واکنش شقاقی در خصوص هتل کوچه ارفعی:

اگر تخلفی محرز شود با مدیران خاطی برخورد قانونی می‌شود

دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۲ | کد مطلب: ۲۹۸۸۶
اگر تخلفی محرز شود با مدیران خاطی برخورد قانونی می‌شود
میراث فرهنگی اصفهان در طی این سال‌ها به واسطه توسعه شهری آسیب جدی دیده و نظرات نابه‌جا تصمیم‌گیران میراث در عرصه استانی مورد اعتراض فعالان و دوستداران این حوزه بوده تا جایی که در مورد هتل کوچه ارفعی که یکی از تخلفات جدید میراثی است، این باور قوت گرفته که برخی در داخل یا خارج سازمان میراث فرهنگی اگاهانه تخلفاتی را انجام داده‌اند و البته بنا به تاکید مدیر کل حقوقی وزارت میراث فرهنگی در صورت محرز شدن هر تخفلی با مدیران و کارمندان خاطی برابر قانون برخورد می‌شود.
اسکان نيوز- لیلا حسینی: ابراهیم شقاقی، مدیرکل حقوقی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در خصوص وضعیت هتل کوچه ارفعی، تجاوز به حریم چهارباغ عباسی  و تخلفات انجام شده، گفت: در حال حاضر سیستم قضایی حکم توقف اجرا را داده است. طبیعتا هر موضوع روند قانونی خودش را دارد.

شقاقی در گفت‌وگو با اسکان نيوز اظهار کرد: مراحل مختلف کار از جمله توقف طرح، اصلاح ارتفاع یا تغییر سازه به کیفیتی که به دید بصری نقش جهان آسیب وارد نکند در حال انجام بوده و وزارت میراث فرهنگی در این خصوص سکوت نکرده. موضوع هتل ارفعی در دست پیگیری است.

مدیرکل حقوقی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه تاکید کرد: از زمانی که موضوع هتل ارفعی مطرح شد در چندین جلسه با مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت. مکاتبات عدیده‌ای در خصوص این موضوع بین اصفهان، واحد حقوقی واداره ثبت آثار و.... انجام شد.

شقاقی با اشاره به این‌که رسانه‌ای کردن روند کار تاثیر چندانی در اصل موضوع ندارد، گفت: مدیران مربوطه باید در این خصوص به به یک نتیجه قابل قبول و قانونی برسند. همه راه‌ها  در دست بررسی قرار دارد و سکوت نشانه انفعال وزارت میراث فرهنگی نبوده.

شقاقی در پاسخ به این صحبت که دادستان اصفهان در نامه‌ای به وزارت میراث فرهنگی در خصوص پاسخ‌های مبهم و ضدونقیض اصفهان گلایمند بوده و اولین بار نیست که در این شهر تاریخی تخلف میراثی انجام می‌شود، میراث فرهنگی اصفهان به خاطر تصمیمات نادرست و البته آگاهانه برخی مدیران آسیب جدی دیده، تاکید کرد: وزارت میراث فرهنگی در طی این رفت و برگشت‌ها و درخصوص نامه دادستان از اصفهان توضیح خواسته که به صورت کتبی و حضوری توضیحاتی داده شد. با اشاره به برخی بحث‌های فنی و با توجه به نقشه‌ها و حرایم گفته شد که تخفلی انجام نشده ولی چون موضوع فنی و تخصصی بود، حوزه میراث فرهنگی موارد را بررسی کرده و نظرات لازم را  داده است.

شقاقی در پاسخ به اسکان نيوز در این خصوص که برخی از افراد در داخل یا خارج از سازمان میراث فرهنگی اصفهان تخلفاتی را انجام داده‌اند، تاکید کرد: اگر کارمندی یا مدیری در سازمان تخلف کرده باشد، از طریق مراحل و روش‌های قانونی اقدام خواهد شد، همانند دیگر موارد مشابه که اقدامات لازم قانونی انجام شده؛ البته باید به این نتیجه رسید که تخلف عامدانه بوده است.

از طرف دیگر برخی از فعالان میراث فرهنگی بر این باورند که مدیران ارشد وزارت میراث فرهنگی تا زمانی که مخالت خودشان را برای نقض حریم تاریخی و ضوابط میراث فرهنگی به صورت مکتوب اعلام نکنند و با مدیران خاطی برخود نشود این نگرانی بابت میراث فرهنگی پابرجا خواهد بود. تا کنون مخالفت کتبی در این خصوص  به مراجع رسمی اعلام نشده است.