کشیدن ماشه علیه برنامه هسته‌ای ایران؛ تلاش آمریکا، مخالفت اروپایی‌ها

يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۴ | کد مطلب: ۳۰۲۲۳
کشیدن ماشه علیه برنامه هسته‌ای ایران؛ تلاش آمریکا، مخالفت اروپایی‌ها
وزیر امورخارجه آمریکا، اعلامی کرده از نظر آمریکا، "همه تحریم‌های سازمان‌ملل علیه ایران که با برجام معلق شده‌بودند، از امروز بازگشته‌اند " که این‌ موارد را دربرمی‌گیرد: تحریم تسلیحاتی؛ ممنوعیت فعالیت‌های هسته‌ای و ممنوعیت آزمایش و توسعه موشکی بالیستیک.
مایک پمپئو، از همه کشورهای عضو سازمان ملل خواسته که به تعهدهای‌شان در‌این‌باره پایبند باشند و اگر کوتاهی کنند، آمریکا با توان و اختیارهای داخلی‌اش، این کوتاهی را کیفر می‌دهد.

این دیپلمات ارشد آمریکا مدعی‌شده در روزهای آینده آمریکا "طیف وسیعی از کارهایی را که برای تقویت اجرای تحریم‌ها و پاسخگو کردن ناقضان تحریم‌ها، انجام خواهد داد، اعلام‌ می‌کند."

سازوکار ماشه در قطع‌نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ازجمله به اعضای برجام اجازه می‌دهد با بابت سرپیچی ایران از تعهدهای‌اش، از شورای‌ امنیت درخواست کنند، همه تحریم‌های سازمان‌ملل علیه ایران برگردد.

 آمریکا همین درخواست را کرده اما ۱۳عضو دیگر شورای‌امنیت و نیز سه‌کشور اروپایی عضو برجام، اتحادیه‌اروپا، روسیه و چین، می‌گویند چون آمریکا عضو برجام نیست نمی‌تواند ماشه را بچکاند ولی آمریکا می‌گوید از برجام بیرون آمده، اما یکی‌از امضاکنندگان قطع‌نامه ۲۲۳۱ است.

شب گذشته جواد ظریف در صداوسیما گفت؛ «آمریکایی‌ها از قاعده قلدری همواره استفاده می‌کنند و شاید این‌بار هم استفاده کنند.  جامعه بین‌المللی باید تصمیم بگیرد که چه کند...

 آمریکا قبلا توانست قلدری‌ مالی‌اش به نتیجه برساند و کسانی که رعایت می‌کنند می‌گویند تحریم‌های مالی ایران غیرقانونی‌است ولی چون قلدری می‌کنند، مراعات می‌کنیم.»