قلعه ایرج را غول‌ها ساختند؟/ اظهارنظری عجیب در یک برنامه تلویزیونی

جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۲ | کد مطلب: ۳۰۹۲۹
قلعه ایرج را غول‌ها ساختند؟/ اظهارنظری عجیب در یک برنامه تلویزیونی
موضوع یکی از برنامه‌های تلویزیونی، درباره معرفی جاذبه‌های گردشگری شهرستان پیشوا ورامین است، در این برنامه اظهارنظری از فردی منتشر شده که اعلام می کند قلعه ایرج را غول‌ها ساختند!
اسکان نيوز: اخیرا برنامه‌های تلویزیونی متعددی درباره معرفی جاذبه‌های گردشگری استان تهران در شبکه ۵ تهران تهیه و پخش می‌شود. اگر ساعت نامناسب پخش این برنامه‌ها اجازه تماشا به بینندگان بدهد، گاهی اطلاعات اشتباه و بی پایه و اساس و بعضا نامناسبی به مخاطبان می‌دهند که به جای ترویج و توسعه دانش سفر و گردش و شناخت از محیط پیرامونی، مخاطب را گمراه می‌کند. آنچنان که در خیلی از این برنامه‌ها که بخشی از آن‌ها رفتن به طبیعت و حفظ محیط زیست در کنار لذت بردن از جاذبه‌هاست، کمتر به محیط زیست توجه می‌شود و شاهد هستیم که فردی در طبیعت آتش درست می‌کند آن هم بدون هیچ حفاظ و عایقی.

این بار اما یک اتفاق جالب‌تر رخ داد. فردی در یکی از این برنامه‌ها که در روزهای اخیر از شبکه تهران پخش شد، اعلام می‌کند که قلعه تاریخی ایرج در شهرستان پیشوا ورامین توسط غول‌ها ساخته شده است.

کسی که نریشن این بخش از برنامه را می‌خواند مخاطب را ترغیب می‌کند که مراقب قلب‌هایشان باشد چون قرار است اطلاعات مهمی از یکی از بناهای تاریخی اعلام کند سپس می‌گوید که این‌جا یک زمانی غول داشته و شاید هنوز هم داشته باشد!

در این برنامه فردی به عنوان مطلع یا شاید کارشناس حاضر می‌شود و می‌گوید که قلعه ایرج یا همان قلعه‌گبری توسط افرادی که از غول کوچک‌تر و از انسان بزرگ‌تر بوده اند و به آنها گبر می‌گفته‌اند ساخته شده است!

در حالی که به گفته عوام در افسانه‌ها آمده این قلعه که بیشتر به نام ایرج شناخته شده است و گاهی آن را گبر هم می‌گویند توسط افرادی ساخته شده که حتما یا همت بالایی داشته اند و یا جثه قوی اما به این معنا نیست که این‌جا را غول ساخته باشد!

این نوع تبلیغات اغراق‌آمیز بیشتر در پی گمراه کردن مخاطبانی است که تنها ۳ تا ۵ دقیقه زمان برای دیدن این برنامه و معرفی قلعه می‌گذارند.

مهر نوشت، ارائه این اطلاعات اشتباه نشان می‌دهد که سازندگان چنین برنامه‌هایی چقدر بدون مطالعه و اطلاعات لازم به سراغ معرفی بناهای تاریخی می‌روند و تصور می‌کنند که اگر اطلاعات عجیب و غریبی به مخاطب بدهند برنامه پربیننده‌تری خواهند داشت.