موزه ریاست جمهوری از هنرهای زیبا به پست می‌رود

يکشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۷ | کد مطلب: ۲۹۸۷۶
موزه ریاست جمهوری از هنرهای زیبا به پست می‌رود
بعد از آن‌که کارشناسان میراث فرهنگی با برپایی موزه ریاست جمهوری در طبقه سوم موزه هنرهای زیبا به دلیل لزوم تخلیه تابلوهای نقاشی دوره‌های مختلف تاریخی مخالفت کردند، قرار بر آن شد که ویترین‌های موزه ریاست جمهوری به ساختمان پست و تلگراف واقع در میدان مشق انتقال یابند.
به گزارش اسکان نيوز، پیش از این چندین جلسه بین علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی؛ کیا پارسا، مدیر مجموعه سعدآباد از گروه میراث فرهنگی؛ حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس جمهوری؛  واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری از نهاد ریاست جمهوری برگزار شد و با وجود تلاش میراثیان اصرار به برپایی این موزه بود.

اما سرانجام با تلاش مونسان، در بازدید یک ماه پیش حسن روحانی، رئیس جمهوری از موزه هنرهای زیبا و ارائه دلایل میراثیان برای توجیه پذیر نبودن احداث موزه ریاست جمهوری در این طبقه از موزه با توجه به حجم آثار گنجینه، رئیس جمهوری از احداث موزه در این ساختمان منصرف شد.

براساس پیشنهاد فعالان میراث فرهنگی به ریاست جمهوری قرار شد، دو یال خالی ساختمان موزه پست و مخابرات واقع در خیابان امام خمینی نزدیک میدان توپخانه و چسبیده به مجموعه میدان مشق، به عنوان موزه یادمان ریاست جمهوری انتخاب شود و به‌ زودی ویترین‌های تعبیه شده در طبقه سوم موزه هنرهای زیبا راهی پست می‌شود.

موزه هنرهای زیبا و موزه نظامی واقع در مجموعه فرهنگی  تاریخی سعدآباد دو موزه‌ای هستند که در دوران ریاست جمهوری مقام معظم رهبری و با حضور ایشان افتتاح شده‌اند. در این مکان علاوه بر نقاشی‌های هنرمندان مشهور اروپایی، نخستین آثار رنگ بوم از دوران صفویه، افشاریه، زندیه و بزرگترین و ارزشمندترین مجموعه‌های قاجاریه و گرانبهاترین آثار تجسمی ایران نگهداری می‌شود.  شاید تعداد قابل توجهی از ایرانیان این موزه را نمی‌شناسند اما نکته قابل توجه و تامل آن است که در سراسر جهان علاقه‌مندان به حوزه هنرهای تجسمی این موزه و آثارش را کاملا می‌شناسند.

هم اکنون بیش از ۳هزار اثر در گنجینه‌ این موزه نگهداری می‌شود و این موزه با کمبود جا و امکانات مواجه است.

سال‌هاست که نهاد ریاست جمهوری با آمدن هر رئیس جمهوری، ساختمان هنرهای زیبا را به عنوان گزینه انتخابی برای احداث موزه یادمان ریاست جمهوری پیشنهاد می‌دهد این در حالی است که در دولت هشتم، کاخ شهناز که اکنون در اختیار نهاد ریاست جمهوری است به عنوان موزه یادمان‌های ریاست جمهوری انتخاب شده بود. موزه‌ای که هرگز به روی عموم گشوده نشد.

کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند نهاد به دنبال گرفتن ساختمان هنرهای زیبا است تا به این بهانه درِ ورودی زعفرانیه را به خود اختصاص دهد و این قسمت را از مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد جدا کرده و به بخش ریاست جمهوری اضافه کند.

در طی چند ماه گذشته هم کارشناسان میراث فرهنگی جسته گریخته اظهار می‌کردند که نهاد ریاست جمهوری یک طبقه را برای چیدمان آثار کافی نمی‌داند و خواستار تخلیه کل ساختمان است. اما  با تلاش وزیر میراث فرهنگی،  مدیر مجموعه تاریخی فرهنگی سعدآباد و بازدید ریاست جمهوری از این ساختمان سرانجام احداث موزه در طبقه سوم منتفی شده و به زودی ویترین‌ها از این طبقه خارج می‌شوند.

در این بین یک انتقاد جدی به رئیس جمهوری وارد است که چرا تاکنون از مجموعه موزه‌های کاخ سعدآباد دیدن نکرده تا از نزدیک با مشکلات موزه‌ای ایران آشنا شود. شاید بازدید رئیس جمهوری از وضعیت موزه‌ها و گنجینه‌ها منتج به صدور دستورات فرهنگی خوبی در سطح کشور می‌شد.

کانال تلگرامی میراث باشی نوشت، از طرف دیگر یک انتقاد جدی هم به مجموعه فرهنگی ریاست جمهوری وارد شده و آن این‌که طرح تبدیل میدان مشق به میدان موزه که از اوایل دهه ۸۰ مطرح و به تصویب قانونی رسید؛ چرا دولت‌ها برای تخلیه کارکنان وزارت امور خارجه از این ساختمان‌ها و تبدیل آن‌ها به موزه هیچ تلاشی  نکردند. چرا که در صورت تحقق این مصوبه حتی می‌توان یکی از ساختمان‌ها را به یادمان‌های ریاست جمهوری دولت‌های مختلف اختصاص داد و در هر دولتی به دنبال یافتن مکانی برای احداث موزه ریاست جمهوری نبود و به موزه‌های مختلف فشار وارد نکرد.