انتقاد استاندار از وضعیت بحرانی زریوار/ بازار وعده‌ها داغ است

چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۹ | کد مطلب: ۳۰۱۴۸
انتقاد استاندار از وضعیت بحرانی زریوار/ بازار وعده‌ها داغ است
استاندار کردستان با انتقاد از بی‌تفاوتی‌ها نسب به وضعیت دریاچه زریوار مریوان و ظرفیت مهم زیست محیطی آن در استان، گفت: گر در یک دهه اخیر نسبت به ساماندهی و رفع مشکلات تالاب زریوار اقدام می‌شد این تالاب می‌توانست یک منبع درآمدی پایدار برای کردستان باشد.
اسکان نيوز: گرچه تالاب «زریوار» مریوان  یکی از منحصربه‌فردترین تالاب‌های آب شیرین جهان است،  اما در طول زمان بی‌مهری‌های زیادی به خود دیده و اختصاص نیافتن اعتبارات طرح نجات «زریوار» مریوان حیات آن را با مشکل جدی روبه‌رو می‌کند.  امروز مانند سال‌های دور، آب دریاچه «زریوار» دیگر زلال نیست و علیرغم اینکه سال‌ها است که برای نجات آن طرح جامع نجات نوشته‌اند و جلسات و کارگاه‌های مختلف برگزار می‌کنند و هرازگاهی نیز مدیران استانی و یا کشوری از آن بازدید می‌کنند و همه پس از دیدن زیبایی‌های آن می‌گویند افسوس که از آن استفاده درست نمی‌شود و باید برایش کاری کرد و در اطرافش هم برای رشد گردشگری آبی سرمایه‌گذاری شود اما دریغ از اینکه طرحی را برای نجات آن عملیاتی کنند.
 


راه نجات زریوار ورود بخش خصوصی توانمند و دارای برنامه است


بهمن مرادنیا در این نشست با بیان این‌که پناهگاه حیات وحش زریوار با رویکرد زیست محیطی می‌تواند به عنوان یک پتانسیل قوی در توسعه استان مورد بهره برداری پایدار قرار گیرد، گفت: اجرا طرح گردشگری پایدار می‌تواند تالاب زریوار را به قطب صنعت گردشگری غرب کشور تبدیل کند.

وی با بیان این‌که همواره در مورد زریوار و ساماندهی آن صحبت می‌شود ولی توجه جدی به آن نشده، اظهار کرد: زریوار یک ظرفیت بزرگ زیست محیطی و گردشگری برای استان است ولی تلاش برنامه محور برای تحقق این مهم انجام نشده است.

استاندار کردستان با بیان این‌که اگر در یک دهه اخیر نسبت به ساماندهی و رفع مشکلات تالاب زریوار اقدام می‌شد این تالاب می‌توانست یک منبع درآمدی پایدار برای کردستان باشد، افزود: راه نجات زریوار و کاستن از مشکلات آن به کار گرفتن بخش خصوصی توانمند و دارای برنامه است.

مرادنیا درباره اجرا برنامه‌های مختلف در راستا مدیریت جامع زریوار، بیان کرد: بهتر است سازمان حفاظت محیط زیست کشور و معاونت مربوطه قانون حفاظت از تالاب‌ها را در مورد زریوار محقق کنند و اداره کل استان را یاری دهند تا عوامل تهدید کننده آن را رفع کند.

وی درباره حضور شهرداری و فعالیت‌های آن‌ها طی سال‌های اخیر در محدوده گردشگری زریوار نیز گفت: شهرداری مریوان چندین سال است در محدوده مذکور حضور دارد ولی در حفظ پناهگاه حیات وحش زریوار موفق عمل نکرده که امروزه شاهد مشکلات متعدد از جمله اتلاف ناشی از سو مدیریت پسماند و پساب در آن‌جا هستیم.
 


احصا ۲۶ پروژه اجرایی برای ساماندهی تالاب بین‌المللی زریوار


مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان نیز درباره آخرین برنامه‌های این سازمان برای خارج کردن وضعیت دریاچه زریوار از بحران، از احصا و پیشنهاد ۲۶ پروژه اجرایی برای ساماندهی و توسعه پایدار در تالاب بین‌المللی زریوار خبر داد و گفت: این برنامه بعد از حدود چهار سال برگزاری جلسات و کارگاه‌های مشورتی با حضور کلیه گروه‌های ذینفع و توسط کارشناسان مرتبط احصای و پیشنهاد شده است.

فریبا رضایی اظهار کرد: این برنامه توسط دستگاه‌های ذی‌ربط شامل سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، شرکت سهامی آب منطقه‌ای و شرکت آبفا بر اساس قوانین و مقررات محیط زیست با تعیین برآورد هزینه و اعتبار مورد نیاز اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که تالاب زریوار به عنوان هفتمین تالاب بین‌المللی در کنوانسیون رامسر ثبت شده است، افزود: متولی اصلی این تالاب سازمان حفاظت محیط زیست است و با اجرا یک طرح پایلوت بر اساس قوانین و مقررات زیست محیطی بخش گردشگری آن‌که فعالیت‌ها در آنجا بسیار حساس بوده و هرگونه بی مبالاتی در محدوده مذکور، کاسه آبی را دستخوش تغییرات جبران ناپذیری می‌کند، ساماندهی خواهد شد. 

۴۰ سال زمان برای اجرا برنامه‌های محیط زیست کافی است


داستان وعده‌ها درباره «زریوار» تمامی ندارد و مهمترین ظرفیت زیست محیطی و گردشگری کردستان در میان بی‌تدبیری‌ها در دولت‌های مختلف از جمله دولت روحانی دست و پنجه نرم می‌کند و به نظر می‌رسد که با ادامه این وضعیت باید شاهد خشک شدن و از دست رفتن این ظرفیت مهم در استان باشیم.

وعده مقابله با بحران‌های پیش روی این دریاچه سال‌هاست داده می‌شود ولی همچنان بازار وعده‌ها داغ است و خبری از عملی کردن این مهم در میان نیست و زیباترین تالاب کشور در معرض نابودی قرار دارد و مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان نیز خبر از اجرای برنامه‌هایی می‌دهد که تنها چهار سال طول کشیده تا آن‌ها را تدوین کنند و اگر همان گونه که در تدوین این برنامه‌ها جدیت داشته‌اند در اجرا نیز جدیت به خرج دهند شاید در چهل سال آینده این ۲۶ برنامه اجرایی شده باشد، البته به شرطی که تا آن روز اثر و نشانی از دریاچه زریوار باقیمانده باشد و مردم کردستان از آن به عنوان یک خاطره در سال‌های دور یاد نکنند.

مهر نوشت، هر چند که استاندار کردستان درباره وضعیت دریاچه زریوار اظهار نگرانی و واقعیت بحران در زریوار را قبول کرده است و می‌توان این را یک قدم رو به جلو دانست، اما این اظهار نگرانی به تنهایی نمی‌تواند دردی را دوا کند و اگر روند به همین گونه ادامه داشته باشد و بی‌تفاوتی‌های محیط زیست نسبت به بهبود وضعیت این دریاچه ادامه داشته باشد در آینده تنها نامی از دریاچه باقی می‌ماند و نشانی نخواهد بود.