کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

درخواست چندباره استیضاح وزیر نیرو

توقفی در کار نیست؛ عملیات سد فینسک ادامه دارد/قطع چند اصله بلوط و ارس توسط مجری در قدم های نخست

31 شهريور 1399 ساعت 11:54 | کد مطلب:30273


اسکان نیوز-الهه موسوی: با وجود انتشار اخباری درباره توقف عملیات اجرایی سد فینسک به دستور وزیر نیرو، اخبار رسیده به دست اسکان نیوز می گوید که نه تنها عملیات متوقف نشده؛ بلکه درختان بلوط و اُرس منطقه نیز توسط سدسازان آسیب دیده اند.

در روزهای اخیر و به دنبال پیگیری نمایندگان، کنشگران و مردم مازندران، اخباری درباره دستور وزیر نیرو برای توقف سد فینسک منتشر شد؛ اما خبرهای رسیده از منطقه ساخت این سد، حاکی است که عملیات اجرایی فینسک همچنان ادامه دارد و ظاهرا خبرهای منتشر شده بیشتر به شوی رسانه ای شبیه بوده و یا برای توقف مطالبه گری مردم مخالف و معترض سد بوده است.

علاوه بر این، به گفته شاهدان عینی و بر اساس رصد میدانی چند تن از کنشگران محیط زیست مازندران از محل اجرای عملیات سد فینسک، ماشین آلات مجری در محوطه کارگاهی سد، در حین انجام عملیات، چندین اصله درخت بلوط هیرکانی و اُرس و کچف را آسیب زده اند.

در چنین شرایطی، درخواست مردم و کنشگران محیط زیست این است که "مجمع نمایندگان استان مازندران"  تکلیف را مشخص کنند؛ اگر وزیر نیرو دستور توقف عملیات اجرایی سد فینسک را داده؛ اما مدیران زیردست او در سازمان آب منطقه ای سمنان حرف شنوی از ایشان ندارند و تصمیمات در جایی دیگر غیر از وزارت نیرو اخذ می شود یا اگر وزیر نیرو چنین دستوری را نداده و این خبر صرفا با هدف مانور رسانه ای بوده، در هر دو صورت بیانگر ضعف و بی صداقتی شخص وزیر نیرو با مردم و "مجمع نمایندگان استان مازندران" است و ضروری است تا در اسرع وقت نسبت به عملیاتی شدن طرح استیضاح اردکانیان اقدام شود.

به نظر می رسد سد فینسک که از همان ابتدا بدون ارزیابی درست و دقیق و علمی و صرفا با لابی و حمایت های قومی مصوب و بودجه مطالعه گرفته و قرار نبوده به این سرعت عملیاتی شود، در مراحل اجرا نیز به راحتی قانون را زیر پا گذارده و جنگل های هیرکانی و ایرانی-تورانی منطقه را مورد تخریب و نابودی قرار داده است.


آدرس مطلب :
https://www.eskannews.com/report/30273/توقفی-کار-نیست-عملیات-سد-فینسک-ادامه-قطع-چند-اصله-بلوط-ارس-توسط-مجری-قدم-های-نخست

اسکان نيوز
  https://www.eskannews.com