خودنمایی فرهنگ افغانستان در استرالیا

سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۸ | کد مطلب: ۳۰۸۶۴
خودنمایی فرهنگ افغانستان در استرالیا
سال گذشته بازاری در شهر ملبورن استرالیا راه‌اندازی شد که به بازار افغان‌ها شناخته شده است، اما نکته‌ای که آن را نسبت به سایر بازارها متمایز کرده است، نوع طراحی نمای آن در بدنه شهر ملبورن است که در سطح گسترده ای فرهنگ و هنر افغانستان را نمایان می‌سازد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: فضایی به مساحت یک هزار و 500 متر مربع برای این بازار در نظر گرفته شده که طراحی نقش‌های فرهنگی هنری در دیواره‌ها و زمین بازار را یک هنرمند افغانی مقیم استرالیا بر عهده گرفته است.

طرح بازار افغان‌ها به دلیل نوع نورپردازی، رنگ آمیزی، فضاهای سبز به کار رفته و طراحی اشکال هندسی متنوع در توسعه منطقه شهری ملبورن نیز جز برترین‌ها قرار گرفته و روزانه شهروندان بیشماری را به سوی خود جذب می‌کند.

نشیمن‌های چوبی با اشکال فرهنگی هنری رایج در افغانستان در مسیر این بازارها قرار گرفته که پایه‌های این نشیمن‌ها را انواع پنل‌های استیل با مشبک‌های هندسی بسیار ظریف پوشانده است.

در کنار نشیمن‌ها بر روی زمین طرح‌های هنری که سمبلی از تاریخ کهن افغانستان است، به رنگ‌های ترکیبی سفید و آبی نقاشی شده که پنل‌های مشبکی استیل داخل پایه‌های نشیمن، این رنگ‌ها و طرح‌ها را در طول شبانه روز با چرخش زاویه تابش نور خورشید انعکاس می‌دهند.

از این رو در فضا یک درخشندگی توام با حس آرامش به وجود می‌آورد که ناخودآگاه هر رهگذری را وادار می‌کند که لحظاتی را بر روی نشیمن‌ها نشسته و از فضا سبز اطراف لذت ببرند.

این در حالی است که بر روی شبکه‌های هندسی که در ورقه استیل نشیمن‌ها طراحی شده‌اند، لایه‌ای از شیشه‌های سفید براق با خاصیت گردش و چرخش نور نصب شده که هنگام شب جلوه ویژه و درخشانی را به فضا می‌دهد. همچنین در قسمت زیرین این ورقه‌های استیل نیز لامپ‌های کوچک LED نصب شده که به این پردازش و درخشندگی نور در فضا دوچندان کمک می‌کند.

در بخشی از فضاهای این بازار نیز می توان اِلِمان‌ها و مجسمه‌های فرهنگی و تاریخی مشاهده کرد که به جذابین آن افزوده است.