانی هفت‌تپه منتشر خواهد شد.

جوبجی، محوطه‌ای چند دوره‌ای متعلق به  دوره ایلامی، دوره هخامنشی و اشکانی است. محوطه تاریخی جوبجی بین روستاهای جوبجی و دهیور شهر رامهرمز قرار دارد. این محوطه در سال ۱۳۸۵، حین عملیات عمرانی انتقال آب به رامهرمز کشف شد و در سال ۱۳۸۶، دو تابوت متعلق به دو بانو ایلامی حین عملیات کانال‌کشی سازمان آب و برق خوزستان کشف شد. محوطه در دوم مردادماه ۱۳۸۷ با شماره ۲۳۰۵۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. 

ایلنا نوشت، کاوش و نجات‌بخشی در این منطقه از سال ۸۶ تا ۹۷ به سرپرستی خانم آرمان شیشه‌گر، عضو هیات علمی پژوهشگاه باستان‌شناسی و پس از آن به سرپرستی میثم حسین‌زاده، مسئول بخش باستانشناسی اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان ادامه یافت.