کاخ شهرستانک ناصرالدین شاه در انزوا و فراموشی

دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۴ | کد مطلب: ۳۰۴۳۳
کاخ شهرستانک ناصرالدین شاه در انزوا و فراموشی
یکی از کاخ‌های قاجاری در روستا شهرستانک در استان البرز با همین نام قرار گرفته. این کاخ در اواخر قرن نوزدهم به دستور ناصرالدین شاه ساخته شد و حالا بیش از ۱۴۰ سال از ساخت آن گذشته و علی‌رغم این‌که در فهرست آثار ملی ثبت شده ولی در انتهای یک دره زیبا، تقریبا به فراموشی سپرده شده است.
اسکان نيوز: تصاویری که از روزهای حضور ناصرالدین شاه در این کاخ وجود دارد توسط «آنتوآن سوروگین» معروف به آنتوآن خان گرفته شده است. سوروگین که از پدری روس و مادری گرجی و در سفارت روسیه در تهران متولد شده بود ابتدا با مظفرالدین میرزا ولیعهد ناصرالدین شاه آشنا می‌شود. لقب خان را هم مظفرالدین میرزا که بعد از ناصرالدین شاه به مقام پادشاهی رسید به سوروگین داد.

بسوروگین بعد از مرگ مظفرالدین شاه و در زمان محمدعلی شاه به مشروطه‌خواهان می‌پیوندد و همین باعث می‌شود به دستور محمدعلی شاه عکاسخانه‌ای که او در خیابان علاالدوله (فردوسی کنونی) بنا کرده بود منفجر و حدود ۵۰۰۰ نگاتیو از اقشار، بناها، دربار، حرمسراها، مساجد و ... که او تهیه کرده بود از بین برود. البته تصاویر زیادی از وی همچنان باقی مانده است که این تصاویر ازکاخ ناصری بخشی از آن‌هاست.

ایسنا نوشت، کاخ ناصری هم که در سال ۱۲۵۷ شمسی (۱۸۷۸) ساخته شد پس از ترور ناصرالدین شاه تقریبا رو به فراموشی رفت. این کاخ سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ثبت شده است اما ثبت شدن آن به عنوان اثر ملی تأثیری در بهبود اوضاع آن نداشته است.

در ادامه می‌توانید تصاویری که سوروگین در سال ۱۲۵۹ شمسی از کاخ ناصری گرفته را به همراه  تصاویر اخیر این کاخ مشاهده کنید.شاه سالی یک بار در این کاخ مراسم آشپزان برگزار می‌کرد
طبقه دوم کاخ در دهه ۴۰ فروریخت و اکنون فقط یک طبقه آن باقی مانده است
حضور ناصرالدین شاه در کاخ شهرستانک/ دو نفر دیگر آخرین اخبار کشور را به اطلاع شاه می‌رسانند