وقتی دولت‌ها در مقابل ارائه فهرست میراث جهانی «در معرض خطر» مقاومت می‌کنند

چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۸ | کد مطلب: ۳۰۷۰۹
وقتی دولت‌ها در مقابل ارائه فهرست میراث جهانی «در معرض خطر» مقاومت می‌کنند
مرکز تحقیقاتی ARC که متشکل از محققان و دانشمندان استرالیا، انگلستان و امریکاست، در آخرین مطالعه خود نشان داده‌اند که طی سال‌های اخیر، دولت‌های کشورهای مختلف جهان برای ارائه فهرست میراث خود که در معرض خطر قرار دارند، به شدت مقاومت کرده و با یونسکو همکاری‌های لازم را نمی‌کنند.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: از سال 2000 میلادی تاکنون، میراث فرهنگی و بناهای تاریخی که در کشورهای مختلف جهان به دلیل تغییرات شرایط اقلیمی و نحوه زندگی بشر، در معرض خطر جدی قرار گرفته‌اند، به شدت رشد داشته است، اما متاسفانه دولت‌ها در برابر افشای این سایت‌های تاریخی و ارزشمند به شدت مقاومت می‌کنند.

در واقع مسئولان یونسکو معتقدند میراث در معرض خطر که هم‌اکنون در فهرست این مجموعه قرار دارد، به نوعی واقعی نیست و به‌نظر می‌رسد تعداد آن‌ها بیش از اینهاست.

محققان مرکز تحقیقاتی ARC نیز بر این باورند که میراث جهانی در معرض خطر به‌طور فزاینده‌ای سیاسی شده‌اند و به دلیل این سیاست‌زدگی شدیدی که رخ داده، اطلاعات کامل و دقیق از مقامات دولتی کشورها به جهانیان ارائه داده نمی‌شوند. 

استراتژی‌های سیاسی با دید پائین، علم و تخصص محدود، لابی‌های صنعتی و معاملات سیاسی همگی از جمله عواملی هستند که دولت‌های جهان برای ارائه فهرست دقیق میراث جهانی در معرض خطر مقاومت کرده و از این مسئولیت مهم شانه خالی می‌کنند.

این در حالی است که حکمرانی ضعیف در این زمینه بسیار مشهود است که تنها مربوط به کشورهای در حال توسعه یا توسعه یافته نیست. حتی کشورهای ثروتمند نیز دچار ضعف در این زمینه هستند که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. در این میان صنایع قدرتمند هستند که حاکمیت مضاعف و سرسختانه‌ای بر میراث فرهنگی و تاریخی خود دارند و اجازه نفوذ جهانیان به این مقوله مهم و بین‌المللی را نمی‌دهند.

این میراث جهانی در معرض خطر به شدت تحت تاثیر نوع زندگی انسان‌ها نیز قرار دارند که متاسفانه دولت‌ها تلاشی برای جلوگیری از این تاثیر مهم نمی‌کنند و اجازه می‌دهند این حاکمیت زندگی بشر بر میراث فرهنگی و تاریخی ادامه پیدا کند. مقامات دولتی سیاست‌های مختلفی را در پیش می‌گیرند که در میان آن‌ها میراث فرهنگی در الویت قرار ندارند و همین امر بزرگترین آسیب را به این حوزه وارد می‌کند.