استفاده از همیاران محیط زیست و منابع طبیعی مشروط به آموزش و ضابطه مندی

زخمی شدن یک گردشگر توسط همیار محیط زیست در "پارک ملی قطرویه" فارس/ضرورت تدوین قوانینی برای همیاران داوطلب

سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۰ | کد مطلب: ۳۰۸۶۸
زخمی شدن یک گردشگر توسط همیار محیط زیست در "پارک ملی قطرویه" فارس/ضرورت تدوین قوانینی برای همیاران داوطلب
یک گردشگر، پس از ورود بدون مجوز به "پارک ملی قطرویه" و درگیری لفظی با محیط بانان، توسط یک همیار محیط زیست و با اسلحه سازمانی مجروح شد.
به گزارش اسکان نيوز، پنجشنبه، هفدهم مهر ماه حوالی عصر بود که یک خودروی وانت با 3 سرنشین بدون هماهنگی و مجوز، به پارک ملی قطرویه استان فارس وارد شدند. محیط بانان مستقر در این پارک بلافاصله برای بررسی و شناسایی سرنشینان خودرو، آن را متوقف کرده و برای بازرسی داخل آن، اقدام می کنند؛ اما با مقاومت سرنشینان مواجه می شوند.

کار از درگیری لفظی به مقاومت فیزیکی و زد و خورد می کشد و پس از گذشت دقایقی، سرنشینان خودرو اقدام به فرار و ترک منطقه می کنند. اما با برخورد همیار محیط زیست حاضر در محل مواجه شده و یک نفر از آنها به دست همیار فوق، زخمی می شود.

موضوع از این قرار بوده که فرد همیار محیط زیست که همراه ماموران در کار حفاظت بوده، از برخورد تند و توهین آمیز این افراد به محیط بانان عصبانی شده و با اسلحه سازمانی محیط بانان، خودروی مذکور را از پشت به رگبار می‌بندد.

گفته می شود یکی از گلوله‌های شلیک شده پس از عبور از صندلی خودرو از پشت وارد قفسه سینه یکی از سرنشینان می‌شود. بلافاصله مجروح از طریق اورژانس به بیمارستانی در شیراز منتقل شده و تحت درمان قرار می گیرد. خبرهای رسیده به اسکان حاکی هستند که گلوله به قلب، ریه، کبد و کلیه و اندام‌های حیاتی مجروح وارد نشده و خطر مرگ برطرف شده است.

از سوی دیگر پس از تجسس داخل خودروی این افراد ناشناس توسط محیط بانان، نه لاشه شکار و نه اسلحه شکاری وجود نداشته و به نظر می رسد هدف سرنشینان خودرو از ورود به پارک ملی، صرفا بوده است.

کارشناسان و تحلیل گران محیط زیست می گویند اگرچه استفاده از افراد غیرسازمانی مانند محیط بانان و قرق بانان و همیاران محیط زیست و منابع طبیعی در امر حفاظت نتایج و دستاوردهای بسیار قابل توجهی داشته است؛ اما در صورت فقدان "آموزش" و نبود "دستورالعمل بکارگیری همیاران توسط یگان حفاظت منابع طبیعی برای "همیاران محیط زیست و منابع طبیعی" ، باید منتظر حوادث بیشتری از این دست باشیم.