راهکار رئیس شورای شهر تهران برای افزایش یارانه مترو در ایام کرونایی:

تاکید بر تعییر معیارپرداخت یارانه مترو در ایام کرونایی / شهرداری نامه نگاری های لازم را انجام دهد

شنبه ۸ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۵۵ | کد مطلب: ۲۹۶۹۵
تاکید بر تعییر معیارپرداخت یارانه مترو در ایام کرونایی / شهرداری نامه نگاری های لازم را انجام دهد
رئیس شورای شهر تهران گفت: برای تغییر معیار پرداخت یارانه مترو در ایام کرونایی باید شهرداری نامه نگاری های لازم را با دولت انجام دهد .
به گزارش اسکان نيوز ،از سال گذشته پس از سال‌ها بدعهدی دولت، سهم مترو از صرفه جویی سوخت پرداخت می‌شود اما در روزهای کرونایی سال و کاهش مسافران مترو این سهم کاهش خواهد یافت.

این کمک‌ها که براساس میزان مسافر مترو محاسبه می شود به دلیل محدویت‌های سفر با مترو و کاهش مسافران کاهش چشمگیری خواهد داشت.

ماه گذشته محسن هاشمی، ر‌ئیس شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود با اشاره به این که  در این شرایط حمل‌ونقل عمومی یکی از گلوگاه‌های انتقال ویروس کروناست، گفت:  با توجه به عدم تعطیلی فعالیتهای اقتصادی واداری با تصمیم ستاد ملی کرونا، تنها راه کاهش ابتلای شهروندان، افزایش ظرفیت سیستم حمل ونقل عمومی است که متاسفانه در سالهای اخیر با کاهش منابع و اعتبارات آن، کمبود ناوگان عمومی بشدت احساس می شود.

از وزارت نفت که سرانجام در سال گذشته پرداخت یارانه ناشی از صرفه جویی سوخت توسط مترو را براساس مصوبه شورای اقتصاد از سال گذشته آغاز کرده است درخواست داریم با توجه به لزوم رعایت فاصله اجتماعی در مترو، در معیار پرداخت یارانه که براساس شرایط پیک مسافری قبل از کرونا بوده است تجدید نظر کرده و مبنای محاسبه پرداخت یارانه را در مترو با شرایط جدید و لزوم رعایت فاصله اجتماعی مورد تجدید نظر قرار دهد.

 اما پس از گذشت بیش از یک ماه از این یادآوری و پیش بینی کاهش درآمدی مترو این درخواست به سرانجام رسیده است؟

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران به اسکان نيوز گفت : این که معیار یارانه ناشی از صرفه جویی سوخت با شرایط تازه محاسبه شود نیاز به مبنای قانونی دارد.

وی یادآور شد: شهرداری باید نامه‌ای به دولت بنویسید و این موضوع در کمسیون ها مطرح شود که به دلیل کاهش  مسافر و درآمد مترو دولت سوبسید بیشتری به مترو بدهد. راه دیگری برای افزایش یارانه دولتی وجود ندارد وشهرداری باید این موضوع را به شکل جدی دنبال کند و حتما  معاون حمل و نقل و ترافیک نامه های لازم را برای پیگیری این موضوع نوشته اند اما من  درجریان جزییات  فعالیت های شهرداری در این رابطه نیستم و باید از شهرداری پیگیری شود.

به گزارش اسکان نيوز براساس قانون  وزارت نفت به ازای هر یک مسافر مترو ۹.۸ سنت پرداخت می‌کند.