اختصاص کارت میراث‌بان به مجموعه‌داران خصوصی

يکشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۰ | کد مطلب: ۳۰۰۳۶
اختصاص کارت میراث‌بان به مجموعه‌داران خصوصی
وزیر میراث فرهنگی از امکان نمایش آثار مجموعه‌داران خصوصی در فضاهای نمایشگاهی و اختصاص کارت «میراث‌بان» به هر مجموعه‌دار خبر داد.
اسکان نيوز علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی در دیدار با رئیس و تعدادی از اعضا انجمن مجموعه‌داران ایران گفت: در وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آمادگی خود را برای حمایت کامل از مجموعه‌داران اعلام می‌کنیم. موزه‌ها، کاخ‌موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی در تهران و استان‌ها برای معرفی آثار مجموعه‌داران می‌تواند در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

او در آن بازدید که ۱۸ شهریور انجام شد بر اهمیت معرفی آثار و اشیای مجموعه‌داران تاکید کرد و گفت: این مجموعه‌های ارزشمند باید حفظ شوند، شاید این نگرانی وجود داشت باشد که بعد از فوت یک مجموعه‌دار، مجموعه آثار و اشیا او چه می‌شود، به همین دلیل و به‌عنوان یک پیشنهاد مطرح می‌کنم که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی این آمادگی را دارد که اگر مجموعه‌داری، مجموعه آثار و اشیای خود را به این وزارتخانه اهدا کند به اسم آن فرد نگهداری شود و به نمایش درآید.

منوچهر لطفی، رئیس انجمن مجموعه‌داران ایران نیز در این نشست اعلام کرد: مجموعه‌داران افرادی هستند که از جایی حقوق و دستمزد دریافت نمی‌کنند و بودجه و اعتباری برای مجموعه‌ای که دارند نمی‌گیرند. آثار، اشیا و اموالی که مجموعه‌داران بخش خصوصی در اختیار دارند بسیار ارزشمند است و امید داریم با همکاری وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی ضمن حفظ و صیانت هرچه بهتر آن‌ها، این آثار به خوبی نیز معرفی شوند.

اکنون ناصرالدین حسن‌زاده،  مجموعه‌دار اسناد و عکس‌های تاریخی (یکی از سه مجموعه‌دار نخست کشور که سال‌ها قبل همراه با منوچهر لطفی و احمد ایلیات کاشانی اقدام به ایجاد انجمن مجموعه‌داران می‌کنند و آن‌قدر موفق عمل می‌کنند که اکنون اعضا این انجمن به سه‌هزار نفر رسیده) که در جلسه با علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی - حضور داشته، درباره آن جلسه توضیحاتی داد.

او با بیان این‌که در کنار مطرح شدن مشکلات مجموعه‌داران آثار تاریخی، وزیر میراث فرهنگی نیز به بیان مشکلات وزارتخانه میراث فرهنگی پرداخته است، می‌گوید: آقای وزیر تمایل خود به حمایت از مجموعه‌داران را در عین محدود بودن بودجه‌های وزارتخانه اعلام و تاکید کرد که شاید مکان‌هایی در اختیار مجموعه‌داران قرار دهند که بتوانند نمایشگاهی از آثار خود برگزار کنند.

او با اشاره به فعالیت مجموعه‌داران آثار تاریخی که سال‌ها از محل درآمد خود اقدام به خرید آثار تاریخی با توجه به علاقه خود کرده و آن‌ها را جمع‌آوری کرده‌اند، اضافه می‌کند: اکنون ما به عنوان مجموعه‌داران تمایل داریم تا آثار جمع‌آوری‌شده خود را در معرض نمایش قرار دهیم.

او ادامه می‌دهد: از سوی دیگر معاون میراث فرهنگی نیز در صحبت‌هایی قول داد که چنین نمایشگاهی برگزار شود و نیاز است تا نخست رئیس انجمن مجموعه‌داران لیستی از مجموعه‌داران فعال در اختیارِ این معاونت قرار دهد.

حسن‌زاده درخواستِ مکانی مشخص برای ایجاد موزه خصوصی توسط مجموعه‌داران خصوصی را یکی دیگر از درخواست‌های این افراد اعلام می‌کند و می‌افزاید: درخواست مکان برای موزه‌های خصوصی در این نشست مطرح شد که وزیر میراث فرهنگی اعلام کرد امکان عملیاتی کردن آن وجود ندارد.

به گفته‌ او، پیش از این انجمن مجموعه‌داران از شهرداری نیز چنین درخواستی را داشته است که با وجود قبول کردن این درخواست آن‌ها هنوز هیچ کاری در این زمینه انجام نداده‌اند.

وی به درخواست دیگر مجموعه‌داران خصوصی برای حمایت مالی وزارتخانه میراث فرهنگی اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: وزیر به محدودیت بودجه‌ای اشاره کرد، اما پیشنهاد داده شد که برای هر مجموعه‌دار کارت میراث‌بان صادر شود تا دست‌کم برای مجموعه‌داران انگیزه روحی باشد که آن‌ها از طرف مقام کشور، میراث‌بان کشور انتخاب شده‌اند.

حسن‌زاده با این وجود، نخستین مشکل مجموعه‌داران کشور را نداشتن مکانی مشخص برای محافظت و قراردادن آن‌ها در مکانی که کمترین آسیب به آن‌ها وارد شود می‌داند.

ایسنا نوشت، در نشست یادشده از تمبر علی‌اصغر مونسان به‌عنوان اولین وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی نیز رونمایی شده است.