نیروهای یونسکو برای پاسداری از میراث فرهنگی یمن بسیج شدند

دوشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۶ | کد مطلب: ۲۹۷۲۱
نیروهای یونسکو برای پاسداری از میراث فرهنگی یمن بسیج شدند
یونسکو ضمن ابراز تاسف از آسیب جدی برخی از میراث تاریخی و فرهنگی یمن به دلیل شرایط نامساعد آب و هوا در این کشور، جمعی از متخصصان و نیروهای داوطلب خود را برای پاسداری از میراث غنی یمن بسیج کرده است.
اسکان نيوز- سرویس بین‌الملل- شیما نصیری: شرایط نامساعد آب‌وهوا در کشور یمن موجب شده تا تعدای از خانه‌های تاریخی این کشور از بین بروند و حتی جان برخی از ساکنان این کشور به‌دلیل خرابی خانه‌های قدیمی درخطر بیوفتد.

کارشناسان یونسکو معتقدند که شرایط آب و هوایی در یمن، بقا میراث فرهنگی بی‌نظیر این کشور را تهدید می‌کند و اگر هرچه سریع‌تر برای حفظ و نگهداری از آن‌ها اقدامات لازم انجام نشود، خطرات جدی‌تری در کمین خواهد بود. پاسداری از میراث فرهنگی یمن یک وظیفه بین‌المللی محسوب می‌شود و تمام متخصصان و داوطلبان این حوزه نباید از هرگونه کمکی دریغ کنند.

یونسکو لزوم تلاش‌های جمعی برای این موضوع را جلوگیری از خسارت بیشتر و اجرای مکانیسم‌های کاهش ریسک اعلام کرده و معتقد است با این اقدامات باید شرایطی فراهم شود تا ساکنان این مراکز تاریخی هم بتوانند در امنیت کامل به زندگی خود ادامه دهند.

در واقع می‌توان گفت نابودی برخی از این خانه‌های تاریخی و فرهنگی می‌تواند خسارت سنگینی به خانه‌های اطراف خود بزند و جان ساکنان را به‌خطر اندازد. از این رو جایز نیست که کوچکترین تاملی در این رابطه کرد و به همین دلیل نیروهای یونسکو با سرعت هرچه تمام‌تر بسیج شده‌اند.

یونسکو همراه با شرکای بین‌المللی خود درنظر دارد با اجرای تعدادی از پروژه‌ها با محوریت توانبخشی شهرها و بناهای تاریخی و فرهنگی، ظرفیت‌های جدیدی ایجاد کند تا برای بلندمدت بتواند از این میراث غنی و ارزشمند حفاظت نماید.

مراکز تاریخی یمن همچون عدن، صنعا، شیبام و زبیر جزو نخستین پروژه‌هایی هستند که توسط اتحادیه اروپا، نیروهای یونسکو و با همکاری صندوق اجتماعی توسعه برای حفاظت و بازسازی در دستور کار قرار گرفته‌اند. این پروژه که سه سال به طول می‌انجامد، 4 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد کرد و بیش از 30 سایت را در شهر قدیمی سانا فعال می‌کند.