پای نوه یکی از فقهای شورای نگهبان در پرونده فروش صلاحیت در میان است !

دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۵ | کد مطلب: ۲۹۸۹۷
پای نوه یکی از فقهای شورای نگهبان در پرونده فروش صلاحیت در میان است !
«محمود صادقی» نماینده مجلس دهم در گفت‌وگویی از روند پیگیری پدیده فروش صلاحیت و بی‌ثمر ماندن آن می‌گوید
به گزارش اسکان نيوز به نقل از فراز، مشخص نیست که پرونده «فروش صلاحیت» باز مانده یا بسته شده است. شبیه بسیاری از موضوعات که در مقاطعی برجسته و بعد فراموش می‌شوند.
 
«فروش صلاحیت» همان پدیده‌ای است که در آستانه انتخابات مجلس یازدهم جنجال‌هایی به پا کرد. در روزهایی که صلاحیت ۹۰  نماینده مجلس برای انتخابات بعدی تایید نشده بود، صحبت از فروش صلاحیت شورای نگهبان را به تکاپوی تکذیب و انکار موضوع واداشت. موضوع در سراسر کشور شایع شده بود و پیشنهادها برای تایید صلاحیت با ارقامی نزدیک به ۴ میلیارد شنیده شد.

ابتدا عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان خطاب به محمود صادقی نماینده تهران که این موضوع را مطرح کرده بود گفت او «هر آنچه را صبح خواب می‌بیند بی محابا منتشر می‌کند.»  اما یک ماه بعد کدخدایی پس از دستگیری یک شبکه فروش صلاحیت در هتل «هویزه» تهران وجود این پدیده را تایید کرد و گفت دادگاه آن‌ها باید به صورت علنی برگزار شود.

این شبکه با همکاری اکبراعلمی نماینده مجلس ششم، محمود صادقی و پنج نفر دیگر و نهادهای امنیتی از جمله اطلاعات سپاه و حفاظت قوه قضاییه به دام افتاده بود. هر چند صادقی به «فراز» می‌گوید که دستگیری این افراد عجولانه بود و اجازه نداد تا ابعاد بیشتری از پرونده روشن شود. او البته از تعلل نهادی امنیتی نیز در این پرونده نیز صحبت می‌کند.

اطلاعات رسیده حاکی از آن است که فساد در تایید صلاحیت، در صورت اثبات زنجیره‌ای گسترده دارد که از پژوهشکده شورای نگهبان تا کارشناس‌ها و حقوقدان‌ها را در برمی‌گیرد. این را می‌توان از فایل‌های صوتی و اسناد موجود دریافت. اکبر اعلمی نیز که از آغاز موضوع را پیگیری کرده بود به تازگی در کانال شخصی خود در تلگرام نوشت، با تلاش ۷ نفره «یک روحانی، یکی از قضات سابق، یکی از معاونین سابق استانداری، یکی از مدیران سابق سازمان برنامه، یک نماینده ادوار، یک کارآفرین و یک نماینده مجلس، ظرف تنها ۱۰روز؛ ۷شبکه مدعی خرید و فروش صلاحیت نمایندگی با دلایل و مدارک کافی شناسایی و یکی از شبکه‌های شناسایی شده با ذکر نام و مشخصات و شماره حساب، هلو پوست کنده در سر قرار تحویل حفاظت اطلاعات شورای نگهبان شد.»

اینجا همان جایی است که پس از دستگیری مدعیان واسطه‌گری ماجرا رفته‌رفته به محاق می‌رود. البته یک اتفاق مهم دیگر نیز در پرونده رخ داد. رحیمی رییس حفاظت و بازرسی شورای نگهبان که همکاری زیادی در پیگیری پرونده کرده بود، به شکل ناگهانی برکنار شد. طبق اطلاعات «فراز» او حتی در این باره به مقام معظم رهبری نیز نامه نوشت.

کاری که محمود صادقی نماینده مجلس نیز انجام داد. صادقی این روزها پس از پایان مجلس دهم با دو پرونده شکایت که یکی از آن‌ها به صدور حکم ۲۱ ماه حبس منجر شده است، روبه‌رو است. البته این پرونده در مرحله اعاده دادرسی اما شکایت دیگری نیز از او در دادگاه انقلاب مطرح است. با وجود این‌ها او در گفت‌وگو با «فراز» از روند پیگیری پدیده فروش صلاحیت، جزییات آن و البته بی‌ثمر ماندنش صحبت می‌کند.

پس از مطرح شدن دوباره پدیده «فروش صلاحیت» در آستانه انتخابات مجلس یازدهم، به نظر می‌رسد این موضوع بار دیگر به فراموشی سپرده شده است. به عنوان کسی که موضوع را از آغاز پیگیری کرد بگویید این پرونده به چه نتیجه‌ای رسید؟

همانطور که اشاره کردید موضوع سوابق طولانی دارد. سال ۹۷ من این موضوع را مطرح کردم که پس از آن شورای نگهبان از من شکایت کرد. پرونده به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس دهم رفت و من با ارایه مستندات تبرئه شدم. شورای نگهبان هم دیگر موضوع را پیگیری نکرد.

با نزدیک شدن به انتخابات مجلس ۹۸ دوباره گروه‌های مدعی واسطه‌گری فعال شدند. اتفاقی که این بار رخ داد شیوع گسترده این پدیده بود و نمایندگان شهرهای مختلف که ردصلاحیت شده بودند، از ورامین گرفته تا یزد را در بر می‌گرفت. این افراد نیز چون می‌دانستند به موضوع ورود کردم، من را در جریان می‌گذاشتند و فایل‌های صوتی را برای من می‌فرستادند. به این ترتیب بار دیگر به موضوع ورود کردیم و آقای اعلمی نماینده ادوار نیز همکاری زیادی با ما داشتند.

با نهادهای امنیتی از جمله اطلاعات سپاه و حفاظت اطلاعات شورای نگهبان و متعاقبا دادستانی تهران هماهنگ شد. این بار اعداد مطالبه شده از سوی کسانی که مدعی واسطه‌‌گری بودند نیز افزایش پیدا کرده بود و تا ۴ میلیارد نیز رسیده بود. حتی وقتی یکی از اشخاص به واسطه گفته بود که این رقم زیاد است، او پاسخ داده بود که وقتی به مجلس بروید این رقم را به دست می‌آورید.

به هر حال موضوع در دست پیگیری بود تا یکی از مسوولان قضایی نیز به من پیام داد و جویای این موضوع شد. گویا او از طریق دانشجویی در جریان قرار گرفته بود. من به ایشان گفتم که اگر حاضر به پیگیری هستید به میدان بیایید. نامه‌ای هم در این باره به آقای رییسی نوشتم و از قوه قضاییه خواستار پییگیری موضوع شدم. متعاقب این درخواست دادستانی نیز به ماجرا ورود کرد و آقای اعلمی نیز زحمت بسیار زیادی کشید.

آقای اعلمی گفتند که هفت شبکه با مستندات کشف شده است. آیا مستندات این پیگیری‌ها هم وجود دارد؟

بله. در اکثرموارد تلاش شد تا پیگیری‌ها مستندسازی شود. به همین دلیل فایل‌های صوتی عدیده و اسناد زیادی وجود دارد. پس از این پیگیری‌ها در نهایت گروهی را در حال تبادل وجه در هتل هویزه دستگیر کردند. البته از نظر ما نباید این کار انجام می‌شد و باید اجازه می‌دادند تا جریان جلوتر برود و ابعاد بیشتری روشن شود. پس از اینکه این خبر منتشر شد این افراد در لاک احتیاط رفتند و بعضا عددها را هم بالا بردند. نکته دیگر اینجا بود که سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد این افراد با پیگیری شورا بازداشت شدند. در حالی که پیش از این حتی وجود چنین پدیده‌ای را انکار می‌کردند.

در هر صورت دادستانی تهران اطلاعیه داد و اعلام کرد ۱۲ نفر بازداشت شدند. البته طبق شنیده‌ها ۲۰ نفر در این باره بازداشت شدند. پس از این موضوع به محاق رفت. اواخر مجلس دهم نامه‌ دیگری به آقای رییسی نوشتم و درخواست اطلاع‌رسانی درباره نتایج این پرونده کردم. آخرین پیگیری در تاریخ پنجم خرداد ۹۹ در آخرین روزهای مجلس دهم انجام شد.

در آن مقطع با همان مقام قضایی تماس گرفتم و او گفت که روز گذشته گزارش دادستانی تهران درباره پرونده رسیده و درحال مطالعه هستیم. ایشان در خرداد ماه گفتند که در مقطع مناسبی در این باره اطلاع‌رسانی خواهد شد. تصور این بود که مدتی بعد اطلاع‌رسانی شود اما حدود سه ماه گذشته و وعده ایشان عملی نشده است. حال باید از قوه‌قضاییه پرسید که نتیجه این پرونده چه شد؟

این در حالی است که اخیرا هیات نظارت مجلس یازدهم نیز در ارتباط با این پرونده با من تماس گرفت. یکی از نمایندگان مجلس دهم که من نامش را برده بودم از من شکایت کرده بود و بررسی شکایت او موضوع به مجلس دهم نرسید. به همین دلیل برای ارایه مستندات به هیات نظارت مجلس یازدهم رفتم.

در آنجا نیز اسناد را ارایه دادید؟

بله در آن مورد خاص اسناد را ارایه کردم. از جمله فایل صوتی این مورد که در آن فردی که مدعی واسطه‌گری است و با نوه یکی از فقهای سابق شورای نگهبان کار می‌کرده است، می‌گوید برای تایید صلاحیت فلان نماینده مجلس دهم ۲۰۰ میلیون گرفتیم. همین واسطه در انتخابات دوره مجلس یازدهم نیز به شدت فعال بود.

آقای صادقی به نظر می‌رسد این واسطه‌ها شبکه‌ ارتباطی وسیعی دارند و نباید افراد ناشناسی باشند. با این وجود چطور به این فعالیت می‌پردازند؟

همه موارد و مستندات باید بررسی شود تا موضوع روشن شود. اما این واسطه‌ها بعضا در قالب پوشش‌هایی فعالیت می‌کنند. به طور مثال در قالب پوشش خیریه یا وجوهات کار می‌کنند. کسانی که ما دیدیم افرادی هستند که ارتباط کاری یا دوستی با اشخاص ذی‌نفوذ دارند. به طور مثال یکی از واسطه‌ها در فایل صوتی در پاسخ به این سوال که چطور این کار را انجام می‌دهد می‌گوید، از طریق کارشناس‌های پرونده در شورای نگهبان این فعالیت را انجام می‌دهد.

واسطه می‌گوید که کارشناس خود می‌داند که باید چه کاری انجام دهد. یا در موضوع تایید صلاحیت سینا کمالخانی منتخب تفرش در مجلس یازدهم که مدرک جعلی داشت، آقای وحید اشتری گفت که واسطه‌ای در دانشکده حقوق دانشگاه تهران این کار را انجام داده است.

بنابر اظهارات آقای اشتری ابتدا مبلغ چند میلیاردی پیشنهاد شده بود و در نهایت با ۵۰۰ میلیون سینا کمالخانی تایید صلاحیت شد. آقای اشتری هم که پیگیری موضوع بود می‌گفت که پس از پیگیری‌ها چند نفر از واسطه‌ها بازداشت شدند اما از ادامه روند اطلاعی نداشت.

فکر می‌کنید این احتمال وجود دارد که موضوع در سکوت خبری همچنان در دست بررسی باشد؟

بله این احتمال وجود دارد. به هر حال ما نیز فایل‌ها صوتی عدیده‌ای داریم و همه مدارک را در اختیار نهادهای امنیتی گذاشتیم. اما باید به این نکته نیز اشاره کنم که در جریان پیگیری‌های ما نهادهای امنیتی و نظارتی نیز تعلل‌هایی داشتند که اگر وجود نداشت می‌توانستیم به دستاوردهای بیشتری برسیم. در هر صورت امروز باید قوه‌قضاییه پاسخگوی نتیجه این پرونده باشد.

کل نظرات : ۲۱
منتشر شده : ۱۷
در صف انتظار : ۰
غیر قابل انتشار : ۴
 
 
ققنوس
هرگز به نتیجه نخواهد رسید
اسماعیل نوغانچی صالح
شاید چند نفری را علنادادگاه وغیره ببرند ولی اصلی ها در گوشه ای دیگر منتظر فرصت بعدی هستند همیشه همین طور هست شاخه حذف ریشه پا برجا جوانه های جدید....
علی
به به... در عالی ترین مرجع نظارتی نظام چه خبر است... اگه صحت داشته باشه که داره فاتحه نظام را باید خوند. یعنی چی که فله ای رد صلاحیت میکنن و با پول و واسطه تایید میشن...
رزمنده دفاع مقدس
چون این شورا محترم سر وصاحب درستی ندارد و مسئولیت بعهد جناب ایت لله جنتی است وایشان بدلیل مریض و صعف قادر به اداره کردن خود نیست عملا اقایان کدخدایی و ره پیک صاحب شورای تگهبان شده اند ومسئولیت قانونی هم بعهده شان نیست تمام مشکلات واتهامات را گردن ایت لله کهنسال حنتی می افتد که ایشان هم به کسی جواب گو نیست واگر فساد در اردوگاه اصول گرا ها اتفاق بیافتد با گره خوردن دین سعی برکتمان جرم می شود واب ازاب تکان نمی خورد شورای تگهبان باید بین نمایندگان احزاب قانونی تقسیم شود این مهم را ملت فهمیده اند ولی ان کس که باید بفهمد هنوز متوجه نشده است
محمود
عجب گل و بلبلی شده این مجلس انقلابی...
به خدا مردم به خاطر عشق به نظام و رهبری سکوت کرده اند وگرنه چه دلیلی دارد که کسی که رد صلاحیت شده با پول صلاحیتش را بخرد...
لطفا بخوانید .....
به گزارش سایت دیده بان ایران؛ بنابر اسناد و مدارکی که اخیراً در اختیار تحریریه سایت دیده بان ایران قرار گرفته است. صلاحیت محسن فتحی نماینده سنندج از سوی شورای نگهبان پیش از انتخابات به دلیل محکومیت کیفری در چند پرونده رد شده بود.

محسن فتحی در تمامی مراحل بررسی صلاحیت ها از جمله هیات اجرایی-هیات نظارت استان و هیات مرکزی نظارت و نیز در اعلام نظر قطعی شورای محترم نگهبان رد صلاحیت قطعی و نهایی شده است و می بایست از گردونه رقابت های انتخاباتی کناره گیری و خارج می شد اما در انتخابات حضور پیدا کرد.

سوال اینجاست؛ بر اساس کدام قانون مجلس و یا قانون مجمع تشخیص مصلحت نظام در دقیقه ۹۰ در لیست نامزدهای انتخابات گذاشته می شود؟

مطابق اطلاعیه شماره ۵ شورای نگهبان و اطلاعیه شماره ۸ ستاد مرکزی انتخابات و تبصره ۱ و ۲ ماده ۳۵ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و تبصره ۳ از بند۲ ماده واحده مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوبه ۲۲/۸/۷۸ اجازه اعتراض نیز نداشته است حال چگونه در لیست قرار می گیرد؟

اسناد و مدارک در دیده بان ایران موجود است. اگر شورای نگهبان و دیگر نهادها اسناد و مدارکی دارند که نشان می دهد این منتخب محکوم نشده است دیده بان ایران آن را منتشر می کند
مهدی دلیری
وقی می شنویم ومی گویندکه فسادسیستماتیک شده آدم اول شک میکند.ولی وقتی که شورای نگهبان که نگاهابان اموراینچنین مهمی است دچار فساد شده بنده که سعی کرده ام لقمه ای آلوده به خانه ام واردنشود به خودم نیزشک میکنم.خدا به داد مردم برسد.
نصرت
هنوز داره میسوزه از اینکه رد صلاحیت شد
معلم بازتشسته
من طرفدار اصلاح طلبان و طرفدار اقای صادقی نیستم اما درود بر شرف دکتر محمود صادقی . پایمردی های ایشان بود که فساد در قوه قضاییه را نشان داد البته قبل از ایشان دکتر احمدی نژاد و بقایی و مشایی زمینه را فراهم کرده بودند .فساد از انجا شروع میشود که یک فرد یا یک نهاد مقدس میشود و انتقاد از ان فرد و یا ان نهاد تبدیل به جرم میشود . فراموش نکنیم که بعضی از مراجع نسبت به بعضی اعتراضات در مورد تعیین صلاحیت ها را به منزله مخالفت با شورا ی نگهبان و مخالف شورای نگهبان را مفسد فی الارض معرفی کردند
فتحی
هردم ازاین باغ بری میرسد
سام
چه بشود این مجلس انقلابی
صلاحیتی که با پول خریده شود وضع قانون مملکت دیگه افتضاح می شود.
حتما رهبری معظم انقلاب چنین وضعیتی را پیگیری و ان شاالله ریشه فساد را می خشکاند...شک نکنید....منتظر باشید ببینید چطور افرادی که صلاحیت خریده اند از مجلس اخراج و دادگاهی می شوند.
این مملکت آقا امام زمان و نایب برحقش امام خامنه ای است.سرزمین عدالت است و حتما دست ظالمان و فاسدان قطع خواهد شد.به زودی همه پشت پرده ها مشخص و مجازات می شوند
حقیرم
هرچه بگندد نمکش میزنند وای به روزی که بگنددنمک. خدارحم بما وقوانین کند بااین افراد کیلویی
محمدیان
چقدربایدمنتظر اینگونه مفاسدبودچقدرمردم مسلمان ومظلوم ایران اذیت بشند
شاید خبر واقعیت داشته باشد ولی جناب صادقی به علت خودنمایی تابحال خبری های کذب زیادی را داده و بعدا عذرخواهی نموده است و لذا منبع خبر نامعتبر هست....
چون صادقی پته این هارو روی اب میریخت .این زندانی هارو حاکمان براش می بریدند
امان الله
به به چه مملکت گل وبلبلی
شورای نگهبانی که قراره صلاحیت کاندیداها رابررسی کند
که مبادا کاندیدی جاسوس نباشد
چه کاسبی درست وحسابی برای خودش راه انداخته
چقدرکاندید اصلاح طلب رو بی دلیل ردصلاحیت کردندکه بقول خودشون مجلس یکدستی داشته باشند
به خدا واگذارباشید انشالله
هرکسی این خلافها رو کرده
والبته سخنگوی شورا کارش چقدر ماست مالی بوده
که درموردصادقی فرموده
ایشان هرچی شب توخواب ببیند باورمیکنند وبعدا پیگیری هم میکنند
بدبخت فقط این ملت
این همه فساددرسطوح بالای حکومتی نوبره،واقعابه کجاداریم میریم!!!
راحیل
عجب مجلسی شده این مجلس انقلابی...
پس تعدادی از نماینده ها صلاحیتشونو با پول خریده اند...حتما به زودی از مجلس بیرونشان می کنند شکی نکنید..
نظام ریشه فساد و فاسدان را خشک خواهد کرد...