نشست نیم میلیتری قلعه سردار اسعد بختیاری طی ۷ سال

يکشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۷ | کد مطلب: ۲۹۸۷۲
نشست نیم میلیتری قلعه سردار اسعد بختیاری طی ۷ سال
قلعه سردار اسعد بختیاری طی ۷ سال گذشته حدود نیم میلیمتر نشست کرده. این بنا تاریخی به عنوان یکی از آثار ملی ایران در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است.
اسکان نيوز: کاخ سردار اسعد بختیاری یا قلعه جونقان که اکنون عنوان موزه مشروطیت را با خود به یدک می‌کشد، در طول سال‌ها شاهد اتفاقات مهم و حضور شخصیت‌های ملی بوده. این قلعه یا کاخ متعلق به علیقلی‌خان سردار اسعد از رجال سیاسی دوره قاجار بوده است. گفته شده اتفاقات سیاسی زیادی در این‌کاخ رخ داده‌اند؛ تا آن‌جاکه شروع مشروطیت را از استان چهارمحال و بختیاری می‌دانند.

این بنا قاجاری در شهر جونقان از توابع شهرستان فارسان واقع شده است. جونقان در جنوب غربی شهرکرد و در فاصله ۴۲ کیلومتری این شهر قرار دارد. شهر جونقان نقش مهمی در انقلاب مشروطه و فتح تهران داشته است.در این شهر آثار تاریخی بسیاری وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آثار قلعه سردار اسعد بختیاری است اما با وجود این‌که فاصله کمی از کوهرنگ و شهرکرد و جاذبه مهم تالاب چغاخور دارد اما هنوز نتوانسته به عنوان مقصد گردشگری این استان معرفی شود.شاید همین کم‌توجهی‌ها به این بنا تاریخی است که باعث شده اعتبارات کمی برای حفاظت از آن در اختیار مدیریت آن قرار گیرد و اکنون هر گردشگری این بنا را رو به فرسایش ارزیابی کند. جعفر عبدالهی، مدیر این قلعه می‌گوید: این بنا شاهکار دوره قاجار است و اگرچه با خشت و گل ساخته شده اما توانسته با دیوارهای قطور و تو خالی که دارد طی ۱۳۰ سال دو زلزله ۶ ریشتری را رد کند ولی از آن‌جا که زیرکاری این بنا اصولی نبوده و آهک لازم در ساخت آن به کار برده نشده، اکنون برای نگهداری از آن مشکل داریم. خیلی از بخش‌های بنا رطوبت دارد نباید در این محوطه درخت کاری و یا چمن‌کاری داشته باشیم با وجود این‌که دور تا دور قلعه کانال کشی شده اما نباید آب‌های زیرزمینی به این‌جا نشت کند چرا که موجب آسیب بیشتری به بنا خواهد شد به نحوی که اکنون پله‌ها در طی ۶ تا ۷ سال گذشته، نیم میلی‌متر نشست کرده‌اند. نشست بنا روی دیوار با ترک‌های ایجاد شده قابل مشاهده است. کارشناسان مختلفی از تهران این بنا را مورد ارزیابی قرار داده‌اند اما هنوز نتوانسته‌ایم چاره‌ای برای آن پیدا کنیم. اجازه تخریب بیشتر به بنا را نمی‌دهیم با سیم بکسل و تیرآهن بنا را به هم کلاف کرده‌ایم.عبدالهی با بیان این‌که خیلی وقت است این بنا مرمت نشده، ادامه می‌دهد: اعتبار برای مرمت این بنا در اختیارمان نیست بودجه‌ای هم اگر تعلق بگیرد آنقدر کم است که عملا نمی‌توان کاری کرد.قلعه سردار اسعد اکنون به عنوان موزه مشروطیت فعال است موزه‌ای که دارای گچ‌بری‌ها و آئینه کاری‌های زیبایی است اما در معرفی اتفاقات مشروطه و معرفی ایل بختیاری بسیار ضعیف است. جدا از این‌که رطوبت و استحکام این بنا نظر هر بازدید کننده را نسبت به خرابی‌های این بنا جلب می‌کند، باید گفت این بنا خالی است.
 


 

اگرچه فضا زیادی برای کتابخانه و نمایش اشیا اختصاص داده شده است اما هنوز نتوانسته به عنوان موزه مشروطه معرف دلاوری‌های قوم بختیاری باشد زیرزمین این مجموعه نیز پر شده از تصاویر مشاهیر استان چهارمحال و بختیاری. که از آن هم به عنوان موزه مشاهیر یاد می‌شود اگرچه معرفی مشاهیر این استان نکته بسیار مهمی است اما حتی در معرفی این افراد نیز خلاقیت جذب کننده‌ای وجود ندارد تا گردشگر کنار هر تابلوی عکس بایستد و درباره آن فرد مشهور یا هنرمند مطلبی بخواند.غبار نشسته روی آثار موزه‌ای این بنا قجری و محفظه‌های شیشه‌ای غیر استاندارد آثار آن‌چنان مشهود است که بی‌مهری به این این بنا را بیشتر نشان می‌دهد تا مفاهیمی که برای آن چنین موزه‌ای ایجاد شد.مهرنوشت، یکی از دلایل بی‌اهمیتی به این موزه را هم می‌توان خارج از ساختمان دید. آن هم قرار گرفتن تابلوهای متعددی که جلوی دید سردر این قلعه را گرفته است.