قدیمی‌ترین پارک ملی ایران در خطر تجزیه قرار گرفت

ابطال بخشی از سند پارک ملی گلستان توسط اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالي/ اراضی ملی نبوده که "منابع طبیعی" مدعی آن شود

سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۳۱ | کد مطلب: ۳۱۰۵۶
قدیمی‌ترین پارک ملی ایران در خطر تجزیه قرار گرفت
تنها سند 6 دانگ متعلق به سازمان حفاظت محیط زیست کشور که مربوط به قدیمی ترین پارک ملی ایران است از سوی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری خراسان شمالی ابطال شد؛ این اتفاق در سال 1397 و زمان مدیریت امیرعبدوس در اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان رخ داده است.
اسکان نيوز – الهه موسوی: با طرح شکایت اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالی در دادگستری علیه پارک ملی گلستان، بخشی از پلاک 162 اصلی منطقه میرزابایلو که مهم ترین زیستگاه آهو در پارک ملی گلستان است باطل شد.

این در حالی است که گفته می شود از 295 منطقه چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در سراسر کشور، تنها پارک ملی گلستان سند ششدانگ به نام سازمان حفاظت محیط زیست را داراست.

جالب اینجاست که این همه اراضي تصرفی در مناطق مختلف از جمله "چهارباغ" و اطراف هست که توسط متخلفان، تصرف و ویلاسازی شده؛ اما منابع طبیعی خراسان شمالی هیچ اقدامی درباره آنها نمی کند و درست در همین روزها علیه اداره کل حفاظت محیط زیست طرح دعوی کرده و در صدد ابطال سند پارک ملی گلستان برآمده اند.

گفته می شود منابع طبیعی خراسان شمالی یکبار دیگر در سال 1394 در اینباره طرح شکایت کرده بود؛ اما موفق به ابطال سند نشدند و اینکار را در سال 1397 تکرار و موفق شدند.
باطل کردن این اراضي ملی نبوده که منابع طبیعی درباره آن ورود کرده و طرح دعوا کند؛ بلکه اراضي اشخاص بوده که سالیان دور، "کانون شکار ایران" از مردم خریداری کرده است.

به نظر می رسد این اقدام، به دنبال همان سناریوی "استقلال پارک ملی گلستان" رخ داده است؛ اقدامی که با کمک عیسی کلانتری و برخی کارشناسان قدیمی سازمان و نیز مشاوران او در ابتدای دولت دوازدهم کلید خورد؛ اما هنگامی که با واکنش فعالان و استادان حیات وحش مواجه شد، به ظاهر منکر آن شدند و در خفا پیگیری شد.