فارس برای دریافت تسهیلات رتبه آخر را دارد /قفل شدن حوزه مدیریت استان

چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۹ | کد مطلب: ۳۱۲۴۲
فارس برای دریافت تسهیلات رتبه آخر را دارد /قفل شدن حوزه مدیریت استان
سخنگو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن اعلام این‌که فارس توانسته رتبه سوم را در بخش سپرده‌گذاری در کشور کسب کند، گفت: متاسفانه استان فارس در بخش دریافت تسهیلات از بانک ها جزو استان‌های آخر کشور است.
اسکان نيوز: حجت‌الله فیروزی، سخنگو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به این‌که مقررات بانک‌ها از عوامل مهم در عدم رشد صنایع استان به شمار می‌رود، گفت: بی‌شک در شرایط فعلی برای  رشد و توسعه اقتصادی نیاز است تا یک اتفاق مناسبی در حوزه بانکداری و پرداخت تسهیلات رخ دهد.

سخنگو کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به این‌که روان نبودن سرمایه گذاری، مشکل در دریافت تسهیلات و سیستم‌های اداری باعث شده که اقتصاد فارس با مشکلات متعددی مواجه شود، بیان کرد: برای بهبود این وضعیت نیاز است تا مسئولان استان نشستی را برگزار کنند و رتبه نخست استان در بخش سپرده‌گذاری و رتبه آخر در دریافت تسهیلات را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهند.
 

میزان زیاد سپرده‌ها در بانک‌ها بیانگر بی‌رغتبی به بخش تولید است


سخنگو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه خاطر نشان کرد: میزان قابل توجهی سپرده‌های مردم در بانک‌های استان بیانگر این موضوع است که افراد میل سرمایه‌گذاری و فعالیت در بخش تولید ندارند.

فیروزی با اشاره به این‌که عدم پرداخت تسهیلات مناسب به سرمایه‌گذاران توسط بانک‌ها و بی رغبتی مردم از ورود سرمایه به بخش تولید از نکاتی است که باید مورد ارزیابی قرار گیرد، ادامه داد: اگرچه شهر شیراز از ظرفیت‌های مناسبی مانند فرودگاه و محل‌های اقامتی مناسبی برخوردار است اما عدم رغبت سرمایه‌گذاران و افراد برای سرمایه‌گذاری در استان از موضوعات مهم است.
 

فارس در حوزه مدیریتی قفل شده است


فیروزی با اشاره به این‌که طبق بازدیدهای که در استان و حوزه انتخابیه داشتم و دارم متوجه شدم که فارس در بخش مدیریتی استانی قفل شده است، بیان کرد: بی شک در شرایط فعلی و جهت توسعه نیاز است تا نگاه جدیدی در حوزه مدیریت استان فارس ایجاد شود.
 

ادارات سرمایه‌گذاران را فراری می‌دهند


فیروزی گفت: عدم رغبت سرمایه‌گذاری توسط سرمایه‌گذاران کلان در استان فارس از موضوعات و مسائلی است که نیاز به بررسی و ارزیابی دارد،خاطر نشان کرد: اگرچه فراهم نبودن زیر ساخت‌های ریلی، راه‌های ایمن و .... از دلائل عقب ماندگی فارس در صنعت به شمار می رود که بخش اعظم این بخش به روند فعالیت‌های ادارات استان باز می‌گردد.

وی با اشاره به این‌که شاید یکی از دلایل  عدم جذب سرمایه‌گذار در استان ناتوانی دستگاه‌های اجرائی به شمار می‌رود، افزود: اگرچه بسیاری از استان‌ها چندان خدمات ویژه‌ای به سرمایه‌گذاران ارائه نمی دهند اما جذب سرمایه‌گذار در دیگر استان‌ها و فرار سرمایه‌گذاران در فارس دارای علت‌هایی است که نیاز به واکاوی دارد.

نماینده فسا در مجلس با اشاره به این‌که در حال حاضر نمایندگان موضوع مقررات زدایی را در مجلس در دستور کار خود قرار داده‌اند، ادامه داد: بسیاری از مقررا ت موجود و قوانین دست و پاگیر اداری مشکلات متعددی را برای افراد و سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است.

سخنگو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در بخش دیگر این مصاحبه با اشاره به این‌که متاسفانه دولت در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری قابل توجهی را توسط بخش خصوصی در فارس انجام نداده، گفت: متاسفانه در حال حاضر اگر بخش خصوصی قصد ورود به صنعت استان را داشته باشد با چالش‌های متعددی مواجه می‌شود چرا که نباید فراموش کرد که در شرایط فعلی صنایع بزرگ هم آب بر هستند و فعالیت این کارخانه‌ها نیازمند حجم زیاد آب است.

نماینده فسا گفت: اگرچه موضوع انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس در سال‌های گذشته در قالب طرح ناب توسط قرار گاه خاتم الانبیا طراحی شده است، بنابراین عملیاتی شدن این مهم باعث می‌شود استان فارس بتواند در حوزه صنعت و کشاورزی به آب پایدار برسد.
 

قانون برای تسهیل زندگی است نه قفل کردن امورات


فیروزی با بیان این‌که وجود قانون برای تسهیل زندگی و تعاملات است نه قفل کردن امورات، گفت: در حال حاضر نبود برخی از قوانین زیانش به مراتب بدتر از بودنش است.

ایلنا نوشت، سخنگو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: اعضا این کمیسیون برای رفع قوانین دست و پاگیر و جهش تولید در تلاشند تا بتوانند قوانین موجود را مقررات‌زدایی کنند.