پارک ملی گلستان زخمی از ساخت‌وسازهای بسیار

سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۸ | کد مطلب: ۳۰۴۸۷
پارک ملی گلستان زخمی از ساخت‌وسازهای بسیار
پارک ملی گلستان با مساحتی بیش از ۹۰۰ کیلومتر مربع و میزبانی از ۳۰۲ گونه مختلف جانوری و هزار و ۳۵۰ گیاه در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اما علاوه بر مخاطرات ناشی از حضور و تردد انسان در سال‌های اخیر با دست‌اندازی غیرطبیعی و ساخت و ساز بی رویه هم مواجه است.
اسکان نيوز: آب‌وهوا مطلوب این زیستگاه در کنار منع ورود افراد فرصت‌طلب دست‌اندازی به پارک ملی گلستان را برای سودجویان فراهم کرده که نتیجه آن ساخت‌وساز در گوشه و کنار این پهنه سبز است به‌گونه‌ای که پیکر لاغر و صدمه دیده جنگل هر روز زخمی بزرگتر و عمیق‌تر را تجربه می‌کند.

این در حالیست که طی سال‌های اخیر مطالعه احداث جاده جدید در مجاورت پارک ملی گلستان برای جایگزین کردن محور کنونی مشهد - بجنورد - گرگان آغاز شده است تا دسترسی انسان و تخریب جنگل را سخت کند اما نه تنها خبر چندانی از آن در دست نیست بلکه وضعیت ناپایدار کنونی هم با مخاطرات بیشتری دست‌وپنجه نرم می‌کند. 

براساس مشاهدات پیشروی ساخت‌وساز در ارتفاعات روستای تنگراه به آسانی قابل دیدن است و فعالیت بی وقفه کارگران و ماشین آلات برای ساخت ویلا، صدای روستاییان حاشیه پارک ملی گلستان را هم درآورده است.

برخی از روستاییان با انتقاد از این رویه گفتند: جوانان ما برای ساخت یک خانه با موانع زیادی از جمله قرارداشتن زمین در خارج بافت و دشواری فراوان برای دریافت پروانه و امتیاز آب و برق و گاز مواجهند اما گویا این قوانین برای همه یکسان نیست. 

یک پیرمرد ساکن روستا تنگراه گفت: ویلاهای ثروتمندان چنان با سرعت و بدون منع قانونی ساخته می‌شود که گویی آن‌ها سال‌ها در این منطقه زندگی کرده و حق هرگونه دست‌اندازی به طبیعت را دارند.

یکی از نمونه‌های مشهود رشد ویلاسازی در پارک ملی گلستان، ساخت مجموعه شهرک افرا در کنار درختان جنگلی است که موجب حیرت ساکن روستاهای اطراف و علاقه مندان به محیط زیست شده است.

در همین ارتباط رییس دادگستری گلستان طی دستور ویژه‌ به دادستان گالیکش خواستار بررسی ساخت شهرک ویلایی «افرا» و ساخت‌وسازهای مربوط به این شهرک در کنار پارک ملی گلستان شد.

به اعتقاد هادی هاشمیان، ایجاد شهرک ویلایی در حاشیه پارک ملی گلستان که به عنوان ذخیره‌گاه زیست کره در یونسکو ثبت شده پذیرفتنی نیست و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام محیط زیست بخشی از زمین‌های این شهرک ویلایی ۳۷ هزار مترمربعی در محدوده پارک ملی گلستان قرار دارد.

وی اظهار کرد: دادستان گالیکش ماموریت دارد با همکاری محیط زیست، اداره منابع طبیعی، امور آب و بنیاد مسکن، مساحت این شهرک و میزانی که در محدوده منابع طبیعی و محیط زیست و حریم رودخانه قرار دارند را مشخص کند.رئیس کل دادگستری گلستان گفت: همچنین دادستانی موظف است نحوه الحاق زمین‌های این شهرک به بافت روستای تنگراه و ساخت‌وسازهای این منطقه را بررسی و برای متخلفان پرونده تشکیل دهد.

پارک ملی گلستان به عنوان یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست کره ثبت شده در میراث جهانی ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره جا داده است.

پارک ملی گلستان از بهترین زیستگاه‌های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و به ویژه به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است.

گلستان در سال ۱۳۵۴ نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسیده است.

ایرنا نوشت، بیشتر گستره پارک در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در سرزمین استان سمنان قرار دارد.