وقتی هنر معماری با منابع زیست‌محیطی تلفیق می‌شود

شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۸ | کد مطلب: ۳۱۱۰۶
وقتی هنر معماری با منابع زیست‌محیطی تلفیق می‌شود
پس از چندین سال که یک منبع غنی آب معدنی در منطقه Parque Urueta در مرکز شهر ایالت چیئوائوا کشور مکزیک بدون استفاده مانده بود، موسسه دانش‌آموزی هنر و معماری ISAD موفق شد آن را به یک محل تفریحی مناسب تبدیل کند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: این پروژه با عنوان «مجموعه‌ای از خلاقیت و تصورات ذهنی برای آینده‌ای درخشان» آغاز شد که بتواند ایده‌های معماری نو که برگرفته از خیالات و تصورات ذهنی است، به مخاطبان ارائه دهد. در واقع طرح ابتدایی این مجموعه تفریحی با هدف فرهنگ‌سازی درخصوص هم‌افزایی میان منابع طبیعی و هنر طراحی و معماری ویژه کودکان، مطرح شد که توانست در انتقال این مفهوم بسیار موفق عمل کند.

این منبع آب گرم شهری در یک فضای مدور محبوس و دیواره آن نیز با انواع جعبه های چوبی درهم فرو رفته، پوشانده شد. بنابراین برای اجرا این طرح کاملا از مصالح طبیعی همچون چوب استفاده شد تا هدف مورد نظر با حفظ تمام جزئیات در ذهن کودکان حک شود. همچنین حدود 40 گونه گیاهی در اطراف این پروژه کار شده تا به نوعی سبز بودن آن را نیز به نمایش بگذارد.

معماری این محوطه کاملا مطابق با شرایط زیست‌محیطی مانند زاویه تابش نور خورشید، وزش باد و تغییرات دمای هوا طراحی شده تا نیاز به استفاده از انرژی و سایر منابع مربوطه را به حداقل میزان ممکن برساند.

طراحی استخرهای چندگانه، به‌کارگیری پمپ‌های آب سرد و گرم، استفاده از سیستم‌های تصفیه و بازیافت آب و گالن‌های رنگ تزئینی از دیگر مزیت‌های این مجموعه تفریحی به شمار می‌رود.

در آخر باید به این نکته اشاره کرد که کارگاه های آموزشی خلاقیت و نوآوری در معماری و محیط زیست مخصوص کودکان نیز در این مجموعه تفریحی برگزار می‌شود که به جذابیت آن دوچندان افزوده است.