نقش مهم مردم در حفظ میراث فرهنگی و کشف یک میراث جدید

شنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۳ | کد مطلب: ۲۹۸۴۴
نقش مهم مردم در حفظ میراث فرهنگی و کشف یک میراث جدید
بسیاری از کارشناسان معتقدند که حفاظت از میراث فرهنگی در کشورهای مختلف جهان تنها مختص مسئولان و فعالان این حوزه نیست، بلکه مردم هم در این زمینه ایفاگر نقش مهمی هستند و حتی نوع رفتار و استفاده مردم می‌تواند در خلق و کشف یک اثر فرهنگی جدید هم تاثیرگذار باشد.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: در واقع می‌توان گفت که فقط معماری و تاریخچه میراث فرهنگی و بناهای تاریخی نیستند که آن‌ها را ماندگار و ارزشمند می‌کنند، بلکه چگونگی استفاده مردم از این مکان‌ها و آثار هم بسیار مهم هستند که نباید به راحتی از کنار آن عبور کرد و لازم است در این زمینه اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی‌های کافی انجام شود.

میراث فرهنگی و بناهای تاریخی یکی از جذابیت‌های بزرگ در صنعت توریسم به‌شمار می‌روند و اگر مردم به‌خوبی از قوانین حفاظت و نگهداری از آن‌ها مطلع نباشند، آنگاه می‌توان گفت در مدت زمان کوتاهی اعتبار و ارزش این میراث از بین می‌روند و نسل‌های آینده آنطور که باید از آن‌ها بهره نمی‌برند.

لازم به ذکر است که نوع رفتار مردم با یک آثار یا بنای تاریخی که حتی چندین سال کوتاه هم از عمر آن نمی‌گذرد، می‌تواند در تبدیل شدن آن به یک میراث غنی و ارزشمند نقش بسزایی را ایفا کند. به طوریکه حتی در دو سال اخیر شاهد آن بودیم که چندین میدان، بنا و یا خیابان در کشورهای اروپایی مانند آلمان، فرانسه و ایتالیا با وجود آنکه بین 10 تا 30 سال از عمر آن‌ها می‌گذشت، به میراث فرهنگی آن کشورها تبدیل شدند و حتی نام آن‌ها نیز در فهرست میراث یونسکو به ثبت رسید.علت اصلی این اتفاق چیزی نبود جز استقبال شدید مردم از آن بناها و استفاده خاص و تماشایی از این آثار. بنابراین می‌توان گفت که هر کدام از این مکان‌های فوق دارای ارزش اجتماعی برجسته‌ای نیز هستند که سبب شده به میراث غنی آن کشور تبدیل شوند.

یکی از کارشناسان حفظ میراث فرهنگی آلمان معتقد است که این ارزش‌های اجتماعی آثار و رفتاری که مردم از خود نشان می‌دهند، قطعا می‌تواند به طرح و برنامه‌های مدون محلی و منطقه‌ای تبدیل شوند تا از این طریق هم از مکان‌ها و بناهای باارزش هر کشور محافظت شود و هم آثار جدید با ارزش و اعتبارات قابل قبول کشف شوند. چراکه مردم به دلیل نزدیکی به این مکان‌ها و علاقه ارثی که به میراث و بناهای تاریخی کشور خود دارند، می‌توانند به توسعه این صنعت هم به‌طور مستقیم و هم غیرمستقیم کمک شایانی کنند.

تمامی این عوامل دست به دست هم داده تا حتی برخی از مسئولان منطقه‌ای میراث فرهنگی کشورهای اروپایی به‌ویژه آلمان به فکر ایجاد کمپین‌های مشارکت مردمی در حفظ آثار فرهنگی افتاده و حتی دوره‌های آموزشی آنلاین را نیز برای علاقه‌مندان برگزار کنند.