محسن هاشمی: چرا برخی از مدیران شهرداری جسارت ندارند/ نهادهای نظارتی مو را از ماست بیرون می‌کشند

سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۲ | کد مطلب: ۳۰۸۶۵
محسن هاشمی: چرا برخی از مدیران شهرداری جسارت ندارند/ نهادهای نظارتی مو را از ماست بیرون می‌کشند
رییس شورای شهر تهران گفت: نهادهای نظارتی در این دوره ماننده سازمان بازرسی در حوزه مدیریت شهری حساس‌تر شده و مو را از ماست بیرون می‌کشند.
محسن هاشمی در حاشیه جلسه علنی روز سه شنبه با اشاره به جزییات جلسه هم اندیشی صبح امروز با شهردار تهران گفت: این جلسه از 7:30 صبح آغاز شد و اعضا مطالب مهمی را درباره درآمدهای شهرداری، نوع مدیریت و تمرکززدایی از ستاد و انتصابات مطرح کردند که برخی از این موارد پاسخ داده شد و برخی دیگر مورد قبول شهردار قرار گرفت و بنا شد رویه‌ها اصلاح شود.

او ادامه داد: در جلسه امروز صحن شورا پرونده باغات و نامگذاری‌ها مورد بررسی قرار گرفت و به دلیل حساسیت بالای اعضا و مردم نسبت به این پرونده یک جلسه از شورا را به این موضوع اختصاص دادیم همچنین دوفوریتی درباره درآمدهای شهرداری به صحن شورا ارسال شد که به دلیل آنکه بدون هماهنگی به صحن شورا ارسال شده بود دو فوریتش باموافقت اعضا روبرو نشد و یک فوریت آن به تصویب رسید که بر مبنای آن بدهکاران شهرداری در صورت پرداخت نقدی تا 25 درصد جایزه خوش حسابی دریافت کنند.

هاشمی درباره رد لایحه افزایش نرخ بلیت مترو و اتوبوس گفت: این لایحه برخلاف مصوبه دولت درباره سقف 20تا25درصدی افزایش کرایه حمل و نقل عمومی است اگر این موضوع مورد موافقت قرار می‌گرفت مورد مخالفت هیئت تطبیق قرار می‌گرفت، تعزیرات نیز به آن ورود پیدا می‌کرد و تبعات اجتماعی نیز داشت.

رییس شورای شهر تهران اضافه کرد: این درحالی بود که از این محل 40دتا 50 میلیارد شهرداری کسب درآمد می‌کرد که کاهش درآمدید 200میلیاردی را جبران می‌کرد و باید از منابع دیگر مجدانه این کسری بودجه دنبال شود و دولت یارانه بخش حمل و نقل عمومی را پرداخت کند.

او درباره کاهش درآمدهای شهرداری نیز توضیح داد: ما دربخش بودجه نقد مشکل نداریم و تاکنون 70درصد بودجه نقد محقق شده است اما 10 هزار میلیارد بودجه امسال غیر نقد است که تاکون باید نیمی از آن محقق می‌شد که اینگونه نشد.

هاشمی تاکید کرد: تحقق بودجه غیر نقد نیاز به جسارت و اختیارات در مناطق دارد اما این نگاه  و جسارت در برخی از مدیران وجود ندارد به ویژه که در این دوره نهادهای نظارتی مانند سازمان بازرسی حساسیت بیشتری به خرج داده و مور را از ماست بیرون می‌کشند.

رییس شورای شهر تهران درباره گلایه اعضا در موضوع انتصابات اظهار کرد: همه اعضا تاکید داشتند انتصابات اختیار شهردار است اما یک توافق نانوشته در باره انتصابات میان اعضا و شهردار وجود داشت که قبل از انتصابات این موضوع به اطلاع اعضا برسد. در موضوع اخیر شهردار سرعت عمل بیشتری به خرج داد. اعضای شورا معتقد بودند سیاست دوگانه درباره بازنسشتگان اعمال می‌شود. برخی به بهانه بازنشستگی به سرعت تغییر می‌کنند و برخی مدیران بازنشسته همچنان فعالیت می‌کنند.

او با تاکید بر اینکه نگاه شورا ثبات مدیریتی به ویژه در سال پایانی است، گفت: همانطور که اعضا با وجود انتقاداتی که به برخی عملکردهای حناچی دارند اما از او حمایت کرده و به دنبال تغییر نیستند باید این نگاه درباره مدیران سطح یک نیز در شهردار نیز وجود داشته باشد زیرا مدیری که تازه در یک منطقه به موضوعات اشراف پیدا کرده نباید به بهانه اینکه مدیر خوبی است به منطقه دیگری منتقل شود، باید بررسی شود تغییرات تا چه حد به نفع شهرداری است.

هاشمی در واکنش به اظهار نظر شهردار تهران مبنی بر اینکه پاسخ‌هایش به اعضا درباره انتصابات قانع‌کننده بوده است، گفت: فرصت پاسخ اعضا نشد و مشخص نیست اعضا قانع شدند یا خیر.