۲۰ سال از بلاتکلیفی مردم «سرابکلان» گذشت/وعده جابجایی محقق نشد

شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۶ | کد مطلب: ۳۱۱۲۹
۲۰ سال از بلاتکلیفی  مردم «سرابکلان» گذشت/وعده جابجایی محقق نشد
جابه‌جایی مردم روستا تاریخی سرابکلان از توابع شهرستان سیروان در استان ایلام بیش از ۲۰ سال است بلاتکلیف مانده و همچنان مردم این روستا بر روی یک شهر تاریخی در حال زندگی هستند.
اسکان نيوز: روستا تاریخی سرابکلان از توابع شهرستان سیروان با جمعیت ۹۰۰ نفری بیش از ۲۰ سال است که بر روی بافت شهر تاریخی سیروان قرار گرفته است. زندگی مردم روستا سرابکلان در حالی بر روی شهر تاریخی سیروان ادامه دارد، که مردم روستا از هرگونه ساخت‌وساز مسکن منع شده‌اند و هیچ گونه خدماتی نیز در این روستا نظیر اجرا طرح هادی انجام نشده است.

مهرماه سال ۱۳۹۷ بود با حضور مسئولان کشوری و استانی کلنگ احداث سایت جدید روستا برا جابجایی مردم به زمین زده شد و حالا بعد از گذشت دو سال هیچ خانواده‌ای از مردم روستا جابه‌جا نشده است.

علاوه بر عدم جابه‌جایی مردم، ساخت‌وساز در این روستا تاریخی نیز افزایش یافته و همین عامل باعث تخریب بافت تاریخی روستا شده است.

مردم روستا معتقد هستند که وعده‌های مسئولان برای جابجایی روستا محقق نشده و باید به حق و حقوق آن‌ها توجه جدی شود.حالا بعد از ۲۰ سال بلاتکلیفی مردم روستای سرابکلان همچنان پابرجاست و وعده‌های مسئولان برای جابه‌جایی روستا به‌جایی نرسیده است.
 

ساخت‌وساز در روستا تاریخی سرابکلان ممنوع است


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام  اظهار کرد: هرگونه ساخت‌وساز در روستا سرابکلان ممنوع است.

عبدالمالک شنبه‌زاده عنوان کرد: باید با همکاری دیگر دستگاه‌های اجرایی، جابجایی مردم به سایت جدید روستا انجام شود.

وی با اشاره به این‌که بیش از ۳۰۰ خانوار در این روستا زندگی می‌کنند، افزود: در حال حاضر اجرا طرح هادی نیز در این روستا ممنوع است.

شنبه‌زاده اضافه کرد: هرگونه ساخت‌وساز در روستا منجر به تشکیل پرونده قضائی خواهد شد.

جواد رحیمی‌مقدم، فرماندار سیروان نیز در این ارتباط اظهار کرد: موضوع ایجاد سایت جدید روستا و جابه‌جایی مردم به دلیل عدم رغبت مردم برای جابجایی هنوز به جایی نرسیده است.
 

لزوم کارهای عملیاتی و اجرایی برای حل مشکل روستا سرابکلان


نماینده مردم ایلام نیز روز گذشته در بازدید از این روستا اظهار کرد: در مورد مشکلات روستا سرابکلان، همه مسئولان و نمایندگان استان باید به دنبال کارهای عملیاتی و اجرایی باشند.

علی‌اکبر بسطامی افزود: حل مشکلات این روستا دیگر با گفتار درمانی و شعار جوابگو نیست چراکه مردم این روستا دچار مشکلات شدیدی شده‌اند.

متاسفانه هر روز تخریب روستا تاریخی سرابکلان بیشتر می‌شود، نیاز است مسئولان استان زمینه جابه‌جایی مردم روستا را فراهم کنند.

مهر نوشت، طبق مطالعات و کاوش‌های باستان شناسی این روستا دارای قدمت بیش از ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ ساله است و با توجه به آثار تاریخی و بناهای قدیمی به جای مانده و موقعیت طبیعی و جغرافیایی منطقه و بر اساس گمانه‌زنی‌های تاریخی این مکان تفریحگاه انوشیروان ساسانی بوده است.