دود این دعوا به چشم مردم می‌رود؛ چالش میان وزارت بهداشت با بخش اقتصادی دولت ادامه دارد

دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۳ | کد مطلب: ۳۰۴۳۲
دود این دعوا به چشم مردم می‌رود؛ چالش میان وزارت بهداشت با بخش اقتصادی دولت ادامه دارد
در آخرین رویداد نمکی گفته اشتباهی وزیر شده و آن میزان پولی که از طرف دولت برای این وزارتخانه تخصیص داده شده را نمی‌خواهد زیرا کم است
به گزارش اسکان نيوز به نقل از آفتاب یزد،  مدتی است که وزارت بهداشت با دولت برسر پولی که قرار بود برای مهار کرونا به وزارت بهداشت اختصاص داده شود، دچار اختلاف شده اند. اختلافی که یقینا دود آن بر چشم مردمی خواهد رفت که در این روزهای کرونایی بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به کمک دارند.

ماجرای این اختلاف از آنجا آغاز شد که در اوایل سال(فروردین)، همزمان با اوج گرفتن کرونا و بحرانی شدن شرایط و به دنبال آن افزایش هزینه‌های درمان، دولت برای مهار این بیماری و جبران هزینه ها، از مقام معظم رهبری درخواست کرد که اجازه داده شود یک میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی برداشت شود که این درخواست مورد موافقت مقام معظم رهبری قرار گرفت.
 

از گلایه وزیر بهداشت تا پاسخ نوبختیک ماه از این موافقت گذشته بود، اما پولی به وزارت بهداشت اختصاص داده نشد از همین رو انتقاد سعید نمکی وزیر بهداشت را در پی داشت. در آن زمان سعید نمکی در حساب توییتری خود نوشت:« به لطف خدا و با جان‌فشانی همکارانم درمبارزه با کرونا از قدرتمندترین کشورها جلو افتادیم؛ اما در مضیقه مالی و در مقایسه با آنها که میلیاردها دلار هزینه کردند، (همکارانم) با حال خراب می‌پرسند حداقل یک میلیارد یورو صندوق (ذخیره ارزی) چه شد؟ خبرش خراب‌تر کرد جراحت جدایی / چو خیال آب روشن که به تشنگان نمایی.»

این گلایه وزیر بهداشت با واکنش محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه روبه‌رو شد. وی در توئیتی نوشت:« نخستین بخش از معادل ریالی یک میلیارد یورو توسط بانک مرکزی به حساب خزانه واریز شد. از وزیر محترم بهداشت دعوت کرده‌ام برای تعیین اولویت‌های تخصیص آن در جلسه سازمان برنامه‌وبودجه شرکت کنند.»
 

نمی‌دانم برای کدام کار مهم‌تر گذاشته‌انداز این ماجرا خبری نبود تا اینکه در هشتمین ماه ورود کرونا به کشور درست هم‌زمان با موج سوم این بیماری، سعید نمکی وزیر بهداشت برای بار دوم از عدم تخصیص بودجه یک میلیارد یورویی گلایه کرد. او در قالب دل‌نوشته‌ای احساسی خطاب به سردار قاسم سلیمانی، فرمانده شهید سپاه قدس، در صفحه اینستاگرامی خود نوشت:«حدود هشت ماه است خودم و یارانم در سراسر کشور یک روز آرام نداریم.

هرچه می‌گوییم همه‌گیری را نمی‌شود با التماس و تمنا متوقف کرد، بی‌فایده است. هرچه التماس و تمنا و فریاد می‌کنیم که کرونا را نمی‌شود بدون کمک‌های ویژه مهار کرد، کسی باور نمی‌کند. ولی یادت هست گفتی اگر نتوانی پشتیبانی نیروهایت را فراهم کنی، می‌مانیم؟ من امروز از سربازانم در جبهه سلامت شرمسارم.

مطالباتشان معوق مانده، انبارهایم از سلاح خالی می‌شود، پاییز سنگینی فرامی‌رسد. موج حمله جدیدی شکل گرفته، از یک میلیارد یورویی که رهبری از صندوق توسعه موافقت کردند، ماه‌هاست به جز سهم کوچکی نگرفته‌ام. نمی‌دانم برای کدام کار مهم‌تر گذاشته‌اند؟ شب‌های زیادی است با دل‌نگرانی نخوابیده‌ام و برای آنکه مردم مشوش نشوند روزه سکوت گرفته‌ام...».
 

برای مهار تورم استاین اظهارات نمکی که انعکاس زیادی در فضای مجازی داشت و سوالاتی درباره سرنوشت مبلغ برداشتی از صندوق توسعه ملی بابت مقابله با کرونا در افکار عمومی ایجاد کرد، واکنش بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه کشور را به دنبال داشت. یکی از مسئولان ارشد سازمان برنامه و بودجه کشور ضمن اشاره به اینکه تاکنون 400 میلیون یورو از رقم مذکور پرداخت شده است به فارس گفته است: «علت ملاحظه و تاخیر در مابقی منابع نیز به دو موضوع بازمی‌گردد. بانک مرکزی به دلیل آثار پولی که تبدیل یورو به ریال دارد، ملاحظاتی داشته و مخالف است. همچنین ارز صندوق توسعه ملی نیز در دسترس نیست».

همچنین عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود تلویحا به دلنوشته وزیر بهداشت پاسخ داد و اعلام کرد: «بانک مرکزی برای کنترل ترازنامه خود و مهار تورم، چاره‌ای جز مقاومت در برابر خواسته‌هایی که در جای خود شاید ضروری باشد، ندارد. اجتناب از تسعیر ریالی تخصیص‌های ارزی صندوق توسعه ملی نیز در این راستا است».
 

پول را نمی‌خواهیماگرچه بخشی از این پول آنهم به صورت قطره چکانی به وزارت بهداشت اختصاص داده شد اما آنقدر ناراضی‌کننده است که نمکی وزیر بهداشت قید همین مقدار پول را هم زده و گفته است که همین خرده هم نمی‌خواهیم و مبلغ را بازگردانید. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: «جامعه پزشکی مانند دوران دفاع مقدس جهاد گونه و بدون چشمداشت در مبارزه با اپیدمی کووید۱۹ در صحنه است و حتی اگر پول هم نگیریم اجازه نمی‌دهیم در مبارزه با این ویروس از هیچ کشور اروپایی عقب بمانیم. »

به گزارش ایرنا، سعید نمکی افزود:« من وزیر سیاسی نیستم، سیاست بلد نیستم. نه رسانه دارم نه تیم دارم. وقتی به وزارت بهداشت رفتم هیچ معاونی را عوض نکردم. من عوضی وزیر شدم. وزیر شدن چیزهایی می‌خواست که من ندارم. این کسوت داشته‌های دیگری می‌خواست که من نداشتم. اهل تضرع و زاری نیستم که در اوج تحریم‌ها ضجه بزنم که پول و ارز ندارم.»

وی افزود: «من همان‌طور که شاعر شهرم گفت، یاد گرفته‌ام که «قطاری دیدم که سیاست می‌برد و چه خالی می‌رفت» از مولایم امیر المومنین(ع) یاد گرفتم که آلوده فتنه‌های سیاسی نشوم. وقتی تیم ندارم رسانه هم ندارم. رسانه من مردم پاکدل و بسیجیان هستند. چند تا حمله به من شد هیچ کس از من دفاع نکرد. در هیچ رسانه‌ای از من دفاع نشد. اگر به قاسم سلیمانی نامه نوشتم برای این بود که همدلی و همزبانی بهتر از او ندیدم. او پاکیزه‌ترین روحی بود که در زمان حیات درک کردم.»

وزیر بهداشت گفت:« رئیس بانک مرکزی روز شنبه محبت کرد تا بخشی از بودجه صندوق توسعه ملی برای وزارت بهداشت آزاد شود. می‌دانم چه فشار سنگینی را تحمل می‌کند. اگر خواهش کردم که پول بدهید برای این است که می‌خواهیم برای پاییز آماده شویم. می‌خواهیم مبلغی را به همکارانی بدهم که ماههاست در میدان مبارزه زحمت می‌کشند، ماهها صبوری کرده‌اند اما گفتیم همین خرده هم نمی‌خواهیم و مبلغ را بازگردانید که مبادا این درخواست من مشکلی ایجاد کند.»

نمکی افزود: «اگر خدای نکرده از کرونا شکست بخوریم، همه ضرر می‌کنیم اما با همکاران اعلام کردیم این پول را هم نمی‌خواهیم از این به بعد لب فرو می‌بندیم.

همکاران من حقوق هم نگیرند کار می‌کنند. کارانه چیست، آمده‌ایم برای فدا کردن جان.

برای خیلی‌ها عجیب است که می‌گوییم پول نمی‌گیریم ولی جانفشانی می‌کنیم و مملکت را اداره می‌کنیم. در هر شرایطی نمی‌گذاریم در عرصه بین‌المللی در مبارزه با کرونا از هیچ کشور اروپایی عقب بمانیم.»

وزیر بهداشت گفت: «در کنار همه مردم و نیروهای بسیجی کشور مقاومت می‌کنیم و کرونا را به لطف خدا شکست می‌دهیم، این وعده الهی است همان طور که هشت سال دفاع مقدس را اداره کردیم.» وی افزود: «اواخر پاییز که گزارشی از کرونا را از چین دریافت کردیم. فهمیدم که ماجرایی در پیش است. من هفت و هشت ماه در هیچ برنامه تلویزیونی نیامده‌ایم امروز چون در جمع همفکران خودم هستم لب به سخن می‌گشایم. دلنوشته‌هایی هر روز دارم که شاید روزی آنها را منتشر کنیم.»
 

آخرین وضعیتبا این حال سخنگوی وزارت بهداشت آخرین جزئیات پرداخت یک میلیارد یورو به وزارت بهداشت را تشریح کرد. به گزارش فارس، سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «از مجموع مبلغ یک میلیارد یورو در مجموع تاکنون ۵۴۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.» وی گفت: «البته ۹۰۰میلیارد تومان در قالب تکمیل طرح‌های عمرانی از طریق سازمان برنامه و بودجه به دانشگاه‌های علوم پزشکی مشمول ابلاغ و تخصیص پیدا کرده است.» لاری افزود: «مکاتبه از طریق سازمان برنامه و بودجه با بانک مرکزی هم بابت بخش دوم پول یک میلیارد یورو به نرخ روز نیمایی انجام شده است.»

وی در پاسخ به پرسشی درباره ارائه این مبلغ از طریق بسته‌های حمایتی به وزارت بهداشت توضیح داد: «بسته حمایتی مربوط به وزارت تعاون، رفاه و تامین اجتماعی می‌شود که اعتبار آن در سقف ۱۲۴۳۰ میلیارد تومان سهم وزارت بهداشت از منابع یک میلیارد یورو نیست. اعتبارات پرداخت شده یا قابل پرداخت، در قالب ۱۵ بسته نشان دار و مشخص که با سازمان برنامه و بودجه در موردش تفاهم شده، صورت می‌گیرد.»

نکته

نکته اینجاست که فارغ از آنکه حق با چه‌کسی است این دعوای وزارت بهداشت و دولت یک بازنده دارد و آنهم مردم هستند. چرا که ضرر اصلی این اختلاف به مردم وارد می‌شود مخصوصا آنهایی که در بستر بیماری هستند. بهتر است که دولت و وزارت بهداشت اختلافشان را سریع‌تر حل کنند چرا که مردم گناهی ندارند که علاوه بر مشکلات اقتصادی و سختی‌های زندگی، بخواهند دغدغه درمان هم داشته باشند.ضمن آنکه آنقدر این روزها اخبار بد مخابره می‌شود که دیگر جایی برای پیگیری دعوای مسئولان باقی نمی‌ماند.بهتر است این دعوا‌ها در خانه بماند.