قاچاقچیان عتیقه در کمین آثار تاریخی کرمان

پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۱ | کد مطلب: ۳۰۳۴۸
قاچاقچیان عتیقه در کمین آثار تاریخی کرمان
استان کرمان صدها محوطه تاریخی دارد که همین مساله بهانه‌ای شده تا قاچاقچیان همیشه در کمین این میراث فرهنگی باشند و حتی گاهی حراست مناسبی از این آثار تاریخی و سرمایه ملی نمی‌شود.
اسکان نيوز: استان کرمان در زمینه حفاری غیرمجاز همیشه مورد طمع غارتگران بوده، وجود تعداد قابل توجه این آثار در استان کرمان و در مقابل محدودیت‌های نیروی انسانی، کمبود امکانات و گاه عدم مدیریت موجب شده حفاران غیرمجاز گاه دست درازی‌های قابل توجهی بر میراث استان داشته باشند.

هر چند که با تلاش یگان میراث فرهنگی مواردی از این دست درازی‌ها به میراث تاریخی استان نا کام مانده است اما وجود تعداد قابل توجه قلعه‌ها، محوطه‌های تاریخی موجب شده است سودجویان اقدام به حفاری‌ها غیر مجاز کنند.

 حفاری غیر مجاز بر روی یکی از قلعه‌های تاریخی در مجاور جاده کرمان – کوهپایه از این نمونه است. این قلعه تا شهر کرمان کمتر از ۱۵ دقیقه فاصله دارد. در یکی از آخرین پیچ‌های جاده منتهی به منطقه گردشگری کوهپایه قلعه‌ای کوچک قرار گرفته که بر اثر فرمایش باد و آب به جز دیوارهای کوچک و سنگ چینی‌های باقیمانده از قلعه چیزی برجای نمانده است. هیچ اثری هم از تابلو و معرفی این بنا تاریخی نیست.هر روز هزاران گردشگر از کنار این اثر تاریخی می‌گذرند، قلعه برفراز تپه قرار گرفته که سال هاست فراموش شده و کمتر کسی به آن سر می‌زند اما هر چند این قلعه توسط میراث فرهنگی در یکی از قطب‌های گردشگری استان کرمان دیده نشده است اما سودجویان آن را فراموش نکرده‌اند و اگر سری به داخل قلعه بزنید حفاری‌های غیر مجاز بر روی آن کاملا دیده می‌شود.نامی از این قلعه در هیچ منبعی ثبت نشده است اما حفر چندین گودال در بخش داخلی و مجاور قلعه نشان می‌دهد، غارتگران میراث تاریخی با خیال راحت حفاری‌های خود را انجام داده‌اند.در شرایطی که کرونا عملا گردشگری را ماه‌ها تعطیل کرده و بخش قابل توجهی از صنایع دستی نیز در سایه کرونا مهجور مانده است بهترین فرصت برای دستگاه‌های مربوط برای احیا و توسعه طرح‌های حفاظتی، مرمت و بازخوانی مجدد طرح‌های گردشگری و احیا مهیا شده است که در پسا کرونا، در صورت استفاده از این فرصت صنعت گردشگری بستر بهتری برای چرخش چرخ‌های صنعتی داشته باشد که در استان کرمان مناسب‌ترین بستر برای توسعه و خلق ثروت دارد.اما عملا طرح‌های ساماندهی بناهای تاریخی مانند آنچه که در خصوص باغ هرندی وعده داده شده بود فراموش شده همچنین طرح‌های مرمت و یا احیای بناها مغفول مانده است که نمود آن را می‌توان در کاروانسرای هندوها، کوزه گران و بازار قلعه محمود مشاهده کرد، حالا نگرانی‌ها در خصوص حضور حفاران غیر مجاز در خلاء حضور گردشگران نیز افزایش یافته است.استان کرمان به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ادویه صدها کاروانسرا و قلعه بزرگ و کوچک را در خود جا داده که هر یک از آن‌ها بخشی از تاریخ استان محسوب می‌شود و شناسایی و حراست از آن‌ها اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.

مهر نوشت،کرمان همچنین هفت اثر تاریخی و طبیعی در لیست آثار جهانی یونسکو دارد که نشان از اهمیت این استان در صنعت گردشگری دارد.