زاینده‌رود در آینده‌ای مبهم

شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۸ | کد مطلب: ۳۰۷۸۱
زاینده‌رود در آینده‌ای مبهم
زاینده رود به عنوان بزرگترین رود و جریان دائمی آب منطقه مرکزی ایران طی سال‌های گذشته به دلایل مختلفی برای مقاطع بلندمدت خشک شده است.
اسکان نيوز: زاینده رود به عنوان بزرگترین رود و جریان دائمی آب منطقه مرکزی ایران با سرچشمه گرفتن از رشته کوه‌های زردکوه بختیاری در چهارمحال و بختیاری، در کویر مرکزی ایران حدود ۲۰۰ کیلومتر به سمت شرق پیش می‌رود و در نهایت به تالاب گاوخونی می‌ریزد. متاسفانه از دهه ۸۰ به دلایل مختلفی این رودخانه دائمی در مقاطعی از زمان خشک و یا بنا بر فشارهای اجتماعی در مقاطع کوتاهی باز و بسته می شود که علاوه بر چهره ای نامناسب در اصفهان، حیات بسیاری از زیست‌مندان و جانوران به خطر می افتد و ماهیان و آبزیان بسیاری جان خود را در این شرایط از دست می‌دهند.

برخی کارشناسان از جمله دلایل اصلی خشک شدن زاینده رود را بارگذاری بیش از اندازه بر این رودخانه و طرح‌های انتقال آب به یزد، کاشان و ... پیش از اجرا طرح‌های انتقال آب می‌دانند، همچنین برداشت بی‌رویه سالیانه آب در بالادست رودخانه در محدوده سد تا پل کله توسط پمپاژ، استقرار صنایع بزرگ، پالایشگاه، نیروگاه‌ها در کنار رودخانه از دیگر عواملی است که بر شرایط بحرانی زاینده رود دامن زده است و متاسفانه طی چند سال گذشته به نوعی برخی فشارهای اجتماعی مردم و کشاورزان موجب شده که این رودخانه دائمی در مقطعی از زمان باز و در مقاطعی دیگر بسته شود.

به دنبال خشکسالی‌های مکرری که این رودخانه دائمی طی دو دهه اخیر تجربه کرده است، سال ۱۳۸۲ از سوی تشکل‌های زیست‌محیطی استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری،  ۱۸ مهر ماه به عنوان «روز نکوداشت زاینده رود» نامگذاری شد و نخستین تجمع به این مناسبت در ۱۸ مهر ماه همان سال توسط تشکل‌های زیست‌محیطی استان اصفهان در کنار بستر خشک زاینده رود در اصفهان که ۴ سال از شروع خشکی‌های بلندمدت آن بر اثر انتقال آب گذشته بود، انجام شد. مهم‌ترین شعار تجمع مذکور این بود: «زاینده رود را زنده، کامل و همیشه می‌خواهیم».

پیشتر معاون برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفته بود که بخش اندکی از دلایل خشکی زاینده‌رود و چالش‌هایی که برای این حوضه آبریز رخ داده به عوامل اقلیمی مانند تغییر در الگوی زمان و نوع بارش‌ها باز می‌گردد و عمده آن متوجه عوامل انسانی است.

به گفته بابک ابراهیمی، تعدد خُرده قوانین، پمپاژهای بی‌رویه و غیرقانونی، ناآگاهی‌های زیست محیطی و توجه نکردن به قانون از جمله اصلی‌ترین آفاتی است که در صورت رسیدگی نکردن به آن وضعیت منابع آبی را روز به روز بدتر خواهد کرد.

وی بر همچنین بر مدیریت صحیح منابع آب تاکید کرد و افزود: عدم تعادل بین مصارف و منابع آب که بزرگترین چالش حوضه آبریز زاینده‌رود است با حکمرانی صحیح آب حل می‌شود.
 

صدمات جبران ناپذیر باز و بسته شدن زاینده رود


سرپرست معاونت نظارت و پایش حفاظت محیط ‌زیست استان اصفهان در خصوص خشکی زاینده رود و تاثیر باز و بسته شدن‌های مداوم رودخانه نیز چندی پیش، گفت: متاسفانه قطع و وصل شدن زاینده رود صدمات جبران‌ناپذیری را به تنوع زیست محیطی و زیست بوم رودخانه و تالاب وارد می کند و با توجه به گونه های متنوع و کمیاب و همچنین پرندگانی که به دلیل وابستگی به آب لانه‌سازی و جوجه‌آوری می کنند، همچنین با بسته شدن زاینده رود شاهد مرگ مستقیم بسیاری از آبزیان و همچنین از بین رفتن ماوا و زیستگاه پرندگان این رودخانه می‌شود.

حسین اکبری با اشاره به اثرات غیرمستقیم باز و بسته شدن زاینده‌رود و خشکی این رودخانه، گفت: زمانی که رودخانه و تالاب خشک باشد شاهد خیزش گرد و غبار و تاثیر منفی بر زیستگاه‌های طبیعی و کشاورزی خواهیم بود.

وی تاکید کرد: ضرورت دارد حقابه گاوخونی به لحاظ کارکردهای ارزشمند تالاب و پتانسیل‌های حمایت و هدایت از تنوع ذخایر ژنتیکی، اهمیت مسائل گردشگری، اشتغال و ... داده شود و همچنین حقابه تالاب باید در جداول منابع و مصارف آبی این حوضه دیده و رعایت شود، چراکه اگر تالاب بین المللی گاوخونی و رودخانه زاینده رود خشک باشد علاوه بر از دست دادن یک زیست بوم ارزشمند، شاهد خطرات و تهدیدات منطقه ای و فرامنطقه ای از نظر گرد و غبار خواهیم بود.
 

ضرورت مدیریت یکپارچه منابع آبی حوضه زاینده‌رود


پیشتر نیز رئیس دفتر منطقه‌ای مرکز تحقیقات راه ومسکن وشهرسازی با اشاره به نقش زاینده رود به عنوان تامین کننده اصلی منابع آب سطحی و زیرزمینی استان  گفته بود: زاینده رود بزرگترین و حیاتی ترین رودخانه آبریز ایران مرکزی است که زایش آب‌های زیرزمینی حاشیه رودخانه در گذشته آن قدر مشهور بوده که نام زاینده رود را به این دلیل به آن، داده اند.

حسین حجتی با بیان این‌که شرایط اقلیمی حاکم بر این حوضه باعث شده منابع آب زیرزمینی نقش حیاتی و بارزی در تامین نیازهای ساکنان این منطقه داشته باشد، اظهار کرد: البته در سال‌های اخیر به دلیل برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی با حفر چاه‌های عمیق و قطع و وصل جریان آب در رودخانه، زایش طبیعی حاشیه رود از بین رفته است، اما نکته مهمتر اینکه، به دلیل واقع شدن این رودخانه در منطقه خشک و کویری، همواره ساکنان این حوضه با محدودیت منابع آب روبرو بوده‌اند که طومار شیخ بهایی پاسخی به تنش‌ها و درگیری‌های ناشی از کم آبی بین ساکنان و بهره‌مندان از آب زاینده‌رود بوده است.

وی افزود: امروزه به نظر می رسد با گذشت زمان و افزایش جمعیت و شهرنشینی و همچنین گسترش دامنه مصرف آب در زاینده رود، به کارگیری سیاست‌های جدیدی برای مدیریت یکپارچه منابع آبی و پیشگیری از تنش‌های احتمالی در این حوضه، ضروری است.

حجتی با تاکید بر این‌که اگرچه انتقال آب بین‌حوضه‌ای، سیاستی ترمیمی است که همچنان راهکاری ضروری قلمداد می شود، تصریح کرد: البته با وجود انجام آن، همچنان نیاز آبی در این حوضه زیاد است و تاکنون نه تنها نتوانسته مشکل کم‌آبی زاینده‌رود را حل کند که خود به عنوان عاملی تهدیدزا بر زندگی ساکنان حوضه تاثیرگذار بوده است و طی این سال ها تلاش برای دستیابی به آب در حوضه زاینده رود از یک خواسته مدنی به یک نیاز حیاتی و بقایی تبدیل شده است و به شکل تنش و درگیری و اعتراض‌ها و نیز آشوب‌های اجتماعی وارد عرضه جدیدی شده است.

رئیس دفتر منطقه‌ای مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی گفت: پیش‌بینی می‌شود با تشدید بحران آب در زاینده‌رود پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و زیست ‌محیطی را به‌ وجود آورده که عوامل سازنده بحران هیدروپلیتیک آن را فراهم کرده است و به‌ عنوان بحرانی ژئوپلیتیک، نه ‌تنها امنیت عمومی و اجتماعی این حوضه آبریز را به مخاطره انداخته که می‌تواند بر امنیت ملی نیز تأثیر بگذارد.
 

آثار محسوس و نامحسوس تداوم خشکی زاینده رود


عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی درباره آثار سوء خشکی زاینده‌رود، گفت: پیامدهای نامطلوب خشکی زاینده رود در دو گروه کلی زود پیدا و دیر پیدا طبقه بندی می شود و متاسفانه پیامدهای گروه دیر پیدا به دلیل آنکه درک و اندازه گیری آن به راحتی قابل انجام نیست، کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

محمد کوشافر تاکید کرد: وقتی رودخانه‌ای خشک می شود شاهد مرگ و میر گسترده آبزیان از جمله ماهیان هستیم و به دنبال آن در زندگی برخی پرندگان و دیگر جانوران و زیستگاه‌ها آن‌ها و پوشش گیاهی اختلال ایجاد می‌شود، از سوی دیگر تداوم خشکی زاینده رود  بر آب‌های سطحی و زیرزمینی اثرگذار است.

وی ادامه داد: از بین رفتن گیاهان، سبب از بین رفتن پوشش خاک و ایجاد کانون‌های جدید فرسایش بادی و گردوغبار و ریزگرد می‌شود و به دنبال آن آلودگی هوا شدت می‌گیرد، همچنین خشکی بستر زاینده رود بر نواحی و سکونتگاه های اطراف این رودخانه اثرات گسترده ای برجای می‌گذارد و از همه مهمتر با توجه به اهمیت بالای پوشش گیاهی اطراف تالاب گاوخونی در حفاظت از خاک، خشکی این رودخانه و تالاب پدیده گردوغبار را در منطقه و کشور شدت می دهد.

عضو سازمان‌های مردم نهاد محیط زیست اصفهان، پدیده فرونشست زمین را یکی از پیامدهای دیر پیدای خشکی و بازوبسته شدن‌های متعدد زاینده‌رود دانست و توضیح داد: فرونشست پدیده‌ای غیرقابل برگشت است و این برگشت‌ناپذیری خسارات ناشی از خشکی زاینده رود را سخت‌تر می‌کند.

کوشافر گفت: یکی از  خسارت‌های فرونشست این است که بعد از جریان دوباره زاینده رود، آبگیری آبخوان‌ها به سختی اتفاق می‌افتند، همچنین تاثیر بر بناهای تاریخی و دیگر سازه از دیگر آثار خشکی زاینده‌رود است.
 

 مشکلات انسان ساز زاینده‌رود


وی با اشاره به این‌که بیش از یک دهه شاهد بحران زاینده رود و باز و بسته شدن و خشکی‌های ممتد این رودخانه هستیم، تصریح کرد: متاسفانه مشکلات انسان ساز زاینده رود چه در سال‌های کم بارش و چه در سال‌های پربارش اتفاق افتاده در حالی‌که این رودخانه نقش قابل توجهی در مولفه‌های مختلف کشور دارد.

کوشافر درباره این‌که چرا همچنان با وجود آگاهی از آثار خشکی‌های ممتد زاینده‌رود مشکل این رودخانه هنوز حل نشده است، گفت: در درجه اول اگرچه دانش و آگاهی کافی در مورد خشکی زاینده رود وجود دارد، اما متاسفانه وجود دانش به تنهایی کافی نیست و در واقعیت نمی تواند کارساز باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر این‌که برای نجات زاینده رود نیاز به اراده ملی داریم که هنوز این اراده برای حل بحران این رودخانه وجود ندارد، تصریح کرد: بخشی از این اراده به مسئولان برمی گردد اگرچه مردم نیز در آن سهیم هستند، اما متاسفانه امروز زاینده رود اسیر تقاضا شده و نمی تواند خود را از شرایط فعلی نجات دهد و یا تصمیم‌گیران اجازه این رهایی را نمی‌دهند.

وی همچنین با اشاره به این‌که نگاه اقتصادی به آب در حوضه زاینده رود و دیگر حوضه های آبریز موجب بحرانی خشکی رودخانه‌ها شده است، تاکید کرد: باید توجه داشت که کسی مخالف اقتصاد نیست، اما این نگاه که آب باید تبدیل به پول و شغل شود، وضعیت حوضه زاینده رود را نامناسب و نامتعادل کرده است، اما اگر نگاه زیست بومی به زاینده رود داشته باشیم علاوه بر حفظ این رودخانه و محیط زیست، قاعدتا موضوعات دیگری همچون اقتصاد نیز قابل توجه خواهد بود.

کوشافر تصریح کرد: اگرچه امروز صورت مساله زاینده‌رود و حتی راه نجات آن مشخص است، اما هنوز به طور جدی وارد حل مشکل زاینده رود نشده‌ایم.
 

طرح‌های معطل مانده انتقال آب به زاینده رود


عضو شورای هماهنگی تشکل‌های زیست محیطی استان اصفهان نیز به ایسنا گفت: با وجود بارش های خوب و بالاتر از نرمال در حوضه زاینده‌رود طی دو سال گذشته، امیدوار به جریان دائمی رودخانه بودیم، اما متاسفانه به دلیل نبود کنترل و مدیریت درست بر رودخانه، با خالی کردن سد زاینده رود، برای تامین آب شرب جریان رودخانه به ناچار قطع شد که این امر قابل قبول نیست.

عبدالحسین میرمیران تاکید کرد: متاسفانه مسئولان آن چنان که باید و شاید در این زمینه با جدیت وارد نشده‌اند و دو طرح انتقال آب تونل سوم کوهرنگ و بهشت آباد تاکنون معطل مانده و پیشرفت قابل توجهی ندارد و اگر شرایط همین گونه پیش رود نمی‌توان وضعیت روشنی برای زاینده‌رود پیش‌بینی کرد.

دبیر جمعیت امید دوستداران زاینده رود گفت: طی صورت جلسه ای در استانداری اصفهان که اواسط تیر ماه امسال تنظیم شد، مقرر شد آب منطقه‌ای اصفهان ۱۸ مترمکعب بر ثانیه آب در بند آبشار تحویل کشاورزان شرق اصفهان دهد که با احتساب مقداری آب که به طور طبیعی در طول مسیر جذب رودخانه می شود؛ دبی لازم خروجی بند نکوآباد حدود ۲۵ متر مکعب در ثانیه تخمین زده می شود که با احتساب مصارف معمولی شرب و صنعت و آب انتقالی به یزد این مقدار به ۴۵ متر مکعب در ثانیه و با در نظر گرفتن حدود ۲۰ متر مکعب کشاورزی غرب جمع کل آب مورد نیاز حدود ۶۵ متر مکعب در ثانیه برآورد می شود درحالی‌که متاسفانه از همان ابتدای کار ارقام عجیبی آب معادل ۹۰ متر مکعب بر ثانیه یا بیشتر آب از سد زاینده رود خارج شد که بخشی از این آب مشخص نشد چگونه برداشت و به کجا رفت و در نهایت حتی عدد ۱۸ مترمکعب بر ثانیه آب تحویل کشاورزان نشد و حتی اوایل و اواسط شهریور کمتر از ۱۴ مترمکعب بر ثانیه آب به اصفهان رسید.
 

بدهکاری دولت به زاینده‌رود


به گفته میرمیران، دلیل این موضوع را باید مدیریت آب منطقه‌ای اعلام کند و متاسفانه این تحویل آب در اصل برای عموم کشاورزان شرق اصفهان مفید نبود و بسیاری از آن‌ها دچار خسارت شدند و نه تنها کشت تابستانه آن‌ها به ثمر نرسید بلکه ناچار شدند پیش از به ثمر رسیدن، کشت خود را به عنوان علف به گوسفندان جهت خوراک بدهند و واضح است در این صورت حتی هزینه های اولیه برای کشت تابستانه هم به کشاورز باز نمی‌گردد.

وی گفت: متاسفانه به دلیل دبی بالا خروجی آب از سد زاینده‌رود و نرسیدن آب به کشاورزان، علاوه بر خسارت به کشاورزان و سو استفاده برخی افراد، امروز پشت سد زاینده رود خالی است، اما اگر آب با همان برنامه ای تعیین شده از سد خارج می‌شد، امروز نه تنها کشت کشاورزان به نتیجه رسیده بود، بلکه با خشکی زاینده‌رود مواجه نبودیم.

وی در خصوص آثار سوءخشکی زاینده‌رود، توضیح داد: یکی از آثار مرگبار خشکی زاینده رود، ضربه به اقتصاد اصفهان  ابنیه تاریخی و صنعت سبز گردشگری اصفهان و آثار سو روحی روانی و اجتماعی این موضوع است، همچنین با خشکی زاینده‌رود و نرسیدن آب به تالاب بین‌المللی گاوخونی خطر فعال شدن کانون ریزگردها و تشدید پدیده فرونشست زمین در درجه اول اصفهان و پس از آن ریزگردها تا شعاع ۵۰۰ کیلومتری تالاب را تهدید می‌کند.

به اعتقاد میرمیران، اگر شرایط امروز زاینده رود مدیریت نشود و مصوبه ۹ ماده ای دی ماه ۹۲ شورای عالی آب و به خصوص طرح‌های انتقال آب که به نوعی بدهکاری دولت به حوضه زاینده‌رود است، در سریع ترین زمان ممکن اجرا و به بهره‌برداری نرسید، شرایط خوبی در انتظار زاینده‌رود نخواهد بود.
 

مصارف بیش از منابع زاینده‌رود


وی تاکید کرد: دلیل خشکی زاینده‌رود این است که پیش از تامین منابع آبی، مصارف آب انجام شده است، بنابراین امروز چاره‌ای به غیر از اجرا و اتمام طرح بهشت آباد و تونل سوم کوهرنگ نداریم؛ اگرچه خواسته اصلی فعالان محیط زیست برگرداندن رژیم رودخانه به حالت قبلی خود و برچیدن پمپاژها در بالادست حوضه و جلوگیری از استمرار برداشت‌های غیرقانونی است.

دبیر جمعیت امید دوستداران زاینده رود همچنین تاکید کرد: از دی ماه سال ۱۳۹۲ مطابق مصوبه ۹ ماده ای شورای عالی آب و مصوبات پیرو آن مقرر بود هر گونه بارگذاری جدید بر روی زاینده رود انجام نشود، اما متاسفانه امروز بسیاری طرح‌ها در این حوضه درحال اجراست. اجرا طرح بن-بروجن که خلاصه آن انتقال آب از حوضه ورشکسته زاینده رود به حوضه پرآب مجاور است اصلا توسط کشاورزان و حقابه داران هزاران ساله زاینده رود همان‌گونه که چندین نوبت نشان داده اند قابل پذیرش نخواهد بود.

وی یادآورشد: زمانی‌که شورای عالی آب منابع و مصارفی را تعریف می‌کند، اگر آن منابع آبی تامین و اجرا نشود همانند سال‌های ۹۶ و ۹۷ حتی تامین آب شرب اصفهان نیز به خطر می‌افتد.

ایسنا نوشت، میرمیران با تاکید بر این‌که زاینده رودحق حیات دارد و این رودخانه یک لوله نیست که یک روز بازش کنند و روز دیگر ببندند و حق‌آبه زیست محیطی تنها برای گاوخونی نیست، اظهار کرد: امروز تنها آب منطقه‌ای در زمینه خشکی زاینده‌رود مسئول نیست، بلکه خود کشاورزان هم برای حفظ محیط زیستشان نگران و دیگر دستگاه‌ها از جمله سازمان محیط زیست و مدیریت ارشد استان نیز در زمینه حق‌آبه زیست محیطی زاینده‌رود مسئول هستند.