کشف سدی از دوران روم باستان در ترکیه

چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۷ | کد مطلب: ۳۰۸۹۷
کشف سدی از دوران روم باستان در ترکیه
سدی به طول 110 متر و ارتفاع 10 متر که مربوط به دوران امپراتوری روم باستان بوده و حدود 2 هزار سال پیش ساخته شده، به تازگی در پارک ملی بوزداگ واقع در منطقه کاراتای در مرکز قونیه ترکیه کشف شده است.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: مسئول گروه حفاظت و مرمت میراث فرهنگی ترکیه در این‌باره می‌گوید:  از سال 2017 میلادی بررسی‌های سطحی و مقطعی در این منطقه آغاز شده تا کارشناسان بتوانند منطقه را بیشتر واکاوی کرده و به کشفیات فرهنگی و تاریخی جدیدی دست پیدا کنند. هدف از این واکاوی آن است که تمام میراث به صورت کامل و دقیق شناسایی شده و همچنین محل سکونتگاه‌های اطراف پارک ملی بزداگ تعیین شوند.

یک تیم متخصص و کارشناس 10 نفره مسئول این واکاوی شده‌اند و درپی کارهایی که در زمینی به مساخت تقریبی 60 هزار مترمربع انجام داده‌اند، موفق شدند این سد دوران روم باستان را کشف کنند.

البته باید یادآور شد که چند سال پیش، بخشی از جاده Via Sebaste که آن هم مربوط به دوران روم باستان بود نیز در این منطقه کشف شده که پس از مدت‌ها بررسی، کارشناسان متوجه شدند که نیاز آبی ارتش که از این جاده عبور می‌کردند، از طریق ساخت این سد برطرف می‌شده است.

در واقع می‌توان گفت این جاده و سد مسیرهایی بوده که از امپراتوری روم تا سلجوقیان عثمانی از آن‌ها استفاده کرده و بهره‌مند می‌شدند.

مسئول گروه حفاظت و مرمت میراث فرهنگی ترکیه در ادامه اظهار کرد: در حال انجام مطالعات اسکن لیزری مربوط به سد هستیم. پس از عکس‌های هوایی و اندازه‌گیری‌های دقیق، در تلاش هستیم تا با تهیه برنامه کلی این منطقه، شبکه استقرار آن را پیدا کنیم. پیش‌بینی می‌کنیم که چنین سد بزرگی نه تنها برای تامین آب مورد نیاز در هنگام استقرار نیروها، بلکه برای مردم ساکن در منطقه نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این سد دارای حوضه آب بسیار بزرگی است و سازه مهمی دارد که می‌تواند نیاز آب منطقه را برآورده کند.

لازم به ذکر است، به دلیل آن‌که این سد در منطقه‌ای دست‌نخورده بوده، کاملا حفظ شده که دست نخورده بودن آن نیز یک مزیت بزرگ است. این منطقه یکی از مناطق مهمی محسوب می‌شود که از زمان‌های بسیار قدیم دامداری در آن انجام می‌شده است. از این‌رو مسئولان ترکیه درنظر دارند تا ارزیابی‌های لازم را انجام داده و آن را به یک منطقه توریستی تبدیل کنند.